Butter chicken – indická rýchlovka na obed
Indickú kuchyňu mám veľmi rada a najviac z nej práve butter chicken. Síce som Indii ako takej prišla na chuť až počas môjho kanadského života, ale odvtedy som už fanúšikom. A keďže sa už vyše roka chystám do Indie, len covid mi neustále kazí plány, hovorím si, že nech si žalúdok pomaly zvyká. A vďaka covidu vlastne aj má kopec času na zvykanie si.
Nevadí, cestovať sa moc nedá, tak len doma v kuchyni si ulietavam na kade-čom a práve posledný týždeň ma premkla chuť na indické jedlo. Samo o sebe je ich kuchyňa v podstate dosť jednoduchá. Ak máte potrebné ingrediencie ako zázvor, kurkuma, garam masala či rímsky kmín, viete zbúchať indické jedlo celkom rýchlo. Ja mám podobné suroviny takmer vždy k dispozícii, nakoľko ich využívam nie len na ázijskú kuchyňu, ale aj na tú blízkovýchodnú. Ako sa na tieto recepty zásobiť, prípadne aké náhrady viete využiť, si môžete prečítať v nasledovnom článku.
Vráťme sa ale späť k mojej chuti na indické jedlo. To, že som dostala chuť na butter chicken je jedna vec. Ale to, že som bola lenivá a nechcelo sa mi ani ísť do obchodu, ani variť, to je vec druhá. Voľba by padla na donášku, avšak ďalší problém nastal vďaka môjmu vytunenému telefónu, ktorý síce fotí krásne, ale iné veci nezvláda. To je tak, keď si kupujem telefón kvôli foťáku.
Vedela som, že nový Huawei nepodporuje Google aplikácie, avšak na nete som si načítala dosť o tom, že väčšinou sa to dá okašľať. A väčšinou to aj šlo. Čo som však nečakala, že mi nepôjde aplikácia mojej banky. A to by ani nebol taký problém, keby sa banky nerozhodli tento mesiac sprísniť a zbespečniť platby na internete a ja som zrazu zostala bez možnosti zaplatenia vecí cez internet Vďaka tomuto výmyslu si momentálne neviem ani objednať jedlo cez internet Objednávka indického jedla preto padla.
Nakoniec mi trvalo týždeň, kým som sa dokopala k tomu, že mám čas a chuť pustiť sa do varenia.
A prečo mi to trvalo až tak dlho, keď je butter chicken také jednoduché?
No lebo ja som nemala chuť len na butter chicken, ale najmä na ten cesnakový naan, ktorý si zakaždým k nemu objednám A to už nie je vec 15-tich minút v kuchyni.
Navyše som sa dodnes nestotožnila s kysnutým cestom, takže sa celkom s nevôľou púšťam do podobných jedál a naozaj na to musím mať náladu.
Ale prekonala som sa a výsledok naozaj stál za to. Neviem, či som do toho dala dostatok lásky alebo som len mala lepší recept, ale tentokrát mi naan vyšiel omnoho lepšie ako naposledy a so spokojnosťou pridávam recept na obe fajnovosti – recept na naan a tipy ako vychytať neduhy pri jeho príprave nájdete TU.
ČAS PRÍPRAVY: cca. 30 min.
