Nadýchané americké palacinky

Neviem, či viete, ale v utorok bol Pancake Day. Bohužiaľ, aj ja sama som to tento rok zistila až po uplyvnutí. Povedala som si však, že to ma nezastaví užiť si pravé americké palacinky alebo lievance aspoň raz v tomto roku. Lebo zvyčajne si na palacinkách neulietavam. Celkovo sladké raňajky si robím málokedy – preferujem skôr vajcia na milión spôsobov.

A ktokoľvek chce hejtiť, že prečo preboha oslavujem Pancake Day a že americké sviatky (alebo kde tento sviatok vznikol) ako Halloween a Vďakyvzdanie by mali zostať v Amerike a že máme dostatok vlastných sviatkov, tak vám poviem jedno – ja oslávim čokoľvek, čo zahŕňa jedlo. Kvôli jedlu milujem všetky sviatky. A keď dlho žiadny nie je, tak si s kamošmi spravíme brunch alebo večeru a varíme vo veľkom len tak. 

Pancake Day je ináč sviatok spojený s Veľkou nocou (aj preto je jeho dátum pohyblivý). U nás sa tento deň volá fašiangový utorok a je to vlastne deň pred Popolcovou stredou. Aj u nás sú fašiangy spájané so šiškami, fánkami a podobnými vecami, ale teda palacinky je jednoduchšie spraviť. Síce nechápem, prečo sa ľudia napchávajú sladkým predtým ako sa začnú postiť. Ja osobne, keby nemám jesť 40 dní mäso, tak sa radšej natlačím steakami a hamburgermi a pod. Ale okey, tradícia je tradícia. A predpokladám, že v dávnych dobách ľudia tak nemrhali mäsom ako my dnes, jednoduchšie bolo naplniť sa šiškami.

štyri naskladané americké palacinky na sebe, na vrchu kúsok masla a v pozadí káva a džús
Lievance v celej svojej kráse

Poďme, ale na tieto najprv nešťastné, teraz už šťastné palacinky.

Prečo najprv nešťastné? 

V stredu mi Instagram pripomenul, že pár rokov dozadu, v tomto dátume, bol utorok a to nie hocijaký utorok, ale palacinkový utorok. Tak som rýchlo začala googliť, kedy je Pancake Day tento rok a zistila som, že som ho akurát premeškala  Tak som si povedala, že si spravím palacinkový štvrtok.

Večer som si pekne pozrela recepty, skukla, či mi niečo doma nechýba alebo musím ešte ráno dokúpiť a spokojná som takto zaspala. Ráno celá nadšená, že idem hneď robiť palacinky, lebo príprava bola podľa slovenkých verzií receptov dosť zdĺhavá. Ingrediencie izbovej teploty boli že vraj veľmi dôležité a rovnako je že vraj extrémne dôležité nechať potom ešte hotové cesto 30 – 40 minút odležať. Ranná tortúra to bola…v podstate len ležanie ingrediencií s odpočívaním cesta mi trvalo hodinu a pol. Potom si ale predstavte to moje sklamanie, keď mi vyšli síce chuťovo dobré, ale úplne nenadýchané, ploské palacinky, ktoré sa v podstate viac podobali na také hrubšie slovenské palacinky ako na americké lievance. Tak som toto nešťastie zjedla, ale rozhodla som sa, že to nenechám tak a víkend venujem exprimentom s cestom.

Prišiel víkend a ja som dala palacinkám znova šancu. Prvé, čo som spravila a podľa mňa som spravila veľmi dobre, inšpiráciu na recept som hľadala na britských a amerických blogoch. Osobne, väčšinu času varím podľa takýchto receptov, avšak výnimočne som si povedala, že sa mi nechce konvertovať všetky “oz” a “cups” na gramy a mililitre, a takto to dopadlo. Tak som teda sobotu večer znova venovala googleniu “fluffy pancakes”. Samozrejme, aj tu niektoré recepty spomínali odležanie, niektoré spomínali tzv. cmar, podmáslí alebo proste buttermilk, ale povedala som si, že sa posnažím nájsť dokonalý recept zo surovín, ktoré mám bežne doma. A to cmar nie je. Navyše, ak to bolo možné, chcela som vyskúšať, či je to odležanie naozaj také dôležité, lebo čakať, kým máte ingrediencie izbovej teploty, plus potom ešte čakať, kým si cesto samo oddýchne – na ráno je to príliš veľa vecí.

