Bezlepkový cuketový chlebík (sladký)

Tento chlebík som robila tri týždne po sebe, len aby som vychytala recept a množstvá, lebo ja tupelo som si to nejak zle zapísala prvýkrát a nebola som si istá, kde nastala chyba  A keďže som si znova šla vlastnou cestou pri tomto recepte a len sa inšpirovala inými receptami, tak som si už nevedela overiť množstvá inak ako skúškami.

Našťastie, na tri razy vyšiel chlebík stále perfektne, tak už celkom verím, že úpravy robiť netreba a recept je pripravený uzrieť svetlo sveta.

Ináč, neuveriteľné a v posledných dňoch takmer nemožné, sa stalo pravdou práve dnes, keď som proces výroby chlebíka fotila . Minula sa mi cuketa. Neverila som, že tento deň príde  Vďaka tomu som ale mala možnosť zistiť či doplnok inej zeleniny zmení konzistenciu alebo chuť a našťastie nie. Takže, ak sa rozhodnete tento chlebík robiť a nebudete mať dostatok cukiny, pokojne môžete pridať aj mrkvu. Prípadne banán. S inou zeleninou/ovocím som neexperimentovala, ale popravde, raz som robila koláč podľa J. Olivera z mrkvy, cvikle a petržlenu, kedy som sa už obávala, či to nebude nejak zaváňať zeleninou, ale vôbec. Cvikla by určite neublížila ani tomuto receptu  Skôr by som sa obávala toho petržlenu 

3 kusy cuketového chlebíku nakrájaného na tanieri. V pozadí cuketový chlebík v celku, espresso glaze a levanduľa.
Perfektný recept na leto – sladký cuketový chlebík

ČAS PRÍPRAVY: 60 min. (vrátane pečenia)

PORCIE: 1 chlebík = cca. 12 ks.


Sladký cuketový chlebík

Cuketový chlebík rozkrájaný. Prvé tri kusy na tanieri.

INGREDIENCIE:

 • cca. 350g cukety (cca. jedna väčšia cukina)
 • 75 g bezlepkovej múky Liana Cake Mix
 • 120 g mandlovej múky (pomletých mandlí)
 • 1 a pol KL mletej škorice
 • pol sáčika kypriaceho prášku do pečiva
 • 1 KL sódy bikarbóny
 • štipku soli
 • 2 vajcia
 • 195 g trstinového cukru
 • 105 g rozpusteného masla
 • voliteľné:
  • 100 g horkej čokolády
  • 60 g vlašských orechov

POSTUP:

 1. Trúbu si predhrejte na 175ºC
 2. V prvom rade si nastrúhajte cukinu. Môžete celú na hrubom strúhadle, ja to robím asi 80 % na veľkom strúhači a 20 % na malom strúhači. Ak používate mrkvu, cviklu a spol – tie nastrúhajte na malom.
 3. Nastrúhanú cukinu si dajte do sitka, aby pustila šťavu, kým si budete pripravovať cesto.
 4. Potom v strednej miske zmiešajte suché ingrediencie: 75 g múky, 120 g mandlovej, 1 a pol KL škorice, pol sáčika kypriaceho, 1 KL bikarbóny a štipku soli.
 5. Rozpustite si 105 g masla a nechajte vyhladnúť.
 6. V druhej, väčšej miske, si metličkou (ručne) zamiešajte 2 vajcia a 195 g trstinového cukru.
 7. Teraz sa vráťte k cukete a vytlačte z nej nadbytočnú šťavu.
 8. Takto vytlačenú cuketu pridajte k vajco-cukro mixu.
 9. Následne tam zamiešajte maslo – všetko som ja robila ručne metličkou. Netreba používať mixér.
 10. Po tomto bode postupne, asi po tretinách sypte suché ingrediencie do morkých a priebežne miešajte – stále metličkou.
 11. Ak používate čokoládu alebo orechy – ja som dva krát použila obe, posledný krát len čoko, tak si ich nasekajte na menšie kusy a hoďte do zamiešaného cesta ako posledné.
 12. Chlebíkovú formu si následne vymastite maslom a môžete aj vystlať pečiacim papierom. Ja to tak robím, aby sa mi po prvé lepšie chlebík vyberal a po druhé, dávam aj maslo pod papier, aby mi lepšie držal v tej forme. S maslom pod ním sa tak lepšie nalepí na nádobu.
 13. Keď teda už máte vystlanú formu akokoľvek, treba do nej naliať cuketovú zmes a dať piecť do trúby na 175 ºC cca na 40 minút alebo kým vám nevyjde špajdla (ja používam čínske paličky :D) čistá.
 14. Po vybratí z trúby nechajte chlebík vychladnúť a až potom servírujte, lebo ináč sa vám rozpadne, ak s ním hneď začnete vymýšľať a trepať ho z formy.
Cuketový chlebík v celku. Vyššie vidieť kúsky chleba preliate esspreso omáčkou.
Hotový chlebík  Aj v ňom krásne vidno dieru od mojej čínskej paličky

Tipy a triky:

 • Ako spomínam vyššie, dnes som cuketu potrebovala doplniť inou zeleninou, použila som nasledovné množstvo: 280 g cukety a 70 g mrkvy
 • Čo sa týka bezlepkovej múky, neviem si značku Liana vynachváliť. Z tejto múky robím všetky bezlepkové veci a skvele sa z nej pečie – pri tomto chlebíku ani netuším, že je bezlepkový, ale aj ostatné ako perník, mrkvová torta, cookies, sú takmer na nerozoznanie od lepkových. Fakt to vyskúšajte. Čo sa mne najviac páči, že množstvá v lepkových receptoch pri nej netreba meniť. Vždy len vezmem svoj lepkový recept, zamením múku za bezlepkovú a je.
 • Ja som si chlebík ešte tentokrát ozvláštnila espresso glaze alebo espresso “omáčkou”. Proste som mala chuť na niečo kávové k tomu. Ak by ste chceli ísť tou cestou, tak len zmiešate 75 g práškového cukru s 15 g kakaa a 100 g uvarenej kávy (espressa). V malom hrnci túto zmes prevaríte (miešať metličkou, aby sa všetko rozmiešalo a rozpustilo) a je hotovo.
 • Čo sa týka chlebíka, ten vám v uzavretej nádobe určite vydrží aj štyri dni. Ja ho mávam mimo chladničky, ale ak je v nádobe, nemusela by mu ani chladnička ublížiť.
 • Cuketový chlebík je potom skvelý ako na raňajky, tak aj na desiatu. Viete si ho vziať aj na cesty. Nakoľko je však ľahký na výrobu, môžete ho spraviť kedykoľvek len tak, keď máte chuť na sladké, ale zdravšie. Prípadne ako ja, robiť ho, keď už neviete čo vymyslieť s cuketou a potom ho môžete rozdávať v práci – kolegovia určite ocenia. Aspoň tí moji sa nesťažujú :D.
Miska s múčnou zmesou, miska s cedidlom, v ktorej je nastrúhaná cuketa, ďalšia miska s mokrými ingredienciami a vpredu vystlaná bochníková forma.
Cuketa zmes, múčna zmes, mokrá zmes a moja divne vystlaná chlebíková forma 
Mokré ingrediencie zmiešané v miske s cuketou, v nej metlička. V pozadí čaká suchá zmes.
Mokrá zmes zmiešaná s cuketou
Cesto vyliate v chlebíkovej forme
Všetko spolu vo forme