Polosušené rajčiny

Predpokladám, že viacerí z vás bojujú s tým istým problémom ako ja. Trilión zeleniny a ovocia z rôznych zdrojov a všetko sa kazí, lebo jesť každý deň niečo z cukety, rajčín, uhoriek a paprík už nie je možné a ani neexistuje toľko receptov, ktoré by skĺbili všetku zeleninu zo záhrady do nových receptov. Preto každý rok hľadám čo sa dá urobiť nové, zaujímavé a ako využiť jednotlivé ingrediencie.

Minulý rok to bola cuketa, ktorá mi nedávala spávať a myslela som, že jej príval už nikdy neskončí. Tento rok sú to rajčiny, papriky, uhorky, patyzón a zemiaky. Z toho ešte ma tie zemiaky najmenej trápia, nakoľko tie vydržia dlho. Ostatné ingrediencie si však museli nájsť nejaké miesto. Jednoznačná voľba z rajčín a paprík by bol kečup, pretlak a zavárané lečo. Ale musím sa priznať, že ja radšej hľadám cesty mimo jednoznačných volieb.

Práve preto sa z mojich rajčín, keď vyrastú, nestane slávny pretlak alebo mimoriadne dobre hodnotený kečup. Moje rajčiny putujú do trúby, aby sa z nich stali ich zaujímavejšie, lepšie ja, t.j. polosušené rajčiny.

Recept mám od Mareka Pavalu, ktorý btw, je za mňa perfektným kuchárom so skvelými receptami. Robím podľa neho množstvo vecí, najmä holandskú omáčku a kura na paprike a všetko vždy vyšlo perfektne. Takže šup na Instagram ho sledovať alebo kúpiť si jeho knižku Fuego, lebo jednoznačne to stojí za to.


ČAS PRÍPRAVY: 10 minút

ČAS SUŠENIA: čokoľvek od dvoch hodín a dlhšie

PORCIE: z jedného plechu (500 g) cherry rajčín vyjde cca. 150 – 180 g nádoba polosušených rajčín zaliatych olejom


Polosušené rajčiny

Ingrediencie:

  • 500 g – 700 g cherry rajčín (podľa toho koľko sa vám zmestí na plech)
  • olivový olej
  • soľ, čierne korenie, provensálske korenie, cesnak na dochutenie

Postup:

  1. Vyhrejte si trúbu na 100°C, ohrev zhora – zdola bez ventilátora.
  2. Cherry rajčiny si umyte a nakrájajte na polovice.
  3. Plech jemne potrite olivovým olejom a naukladajte naň rajčiny. Posypte ich trochou soli, čierneho korenia a provensálskeho korenia.
  4. Dajte do trúby a pečte cca. 2 hodiny na 100°.
  5. V prípade, že rajčiny ešte nie sú hotové, pečte ďalej, ale kontrolujte ich každých 25 – 30 min (info k tomu nišie).

Detailnejší postup:

Recept je v teórii veľmi nenáročný. V praxi je náročný len na čas, lebo rajčiny sa sušia min. 2 hodiny. To však za vás robí trúba, takže viete robiť ďalšie veci popri tom. Aktívna účasť na recepte je 10 minút.

Z cca. 1 kg cherry rajčín som naplnila dva plechy a z toho mi vyšla okolo 300 g nádoba polosušených rajčín. Vopred upozorňujem, že výsledných rajčín je vcelku málo a pojedia sa extrémne rýchlo. Ale preto je tento recept skvelý, lebo spotrebuje veľa rajčín.

Cherry rajčiny (môžete pokojne použiť aj žlté alebo mix), rozkrájajte na polovice. Veľmi jemne potrite plech olejom, len aby sa neprilepili. Poukladajte ich potom na plech dužinou hore. Osoľte jemne, okoreňte (čierne korenie + provensálske korenie – podľa chuti) a takto rajčiny môžu putovať do trúby.

Rajčiny sa podľa Pavalu pečú na 100 stupňov 2 hodiny. V tomto bode to však mne nejak nevychádza. Ja používam ohrev zhora a zdola, bez ventilátora. Zvyčajne sa mi však rajčiny robia aj 4 – 5 hodín.

Naposledy som náhodou nechala prvých 5 minút trúbu na 200 stupňov, potom znížila na 100 a vtedy sa mi spravili za cca 2 – 2,5 hodiny. Prvotný šok im asi pomohol. Čo odporúčam – nastaviť si trúbu na 2 hodiny a po nich rajčiny skontrolovať. Ja to tak robím vždy, lebo niekto môže mať aj cherry rajčiny celkom veľké.

Nič sa nestane, ak teda po dvoch hodinách rajčiny vyzerajú veľmi ďaleko od svojho “polosušeného ja”. Potom však priebežne už sledujte trúbu aj každú polhodinu, lebo sa môže stať, že ak prídu do istého bodu, spravia sa už dosť rýchlo.

Takto si viete spríjemniť čakanie na rajčiny

Skúsiť môžete aj moju šokovú terapiu a začať s trúbou na 200 prvých 5 minút. Rajčiny však majú vyzerať v konečnom dôsledku nejak takto:

Keď už sú hotové, ja ich hodím do nádoby, niekedy tam nasekám ešte cesnak (niekedy aj tymián alebo rozmarín, ak doma mám) na mini kúsky/plátky, aby do druhého dňa chytil aj olej, aj rajčiny fajnovú cesnakovú chuť. Na jednu nádobu vám stačí tak 1-2 cesnaky. Záleží od veľkosti nádoby, ale do 250 g by som ja dala aspoň dva.


Tipy a triky:

Využitie

Rajčiny potom viete využiť rôzne – my ich najčastejšie jeme samostatne so syrmi, olivami a šunkami ako nejaké “antipasti”.

Rovnako nimi viete ozvláštniť raňajkový šunkový chlieb. Mne perfektne zasadli aj na vrch chlebu s pošírovaným vajíčkom.

Zároveň ich viete použiť do šalátu, do rizota alebo na cestoviny. Ako vždy vravím, kreativite sa medze nekladú.

Cherry, cherry baby

Robila som už aj z ne-cherry (väčších) rajčín a v takom prípade sa mi na plech zmestilo 16 rajčín (boli také menšie), ktoré som rozkrájala na polky a štvrťky. Tieto rajčiny sa však robia oveľa dlhšie (u mňa 7 hodín) a výsledok je v podstate veľmi podobný. Pre rýchlosť času teda odporúčam cherry, aj majú jemne lepšiu (výraznejšiu) chuť a už sú dnes všade bežne dostupné.

Skladovanie

V oleji (ak sú dostatočne ponorené) vám vydržia v chladničke dlhšie – určite aj týždeň – dva. Možno aj dlhšie, ale u nás sa nikdy tak dlho neudržia, lebo keď mám viac, tak vždy rozdám, aby sa ostatní nemuseli trápiť so sušením a všetci ich hneď zjedia, takže nemám referencie na dlhotrvácnosť. Verím však, že budú chutiť aj vám natoľko, že mi nebudete vedieť povedať, po koľkom dni sa vám pokazili.