Najlepšie štipľavé BBQ krevety

Máte taký recept, ktorý vás nikdy nesklamal? U mňa je to jednoznačne tento. Štipľavé BBQ krevety sú tým najlepším, čo môžete na večeru alebo na grilovačku pripraviť. Recept je v podstate jednoduchý a výsledok na odpadnutie.

Mala som šancu vyskúšať toto jedlo na viacerých jedlíkoch z rôznych kútov sveta – od Kanady, cez Slovensko, Česko až po Irán a Filipíny a všetci boli nadšení, takže hor sa do toho a posúďte sami.


ČAS PRÍPRAVY: ak opomenieme odležanie kreviet (ktoré odporúčam), tak vaša práce je tak 15min. aj s pečením

PORCIE: Ja mám odskúšanú gramáž, kde používam 1 kg nelúpaných kreviet, z ktorých sa najedia cca. tri ženy  Tým chcem povedať, že ak varíte pre seba a svoju polovičku, tiež by vám mala stačiť rovnaká porcia. Ak varíte pre dva a viac mužov, dávku zdvojnásobte – to je proste exaktná veda najhrubšieho zrna 😀


Perfektné grilované krevety

INGREDIENCIE:

 • 1 kg nepredvarených (surových) kreviet
 • 3 PL olivového oleja
 • 50 g rozpusteného masla
 • 1 PL srirachy
 • 2 PL omáčky Heinz Worcester
 • 2 PL šťavy z citróna
 • 1/2 KL tabasca
 • 1 1/2 KL tekutého dymu “Hickory” (ak sa vám nepodarí zohnať tekutý dym, skúste ho nahradiť 2 KL mletej údenej papriky a výsledok určite nebude zlý, ale táto ingrediencia pridáva veľmi špecifickú chuť, takže odporúčam ju nenahradzovať)*
 • 1 PL čersto nasekanej petržlenovej vňate
 • 1 KL mletej papriky
 • 1 KL sušeného oregana
 • 1 1/2 KL kajenského korenia
 • 4 strúčiky pretlačeného cesna

*Tekutý dym je na Slovensku celkom problém zohnať. Ja som si svoj priniesla z Kanady a v Severnej Amerike ho zoženiete bez problémov. Možno aj v iných európskych krajinách, to neviem na isto. Našla som ale jednu stránku na SR, ktorá predáva tekutý dym značky, ktorú poznám z Kanady: https://www.grilguru.sk/lazy-kettle-brand-prirodny-tekuty-dym-hickory-147ml

Ja osobne používam dym značky Woodland. Presne takúto malú fľaštičku som dovláčila z Kanady a využiť ju viete aj pri iných jedlách, kde chcete dosiahnuť “údenú” chuť. Stačí tak 1-2 malé lyžičky a jedlo naberie úplne iný rozmer.


Postup v skratke:

 1. Krevety si rozmrazte, očistite, spravte s nimi čokoľvek, čo je potrebné, aby boli čisté a pripravené ísť do trúby.
 2. Očistené krevety zmiešajte so všetkými vyššie spomínanými ingredienciami: 3 PL olivového oleja, 50 g rozpusteného masla, 1 PL srirachy, 2 PL worchester, 2 PL šťavy z citróna, 0,5 KL tabasca, 1,5 KL tekutého dymu /príp. náhrada 2 KL údenej červenej papriky/, 1 KL mletej sladkej papriky, 1 KL sušeného oregana, 1,5 KL kajenského korenia, 4 strúčiky pretlačeného cesnaku, 1 PL čerstvo nasekanej petržlenovej vňate
 3. Takto nechajte krevety marinovať čo najdlhšie (najlepšie cez noc) alebo aspoň 3 – 4 h.
 4. Vyhrejte si trúbu na 220°C.
 5. Keď je trúba pripravená, dajte tam krevety na max. 10 min a máte hotovo.
 6. Jedlo je treba podávať za tepla, najlepšie s pečenou cesnakovou bagetkou, ktorú si potom môžete namáčať do šťavy, ktorá v jenskej mise zostane po krevetách. To je mega pecka.
Ugrilované krevety v jenskej mise
Toto jedlo je za mňa čistá láska

Detailnejší postup:

 • Jediná zložitá vec na tomto recepte prichádza hneď na začiatku. Ak kúpite neočistené krevety, je potrebné ich, samozrejme, očistiť. Pre mňa osobne je to piplačka, pri ktorej mi vždy napáchnu ruky. Ale nechať krevety s pancierom nie je v tomto recepte možné, pretože by pri pečení potom nenasiakli všetku potrebnú chuť. Takže šup čistiť krevety. Ak neviete ako na to, ja osobne som to pred sto rokmi s Bazkom študovala na tomto videu.
 • Ak ste kúpili už očistené, ale mrazené krevety, nechajte ich rozmraziť. Logicky.Kupujte však vždy surové krevety. Nikdy nie predvarené!
 • Po očistení/rozmrazení kreviet prichádza tá príjemnejšia časť.Krevety dajte do jenskej misy, pridajte všetky ostatné igrendiencie (3 PL olivového oleja, 50 g rozpusteného masla, 1 PL srirachy, 2 PL worchester, 2 PL šťavy z citróna, 0,5 KL tabasca, 1,5 KL tekutého dymu /príp. náhrada 2 KL údenej červenej papriky/, 1 KL mletej sladkej papriky, 1 KL sušeného oregana, 1,5 KL kajenského korenia, 4 strúčiky pretlačeného cesnaku, 1 PL čerstvo nasekanej petržlenovej vňate) a nechajte takto ležať  v chladničke sa marinovať minimálne 3 – 4h, ale najlepšie cez noc.
Surové krevety s koreniacou zmesou
Krevety s korením – ešte zamiešať a môže to ísť do chladničky odpočívať
 • Krevety sú hotové rýchlo, takže si predohrejte trúbu na 220°C. Krevety sledujte, ale zvyčajne im stačí tak 10 min. Ja používam zvyčajne ohrev len zhora a gril.

Servírujte ihneď s opečenou bagetkou s bylinkovým maslom/cesnakovým maslom, prípadne aj s nejakým šalátom. Mne veľmi k tomuto jedlu vyhovuje šalát zmiešaný z poľníčku, cherry rajčín, kapár a mozzarelly (a víno, to nesmie chýbať).