Najlepšie raňajkové vajíčka

Musím sa priznať, že raňajky milujem. Nie len jesť, ale aj pripravovať. A najväčšia topka je, keď so sestrou organizujeme jeden z našich tradičných a už aj pomaly legendárnych brunchov. Vtedy spájame jedlo (raňajkového typu) so zábavou, a to proste neprekoná nič. 

Ale vždy aj na výletoch si veľmi na raňajkách ulietavam. A práve takto (v Prahe) sa nám raz dávno podarilo objaviť vajíčka na skvelý spôsob, ktorý sme si všetci zamilovali. A dodnes si ich raz za čas na raňajky pripravím a vždy som nadmieru nadšená.

Čo je najlepšie, recept je veľmi jednoduchý, v podstate aj na ingrediencie. Jediné, čo mňa vždy štve, je šúpanie vajíčok, ale k tomu sa dostaneme.

Omieľam tu skvelé vajíčka a vlastne už by som mala aj povedať, o čo sa jedná – oficiálny názov asi toto jedlo nemá. My ho dodnes voláme tak ako sme ho našli v menu u Pohlreicha – tri vajíčka do skla.

Vtipné je, že v domácich pomeroch nikdy nezjem tri vajíčka. A nikdy to nie je do skla. Takže v podstate je to veľmi zlý názov. Tak to skúsme popisne – parmezánovo maslové vajíčka na hniličko. A tu už sa dostávame k jadru veci – hlavnou hviezdou jedla sú vajíčka na hniličko (bielko spravené, žĺtok tekutý). Ostatné ingrediencie, bez ktorej by hviezda bola veľmi smutná, sú jednoduché – parmezán, maslo a pažítka. Prípadne petržlenová vňať, žerucha…možno aj s bazalkou by to šlo, ale dokopy s tým parmezánom to už môže chytiť zrazu taký nečakaný taliansky nádych :D. Ja používam primárne pažítku, ale skôr z dôvodu, že ju mám najčastejšie doma, ale výber byliniek nechávam na vás.

parmezánovo maslové vajíčka v bielej miske v pozadí roztopené maslo, kus parmezánu a chlieb
Môjho srdca šampión – vajíčka s parmezánom a maslom

ČAS PRÍPRAVY: 10 MINÚT

PORCIA: 1


Parmezánovo maslové vajíčka

Jedno vajíčko roztečené, druhé celé

INGREDIENCIE:

 • 2 vajíčka
 • cca. 10 g parmezán
 • 2 – 3 PL masla
 • pažítka (bylinky) na ozdobenie
 • soľ, čierne koreniečilijarná cibuľka na dochutenie

Skrátený POSTUP:

 1. V malom hrnci dajte zovrieť vodu a keď bude vrieť, vložte tam vajíčka (tak, aby boli celé pokryté vodou). Odstopujte si cca. 5 minút (alebo kuknite na tipy a triky nižšie, kde hovorím, prečo cca. 5 minút).
 2. Medzitým si roztopte maslo, stačí aj tak 15 g a nastrúhajte si 10 g parmezánu. Zároveň si môžete aj nasekať na drobno pažítku.
 3. Keď sú vajíčka hotové, jemne ich ošúpte – môj lyžičkový trik si môžete pozrieť dole vo videu.
 4. Ja si časť parmezánu už vždy hodím do misky, v ktorej plánujem vajíčka servírovať na spodok. Na to položím ošúpané vajíčka, posypem zvyškom parmezánu, prelejem roztopeným maslom, trochu okorením a osolím, podľa chuti. Ja niekedy ešte na vrch dám aj chilli – či už sušené alebo čerstvé – nech to nadobudne taký jemný “punch”, ak máte radi štipľavé. Potom už stačí len posypať pažítkou a je hotovo.
Parmezánovo maslové vajíčka servírované s rajčinovým šalátom
Parmezánovo maslové vajíčka sú na svete

tipy a triky:

Čo sa týka postupu, ako môžete vidieť vyššie, je veľmi jednoduchý. Jediné, čo môžete pokašľať sú vajíčka.

ako dlho je vajíčka potrebné variť?

 • Dočítala som sa, že vajíčka na hniličko sa majú robiť 4 min. – max. 4 a pol minúty. Ale toto skôr platilo v dobách, keď ľudia nedržali vajíčka v chladničke. Prípadne, ak máte vlastné sliepky a práve ste do domu doniesli novú várku čerstvých vajíčok, tak môžete rátať 4 a pol minúty. Ak sú z chladničky, pokojne ich varte na strednom ohni, celé ponorené! aj 5 minút. Ja som ich robila 5 minút a 10 sekúnd. Naschvál som to stopovala od vloženia vajíčok do vriacej vody po zahalenie vajíčok studenou vodou, a tým zastavenie variaceho procesu.
 • Vajíčka som mala obyčajnej veľkosti, také tie M, ak máte nejaké extra veľké, tak ich skúste robiť o pol minúty dlhšie. Je to trošku pokus-omyl na začiatku, lebo môžete mať väčší oheň, menšie vajíčka, studenšie vajíčka, takže vám tu nebudem sľubovať bludy, že 5 minút a 10 sekúnd je pre každého top. Ale ak sa budete pohybovať v tomto horizonte, tak by to nemala byť katastrofa a na ďalší raz si ich potom spravíte o pár sekúnd menej alebo viac. Inak ako pokusom dokonalosť nedosiahnete.

Ako najlepšie ošúpať vajíčka?

 • Takéto vajíčka sa celkom zle šúpu, takže ak niektoré aj prasknete skôr ako ho pekne ošúpete, nič si z toho nerobte, aj mne sa to takmer vždy stalo. Preto odporúčam čistiť ho rovno nad miskou, v ktorej ho chcete podávať – keby náhodou začne tiecť. 
 • V poslednej dobe som však objavila celkom dobrý trik s čajovou lyžičkou, ktorý niektorí hejtujú, ale mne vychádza. V podstate popraskáte len vrchnú časť vajíčka lyžičkou (pobúchate). Tých pár kúskov na vrchu odlupnete ešte rukou a potom pod škrupinu zavediete lyžičku, ktorá už pekne pracuje takmer sama. Snažila som sa spraviť video, ale nie úplne vyšlo. Dúfam snáď, že pre základné pochopenie triku pomôže.
 • Ak vám aj popri „lyžičkovaní“ vajíčko praskne, nič sa nedeje. Vajíčka na hnilíčko sú naozaj príliš jemné a teda šúpanie asi vždy bude trošku problematické. Ak však máte tip ako to robiť na 100%, sem s ním.
Šúpanie vajíčok za pomoci lyžičky
Krájacia doska s nasekanou petržlenovou vňaťou, pripravená miska s nastrúhaným parmezánom, vedľa miska s rozpusteným maslom, nožík, kús celého parmezánu a strúhadlo

Servírovanie:

 • Servírovať odporúčam v nejakej miske a za tepla. Zajedať odporúčam bagetkou alebo niečím podobným, čo si viete namáčať do tej zmesi vytečeného žĺtka, masla a parmezánu, ktorá sa nedá nazvať inak ako bombastickou.
Parmezánovo maslové vajíčka v nádobe s rozpusteným maslom, vytečeným žĺtkom a posiate parmezánom a petržlenovou vňaťou