Špagety aglio e olio s krevetami

Tak keď už som sa posledným postom vrátila späť do Talianska a posledné týždne sa celkovo nesú v duchu talianskom, nezostáva mi iné, ako aj variť taliansky. Taliansku kuchyňu mám veľmi rada, pretože je celkom variabilná, ľahká a poväčšine zahŕňa dostatok morských plodov, ktoré ja zbožňujem. A práve preto dnes mám recept veľmi jednoduchý ľahký a obsahujúci morské plody – špagety aglio e olio s krevetami.

Aglio e olio doslova znamená „cesnak a olej“. Ja dávam do jedla aj trochu peperoncino (čili) a pre dnešok aj gamberetti (krevety). Na konci dodáte už len dostatok petržlenovej vňate a perfektné špagety máte na svete.

špagety aglio e olio s krevetami podávané v hlbokom bielom tanieri

ČAS PRÍPRAVY: 15 min.

PORCIE: 2 porcie


Špagety aglio e olio s krevetami

špagety aglio e olio s krevetami podávané v hlbokom bielom tanieri

Ingrediencie:

 • 200 g špagiet
 • 300 g kreviet
 • 5 strúčikov cesnaku
 • 2 PL petržlenovej vňate
 • 0,5 – 1 ČL čili
 • 2 PL kvalitného olivového oleja
 • soľ, čierne korenie

Postup:

 1. Špagety si podľa návodu uvarte v osolenej vode do al dente (1).
 2. Kým sa robia špagety, 5 strúčikov cesnaku si nasekajte na drobné kúsky. Taktiež kúsok čili (podľa chuti) (2) a pripravte si krevety.
 3. Môžete si taktiež nasekať aj petržlenovú vňať – asi 2 PL, aby vám vyšli (3).
 4. Následne si na väčšej panvici s trochou olivového oleja asi na 5 – 10 sekúnd opečte cesnak a čili (4).
 5. Prihoďte krevety (5), osoľte (0,5 – 1 ČL), môžete použiť aj trochu čierneho korenia (0,5 ČL) a opečte ich. Ak máte surové (sivé), tak to môže trvať aj 3 – 5 minút, kým sa spravia. Ak sú už predvarené (ružové) stačia im aj také 2 – 3 minútky na jemne prudšom ohni.
 6. Keď sú cestoviny hotové, preceďte ich a prihoďte na panvicu. Párkrát ich poprehadzujte so zvyškom obsahu panvice, tak max. 30 sekúnd, potom odstavte oheň, prihoďte petržlenovú vňať (6), prípadne ďalšie čerstvé čili a môžete servírovať.
 7. Olivový olej sa potom podáva k hotovým špagetám, tie treba ešte zaliať asi 1 – 1,5 ČL kvalitného olivového oleja, keď už sú na tanieri a hneď konzumovať.

Krátky foto-postup:

špagety aglio e olio s krevetami podávané v hlbokom bielom tanieri
6 – hotové špagety aglio e olio s krevetami