Cuketovo rajčinové cestoviny

Cuketovo-rajčinové cestoviny robím pomerne často. Dôvodom je aj rýchlosť, aj jednoduchosť receptu. Zároveň, ingrediencie je možné ľahko obmieňať podľa potreby a tým pádom je tento recept pre mňa takým “špajzovým” receptom – čo znamená, že skoro vždy mám ingrediencie naňho potrebné doma a po ruke. Navyše je to ďalší recept, kde viete využiť cukinu a rajčiny, keď sa vám v lete už kopia v kuchyni.


ČAS PRÍPRAVY: max. 30 minút

PORCIE: 2 väčšie porcie


Cuketovo-rajčinové cestoviny

Cuketovo-rajčinové cestoviny servírované s natrhanou mozzarelou a bazalkou v hlbokom tanieri

INGREDIENCIE:

 • 170 g špagiet
 • 140 g cukety
 • cca. 30 ks cherry rajčín
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 125 g mozzarelly (parmezánu)
 • olivový olej
 • čierne korenie, provensálske korenie, čili, soľ

POSTUP:

 1. Vo vriacej vode si uvarte špagety do “al-dente”.
 2. Kým sa robia cestoviny, nakrájajte si 140 g cukiny na menšie kocky a 3 ks cesnaku nasekajte na mini kúsočky alebo na plátky. Môžete si aj cherry rajčiny na polovice rozdeliť, ale nemusíte (rýchlejšie však potom pustia šťavu)
 3. Rozohrejte si väčšiu panvicu s olivovým olejom a hoďte tam cesnak, ktorý za stáleho miešania opekajte na miernom ohni max. 2 minúty, aby nezhorkol. Pridajte cukinu a cherry rajčiny.
 4. Následne pridajte cca. 1,5 dc vody zo špagiet.
 5. Ak sa vám medzitým cestoviny spravili, sceďte ich, ale vodu z nich si odložte bokom.
 6. Cukinovo-rajčinovú zmes okoreňte a osoľte podľa chuti.
 7. Ak máte doma biele víno, pokojne pridajte aj z toho 1 dc a na miernom ohni nechajte cukinu aj rajčiny, aby sa trochu podusili a pustili aj vlastnú šťavu.
 8. Keď všetko pustí šťavu, ochutnajte ju, či vám vyhovuje chuť. Ak nie, pokojne pridajte, soľ, korenie, príp. ak je šťava z rajčín moc kyslá, pridajte 1 PL cukru. Ak sa vám zdá málo šťavy, že sa jej veľa odparilo, pridajte 1 – 2 dc zo “špagetovej vody” a miešajte, až kým vám chuť nebude vyhovovať.
 9. Keď ste so šťavo-omáčkou spokojní, pridajte tam scedené cestoviny, aby nasiakli šťavu. Odstavte z ohňa.
 10. Hotové špagety môžete servírovať s natrhanou mozzarellou/nastrúhaným parmezánom a bazalkou a preliate olivovým olejom.

INGREDIENCIE a Obmeny:

Reálne som si prvýkrát v živote dala námahu a odvážila špagety. Tento krok však nikdy nepodstupujem a idem od oka. Dnes je ináč už možné nájsť také plastové kruhy na špagety, podľa ktorých viete určiť koľko špagiet, je potrebných pre koľko ľudí. Ja som teda navážila 170 g špagiet. Pokojne použite viac – menej, lebo popravde veda ohľadne váženia ingrediencií mimo sladkých pokrmov ide mimo mňa.

Cherry rajčiny v miske. Na krájacej doske guľka mozzarely, nasekaný cesnak a zabalené špagety.

Pre tú srandu som samozrejme odvážila aj cuketu a zrátala rajčiny, ale znova, bežne to nerobím a idem podľa nálady, podľa aktuálneho nastavenia mňa a aj podľa toho, čo moja chladnička obsahuje. Preto je aj tento recept skvelý, lebo ako spomínam na začiatku, je veľmi variabilný. Ja osobne mám veľmi často doma nejaké cestoviny, syr (mozzarellu aj parmezán), cesnak, cibuľu, olivy, sušené rajčiny aj obyčajné rajčiny. Skladujem zároveň aj rajčinový pretlak, často mám aj prosciutto, či kapary alebo iné veci s dlhou spotrebou. Preto aj vy môžete tento recept uspôsobiť podľa toho, čo doma máte.

