Cviklovo chrenová nátierka

Na túto nátierku ma namotala najmä moja sestra. Neviem ako k nej prišla, ale jeden deň nám poslala fotku raňajok, kde hlavnou hviezdou bola cviklovo-chrenová nátierka a keďže je teraz obdobie okolo Veľkej noci, čokoľvek chrenové ma hneď nadchne. Navyše som si potom hneď spomenula, že takúto nátierku akurát zaradil do svojho repertoáru aj pán Kukučka a tak mi nezostávalo nič iné ako pridať sa k nim a tento zázrak vyskúšať.

Pokiaľ viem, pán Kukučka robí nátierku z čerstvého chrenu, ale moja sestra mala recept na nakladaný a ja som sa rozhodla ísť cestou nakladaného už len z dôvodu, že neznášam strúhať čerstvý chren. Je to sto krát horšie ako krájanie cibule. V prvom rade sa strúha ťažšie a po druhé, tak extrémne ma z toho štípu oči, že ešte tak 10 minút sa neviem z toho spamätať. Zvyčajne sa však tomuto kroku nevyhnem pri nakladanom lososovi, ktorého tradične robievame okolo Vianoc a je to veľký crowd-pleaser, tak čo už. Raz za rok to nejak zvládam, ale prečo sa týrať dvakrát?

Ale späť k nátierke. Cviklovo-chrenová nátierka je extrémne ľahká a keď si predvaríte cviklu večer predtým, tak ju ráno zmáknete spraviť aj v priebehu 5 – 10 minút. To už aj so stylingom.

Nastylovaná cviklovo-chrenová nátierka s vareným vajíčkom Veľkou nocou priam srší

ČAS PRÍPRAVY: max. 15 – 20 min.

PORCIE: cca. 5 chlebíkov – záleží ako hrubo natierate, aké veľké chlebíky máte :D, mne na zdravé, malé chlebíky to vyšlo cca. 6 porcií, ale ja som natierala celkom hrubo


Cviklovo chrenová nátierka

INGREDIENCIE:

  • 1 menšia cvikla
  • 100 g lučiny alebo iného roztierateľného syru (nie bambino :D)
  • 3 KL chrenu (viac/menej podľa chuti)
  • 1 KL citrónovej šťavy
  • 1/2 KL rímskeho kmínu
  • soľ, čierne korenie

POSTUP:

Tipy/triky viď nižšie↓

  1. V prvom rade si treba predvariť cviklu, netreba aby bola úplne mäkká, lebo ju aj tak ešte budete sekať/strúhať. Pokojne ju povarte vo vriacej vode aj len 10 minút. Ja som si ju predvarila večer pred.
  2. Ráno som už potom len vytiahla cviklu z chladničky, dala do mixéra. Vy ju môžete aj nastrúhať na najmenšom strúhači.
  3. Následne som do mixéra pridala všetky ostatné ingrediencie, rozmixovala a už len chutnala a dochucovala.

A v podstate je nátierka hotová.

Cviklovo-chrenová nátierka s avokádom a hráškovými výhonkami

Tipy a triky:

1. DOCHUCOVANIE:

  • VŽDY PODĽA SEBA – ako aj pri ostatných mojich receptoch, nič neberte striktne. Vždy aj ja, keď robím niečo nové, si napr. pozriem tri/štyri recepty na nete, prípadne aj v kuchárskych knihách a podľa toho si vytvorím verziu, ktorá mi vyhovuje. Ako napr. pri Tom Yum, kde som proste nezohnala všetky ingrediencie, tak som pracovala s tým, čo k dispozícii bolo. Alebo aj keď som hľadala dokonalý recept na americké palacinky.
  • SOĽ, KORENIE – ak nemáte rímsky kmín, môžete ho vynechať alebo použiť slovenskú drvenú rascu. Ináč, chren aj cvikla sú v podstate “sladké” ingrediencie, hlavne ak používate ten nakladaný chren, takže soľ pridávať sa nemusíte obávať.

2. HLAVNÉ INGREDIENCIE:

  • CHREN – ak vám nerobí problém strúhať čerstvý chren, pokojne využite ten. Dávajte však potom pozor na množstvo, lebo čerstvý má omnoho výraznejšiu chuť ako nakladaný. Ak kupujete nakladaný, ja som určite zástanca trhu a lokálnych malých výrobcov. Chreny z obchodu nikdy nie sú také dobré a štipľavé ako tie domáce. Čo sa týka množstva chrenu, akýkoľvek používate -začnite radšej povedzme 2 KL a na konci, keď je už všetko zmiešané, ochutnajte a keď tak pridajte ďalšiu lyžičku, zamiešajte znova a tak ďalej. Doplniť sa dá vždy, odobrať už je ťažšie :D.
  • SYR – ja v recepte používam mix kozieho a kravského syru, ale len z dôvodu, že to sú práve syry, ktoré som v tej dobe mala doma otvorené a potrebovala som ich minúť. Osobne som použila mix roztierateľného kozieho syra a trochu obyčajného mascarpone, lebo mi zostalo z pečenia deň predtým v nádobe asi 1 PL, tak že čo s tým. Sestra išla cestou čisto kozí syr a ak vám kozie výrobky nevadia, určite choďte do toho. Cvikla a kozí syr sú tradiční kámoši, plus kozí syr je omnoho zdravší ako kravský. Samozrejme, môžete použiť aj ovčie výrobky alebo vegánske náhrady.  
  • CVIKLA – čo sa týka cvikle, viem, že v Bille často mávajú aj takú predvarenú, zavákuovanú. Akože, uvariť cviklu za mňa je najmenej, ale ak ste moc lenivý, stále je zdravšia voľba cviklová nátierka z vákuovanej cvikly ako nejaký šunkový toast. Ak chcete ísť moc zdravou cestou (alebo znova lenivou) a neupravovať cviklu tepelne, aj taká možnosť je. Len ju teda čerstvú nastrúhajte na najmenšom strúhači.  

STYLING:

  • KREATIVITE SA MEDZE NEKLADÚ – na vrch chlebíku s nátierkou znova môžete použiť kadečo. Aj ja, aj sestra sme skúšali verziu aj s vareným vajíčkom, aj s avokádom a obe boli perfektné. Ja som mala doma hráškové výhonky, tak som na vrch použila aj tie. Pokojne si to viem predstaviť aj s hocijakými inými výhonkami, ktoré doma máte. V podstate aj s pažítkou si to viem predstaviť – tá je asi dostupnejšia aj v menších mestách. Treba proste skúšať a riadiť sa podľa toho, čo máte doma a čo vám chutí. 

Keď je teda nátierka podľa vašich predstáv, môžete dozdobiť a zdravé raňajky alebo predjedlo máte na svete.