PORCIE: cca. 3 porcie (ja som to mala na 3 porcie, ale v súčasnosti už nejem prvú ligu 😀 Veľký jedák preto môže rátať skôr s 2 porciami, jedáci ako Domi /malý jedák/ z toho môžu mať s prílohami aj 5 porcií :D)
Butter chicken za 30 minút
INGREDIENCIE:
- 600g kuracích pŕs alebo vykostených kuracích stehien
- 50g bieleho neochuteného jogurtu
- 6 ks cesnaku
- 2 PL čerstvo nastrúhaného zázvoru
- 2 PL korenia garam masala
- 2 ČL rímskeho kmínu
- 1 ČL kurkumy
- 1 – 2 ČL kajenského korenia
- soľ, čierne korenie
- 2 PL olivového oleja
- 4 PL masla
- 1 väčšia žltá cibuľa
- 1 – 2 ČL chilli (čerstvé chilli/korenie – podľa toho, čo máte doma)
- 160 ml rajčinovej pasty/rajčinového pretlaku
- 150 ml vody
- 400 g kokosového mlieka (jedna konzerva)
- za hrsť nasekaného čerstvého koriandru
Skrátený postup:
- Mäso pokrájajte na menšie kocky a v miske namarinujte s 50g bieleho jogurtu, 3 roztlačenými cesnakmi, 1 PL nastrúhaného zázvoru, 1 PL garam masala, 1 ČL rímskeho kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 alebo 1 ČL kajenského korenia a 1 ČL soli. Nechajte odstáť 10 minút.
- Medzitým si zmiešajte zostatok korenín – 1 PL garam masala, 1 ČL kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 alebo 1 ČL kajenského korenia, chilli (podľa chuti), 1 ČL soli, trochu čierneho korenia (0,5 ČL povedzme), 3 roztlačené cesnaky a 1 PL nastrúhaného zázvoru.
- 1 cibuľu nasekajte na drobnejšie kocky.
- Keď je mäso odležané, na panvicu si dajte trochu oleja a mäso zo všetkých strán opečte do zlatova. Na konci prihoďte na panvicu 1 PL masla, pomiešajte, nech sa dostane k mäsu a mäso môžete odstaviť a dať bokom.
- Na rovnakú panvicu, bez umývania, dajte znova olej a opečte do sklovita cibuľu. Keď je mäkká pridajte cca 2 PL masla.
- Následne pridajte zmes korenia a asi 2 – 3 minúty opekajte na miernom ohni.
- Potom pridajte 160 ml rajčinovej pasty a znova opečte tak 2 – 3 minúty.
- Ďalej pridajte konzervu kokosového mlieka a 150 ml vody. Poriadne premiešajte a nechajte redukovať, až kým nie ste s konzistenciou spokojný.
- Keď je omáčka hotová a aj chuťovo je podľa vašich predstáv, hoďte do nej mäso, pridajte 1 PL masla a už len dovarte, aby bolo mäso hotové.
- Na vrch môžete posypať nasekaným koriandrom alebo petržlenovou vňaťou.
Detailnejší postup aj s foto:
- V prvom rade je dôležité naložiť si mäso. Najprv si ho pokrájajte na menšie kusy, asi ako na guláš, že rovno veľkosť na jedenie. Hoďte ho do misky s 50g bieleho jogurtu, 3 roztlačenými cesnakmi, 1 PL nastrúhaného zázvoru, 1 PL garam masala, 1 ČL rímskeho kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 alebo 1 ČL kajenského korenia a 1 ČL soli. Toto všetko v miske premiešajte a nechajte odstáť aspoň 10 minút, ale pokojne aj cez noc.
- Medzitým si v malej miske môžete zmiešať zostatok korenín – 1 PL garam masala, 1 ČL kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 alebo 1 ČL kajenského korenia, chilli (podľa chuti), 1 ČL soli, trochu čierneho korenia (0,5 ČL povedzme), 3 roztlačené cesnaky a 1 PL nastrúhaného zázvoru.
- Zároveň si môžete nasekať 1 cibuľu na menšie kúsky a pripraviť maslo.
- Keď je mäso odležané, na panvicu si dajte trochu oleja a mäso zo všetkých strán opečte do zlatova (na strednom ohni). Na konci prihoďte na panvicu 1 PL masla, pomiešajte, nech sa dostane k mäsu a mäso môžete odstaviť a dať bokom na tanier alebo misku.