Ak máte cukinu aj rajčiny, pokojne chodťe mojou cestou. Ak vám chýba cukina, nemusíte ju dať vôbec. Môžete napríklad pridať olivy z konzervy. Alebo kapary. Môžete opiecť prosciutto a dať ho na vrch na konci. Na vrch môžete namiesto mozzarelly dať parmezán alebo pecorino. Úplne v pohode náhradou za cukinu je aj opečený patyzón. Alebo baklažán. Ak nemáte čerstvé rajčiny, môžete použiť trochu pretlaku alebo využiť sušené rajčiny, len potom bude výsledok jemne suchší. Ak máte doma krevety, môžete tam hodiť aj tie. Alebo ak vám zostalo kura z dňa predtým, môžete ho nasekať na menšie kúsky, opiecť a pridať do jedla. Ako vždy – je len na vás, čo máte radi.

Toľko asi k obmenám. Čo sa týka samotného receptu, je veľmi jednoduchý.

Detailnejší postup aj s foto:

 • Cestoviny si uvaríte vo vriacej vode – záleží od typu cestovín, ale zvyčajne majú na obale napísané, koľko minút ich máte robiť, aby sa nerozvarili. Ja ich vždy robím v osolenej vode s trochou oleja, mám pocit, že sa potom menej lepia.
 • Medzitým si nakrájajte cesnak, cukinu a ak používate veľké rajčiny tak aj tie na mesiačiky. Ak používate cherry rajčiny, nemusíte ich krájať vôbec alebo len na polovice. Keď máte všetko pripravené, na panvici na troche olivového oleja si opečte kúsky cesnaku. Stačí minútku-dve na miernom ohni a pri stálom miešaní, nakoľko sa cesnak ľahko spečie a potom je horký.
 • Pridajte potom aj cukinu, aj rajčiny, zalejte trochou vody (asi 1,5 dc) – pokojne aj tej z cestovín a trochu všetko poduste. Rajčiny aj cukina potom pustia aj vlastnú šťavu.
Rajčiny s cuketou sa opekajú na panvici
Bez vody
 • Ak sa vám náhodou medzitým dorobia cestoviny, sceďte ich, ale vodu z nich si nechajte bokom.
 • Rajčinovo-cukinovú zmes okoreňte (ja používam čierne korenie, provensálske korenie a čili) a osoľte. Toto musíte podľa svojich chutí. Ale stačí radšej menej na začiatok. Ak máte doma biele víno, pokojne 1 dc hoďte k rajčinovému mixu.
Rajčiny s cuketou na panvici po pridaní vody
S vodou
 • Keď všetko pustí šťavu, ochutnajte, či je “šťavo-omáčka” podľa vašich chutí. Ak jej je málo, pridajte ešte vodu zo špagiet, ktorú ste si odložili. Ak sa rajčinám nejak nechce rozpučiť, pokojne im pomôžte vareškou, nakoľko práve tie pridajú najviac žiadanej šťavy.
Rajčiny pustili šťavu a tá sa zmiešala s vodou na panvici
Polovica sa popučila sama pri miešaní, polku som pučila ja 
 • Zároveň, ak dáte veľa rajčín, zmes môže byť kyslastá, pokojne potom pridajte 1 lyžicu cukru. Dokoreňte, dosoľte podľa potreby.
Rajčiny pustili ešte viac šťavy na panvici
Omáčka pred vložením cestovín
 • Keď ste s chuťou aj s mäkkosťou cukiny spokojný, hoďte tam cestoviny, aby sa napili tej šťavy a dostali dobrú chuť. V tomto bode sú v podstate cestoviny hotové.
Cestoviny zmiešané s omáčkou na panvici
Cestoviny tesne pred servírovaním
 • Moja sestra pridáva mozzarellu ešte na panvicu, hneď po odstavení z ohňa, aby sa roztopila na teplých špagetách. Ja si idem svojou cestou a pridávam natrhanú mozzarellu až po naložení jedla na tanier, nech sa práveže moc neroztápa. Vy nemusíte použiť mozzarellu vôbec a môžete namiesto toho nastrúhať parmezán. Ak máte doma bazalku, tiež ju môžete pridať na vrch. Cestoviny ešte zakápnite kvalitným olivovým olejom a môžete ich podávať.
Cuketovo-rajčinové cestoviny servírované na bielom tanieri a bielom pozadí