A došla som k pár trikom, ktoré sú za mňa top. Našťastie tentokrát všetko fungovalo a rýchly a mega dobrý recept na americké lievance/palacinky je na svete.

Poďme ale najprv na recept, aby som nezdržovala tipmi a trikmi tých, ktorí už nerobia tento recept prvýkrát a pre ostatných večných googličov ako ja, uvádzam bližšie vychytávky v palacinkám nižšie.


ČAS PRÍPRAVY: do 30 min.

PORCIE: cca. 5 ks palaciniek


americké palacinky naskladané na sebe a preliate javorovým sirupom

INGREDIENCIE:

 • 220g hladkej múky (1 1/3 hrnčeka)
 • 1 PL prášku do pečiva
 • 2 PL cukru
 • 1 ČL soli
 • 240 ml mlieka (+1 PL citrónovej šťavy)
 • 1 väčšie vajce
 • 4 PL rozpusteného masla
 • ďalšie maslo na potieranie panvice
 • *(2 ČL vanilkového extraktu)*

POSTUP:

 1. Ak nemáte cmar a idete podľa mňa, začnite najprv mliekom (240 ml). Ak nie je izbovej teploty, dajte ho na 45 sek. do mikrovlnky, vyberte ho, nalejte doň 1 PL citrónovej šťavy a nechajte bokom odstáť. Ak máte už rovno kúpený cmar, preskočte na druhý krok.
 2. Zamiešajte si suché ingrediencie – 220 g hladkej múky, 1 PL kypriaceho prášku, 2 PL cukru a 1 ČL soli. Poriadne zamiešajte a v strede spravte takú priehlbinu/dieru, kam nalejete potom mokré ingrediencie.
 3. Kým ste dávali dokopy suché ingrediencie, mlieko malo časť odstáť a zgrcnúť sa  domiešajte teraz doňho jedno vajce, vymiešajte metličkou. Ak používate aj vanilkový extrakt, pridajte ho teraz. Následne pridajte 4 PL rozpusteného masla a znova zamiešajte.
 4. Mokré ingrediencie teraz primiešajte do suchých, ale nepoužívajte ani metličku, a už vôbec nie mixér. Pekne ručne špachtličkou, či ako sa tá vec volá, pomiešajte cesto, tak aby sa všetky ingrediencie spojili, ale majú tam zostať hrudky.
 5. Teraz si už môžete rozohriať panvicu na stredný oheň – ja som to robila na indukčnej najprv na 5 a pri druhej palacinke už na stupni 4. Ale to záleží aj od panvice, aj od sporáku – proste mierny oheň.
 6. Keď je panvica rozohriata, pridajte kúsok masla a naňho naberačkou dajte cesto. Keď sa na porvchu tvoria bublinky, palacinku obráťte. Robte to takým tým podberákom, nesnažte sa ich otáčať vo vzduchu ako naše bežné palacinky, lebo to nedopadne dobre. Tieto palacinky sú moc tučné na takéto vymýšľanie.
 7. Druhá strana je už rýchlejšie hotová, tak jemným zdvíhaním sledujte, akej sú palacinky farby. Keď sú pekné zlatavé až jantárové, vyberte a hotovo.
 8. Odhadom, jedna palacinka vám nebude trvať viac ako 5 minút – tak 3 a pol minúty na jednej strane a 1 a pol na druhej 

Tento postup opakujte aj s ďalšími palacinkami, vždy si dajte nový kúsok masla, cesto a po bublinkách môžete otáčať.