- Panvicu nemusíte umývať, len dajte znova trošku oleja a hoďte tam cibuľu. Tú opečte do sklovita. Keď je mäkká, pridajte 2 PL masla a prihoďte celú tu zmes korenia, ktorú ste si predtým pripravili. Takto to na panvici robte asi 3 minúty na miernejšom ohni, aby sa to nespálilo, ale aby sa korenia rozvoňali a chute prepojili.
- Následne pridajte 160 ml rajčinovej pasty a znova varte tak cca 3 minúty. Ak použijete rajčinový pretlak, že nenájdete pastu, budete mať šťavu len menej hustú. Nie je to katastrofa, ale lepšie je to s pastou.
- *V prípade použitia pretlaku radím vynechať vodu z nasledujúceho kroku.
- Znížte oheň, pridajte 150 ml vody a 400 g kokosového mlieka. Premiešajte a nechajte redukovať, až kým sa voda neodparí a omáčka jemne nezhustne.
- Keď už máte hustotu, akú si cca predstavujete, pridajte 1 PL masla, zamiešajte a následne tam už môžete zas dať mäso. Takto to na nižšom ohni varte, až kým sa mäso nespraví – ak máte kuracie prsia, bude to veľmi rýchlo. Ak je potrebné, pridajte si chilli alebo soľ.
- Ak ste však už s chuťou spokojní, môžete dať mäsko dole z horáka, primiešajte doňho koriander a butter chicken je na svete.
Tipy a triky:
- Hustotu omáčky si prispôsobte podľa vašich chutí. V Indii býva omáčky oveľa viac ako dávam ja. Osobne však nie som ten typ, čo vyjedá omáčku už len s naanom bez mäsa, takže uprednostňujem skôr vyšší pomer mäsa k omáčke a väčšiu hustotu aj samotnej omáčky.
- Ako spomínam aj vyššie, namiesto pasty viete použiť aj pretlak. Snažte sa však radšej využiť čo najhustejší. Rozriediť vodou je vždy problém menší ako zahustiť. Bežne napríklad v supermarketoch predávajú pretlak značky PAT ent, ktorý je v podstate pastou.
- V prípade pasty ja používam najradšej značku Mutti. Dávajte si však pozor, či kúpite Doppio alebo Triplo. Triplo je trojitý koncentrát a je už moc silný na môj vkus. Takže za mňa osobne určite doppio.
- Ak nemáte radi koriander, viete použiť aj petržlenovú vňať.
- Do rovnakej omáčky viete namiesto kuracieho mäsa hodiť aj krevety alebo paneer (príp. tofu) a máte úplne nové jedlo – v takom prípade ja dávam menej jogurtu (tak 20-30 g)
- Ak neviete zohnať mix korenia garam masala, viete si ho vyrobiť aj doma.
- Prípadne ak ste úplne zúfalý, ja som naposledy improvizovala a našla v obchode korenia Kotányi Kari a Kurkuma Chilli Kardamón a tie nejak zmiešala, pridala trochu škorice a náhodou to chutilo v podstate veľmi podobne.
- Ak nemáte po ruke čerstvý zázvor, použite sušený (korenie).
- A ešte tip jemne mimo, ak ste z BA a ste lenivý a máte chuť na indické jedlo, moje najobľúbenejšie prevádzky sú Panjabi Dhaba, Nivara a najnovšie Mumbai Central. V Mumbai Central sú, bohužiaľ, dooosť malé porcie, ale jedlo fakt špičkové. Takže, ak máte cestu, vyskúšajte.
[…] Domáci naan sa skvele hodí k indickej klasike – butter chicken […]
[…] je skvelé aj zohrievané, tak isto ako butter chicken alebo karí, alebo v podstate akékoľvek jedlo s omáčkou, aj tento recept sa perfektne hodí na […]
[…] mám veľmi rada a často ju pripravujem aj doma. Najčastejšie však skončím pri jednoduchom butter chicken a experimentom až tak priestor […]