rozkrojené americké palacinky
Perfektne nadýchané

Servírovanie už nechávam na vás. Ja mám zvyčajne doma aj javorový sirup, ale ak nie, tak si z cukru, vody, sladkej smotany a masla viete jednoducho vyrobiť karamelovú omáčku. Ak chcete dávať do palaciniek napríklad čučoriedky, pridajte ich v bode 4, keď máte zmiešané mokré a suché ingrediencie. Vtedy tam môžete zopár hodiť, jemne už len premiešať a môžu ísť na panvicu. Ja som to takto skúsila s poslednom palacinkou a bolo to super.

karamelová omáčka liata na hŕbu palaciniek
Karamelová omáčka je najlepšia na všetkom

Tipy a triky:

A teraz sa vráťme k tomu, čo som zistila a aké tipy ponúkam.

V čom sa všetky recepty zhodovali, boli základné suroviny – múka, prášok do pečiva, soľ, mlieko, vajcia a maslo. Niektoré recepty dávali aj cukor alebo vanilkový extrakt a niektoré už spomínaný buttermilk (cmar). Našťastie, vďaka testovaniu sa mi podarilo obísť všetky prekážky, ktoré mi v spomínaný nie úplne úspešný štvrtok slovenské recepty nastolili.

 • IZBOVÁ TEPLOTA INGREDIENCIÍ – áno, táto vec je že vraj dôležitá, ale dá sa celkom jednoducho obísť. Ak máte vajíčka a mlieko v chladničke, na vajíčka kašlite, tie proste budú studené, ale mlieko vám stačí dať na 45sek. do mirkovlnky. A voilá, máte izbovú teplotu  Samozrejme, ak si viete dostatočne skoro vyložiť aj mlieko, aj vajcia, pokojne tak spravte, ale ak sa vám nechce čakať a máte hladné krky, ktoré čakajú na palacinky, toto je super trik. Maslo budete roztápať tak či tak, takže tam je prvotná teplota bezpredmetná.
 • OTÁZKA CMAR/PODMASLIE/BUTTERMILK – tu som tiež našla haluz trik, lebo bežne doma mávam mlieko, ale cmar som podľa mňa v chladničke ešte nemala nikdy. Bežne mávam doma aj citrón a vo veľa amerických receptoch som narazila práve na tento trik. Do mlieka (240ml – 1 cup/hrnček) si dajte jednu polievkovú lyžicu citrónovej šťavy, zamiešajte a nechajte stáť asi 10 min. Mlieko sa vám, takpovediac, zgrcne a že to je náhrada cmaru  Použiť že vraj môžete aj ocot, ale toho som sa, popravde, trošku bála.
mlieko zmiešané s citrónom, ktoré vytvorilo hrudky
Takto nejako vyzerá mlieko po odstátí
 • ODPOČINOK CESTA – cesto, ktoré som robila vyšlo perfektne a vôbec nemuselo odpočívať.
 • NADMERNÉ MIXOVANIE – niektoré recepty používali mixér na miešanie cesta, ale viac ich práveže proklamovalo, že dôležité je cesto nepremixovať. Práveže len spojiť do bodu, kým sú v ňom stále malé hrudky a to by malo zabezpečiť nadýchanosť.
hrudkovité husté cesto na palacinky
Hľa, hrudkovité cesto na výslní
 • VANILKOVÝ EXTRAKT – zatiaľ som neobjavila úplne dobrý extrakt. Tie lacné z obchodov majú zvláštnu chuť a preto ich nepoužívam. Navyše, málokedy mám recept, ktorý niečo také vyžaduje – hlavne keďže v zásade radšej varím slané jedlá ako sladké, a preto sa mi nechce kupovať drahé bio, ak by som ich potom nevyužila. Aj bez vanilky boli však tieto palacinky skvelé.

A to by bolo z mojich tipov a trikov všetko. Takže, či už teda máte palacinkový utorok, štvrtok alebo nedeľu, veľa šťastia a dobrú chuť!

Servírovanie amerických palaciniek na sebe
Dobrú chuť!