Top 10 nápadov na vianočné rýchlovky pre nečakané návštevy

Vianoce sú naozaj na sklz. Vianočné nákupy a prípravy sú v plnom prúde všade, kam sa pohnem. Ľudia sa pripravujú nie len na samotný štedrovečerný večer, ale aj na sviatočné obdobie po ňom. Práve vtedy prichádzajú najväčšie výzvy vo forme neustálych očakávaných a niekedy aj neočakávaných návštev. Pre takéto prípady sú ako stvorené nápady na vianočné rýchlovky.

Vianočné rýchlovky môžu byť kadečo – aj vysypané oriešky do misky :D. Ale to by mne nedalo, aby to nebolo aspoň niečo jemne zložitejšie alebo aby to aspoň budilo dojem, že to bolo zložitejšie.

V tomto prípade dávam post v trochu inom formáte ako zvyčajne, lebo keď uvidíte nasledovné nápady, bude vám zjavné, že recepty zrovna nie sú k nim potrebné. Poďme napr. na prvý:

Jedlý vianočný veniec

Vianočný veniec je krásna vec, ktorá sa dá pripraviť z toľkých možných ingrediencií, že to až možné nie je. Gro celého „receptu“ je v tom, že by ste mali mať niečo zelené ako základ a tvarovať jedlo do kruhu s dierou v strede. A máte hotovo.

vianočný veniec – Talianska verzia

Ja som napríklad pár rokov dozadu babám pripravila tento minimalistický „taliansky“ veniec z bazalky, mini mozzarelly a cherry rajčín. Keďže táto záležitosť vie byť jemne „bez chuti“, môžete zmiešať pesto s olejom a citrónovo šťavou a bazalku v nej vymáčať. Tak isto mozzarelly alebo aj rajčiny môžete pred podávaním naložiť v cesnakovom oleji. Ak je ale návšteva naozaj nečakané, stačí, keď mozzarellu pokoreníte napr. provensálskym korením, soľou a zakápnete olejom a potom všetko dáte dokopy do tvaru venca a môžete servírovať.

vianočný veniec vo forme Nátierko-šalátu

Ak máte doma hrudkovitý tvaroh a údeného lososa (alebo dobré prosciutto) viete spraviť aj takýto krásny čerstvý veniec, ku ktorému môžete podávať opečené chlebíky potreté cesnakom a ľudia si potom nožíkmi môžu z venca na chlebík natierať tento netradičný „nátierko-šalát“.

Photo by: https://claracooks.ie/smoked-salmon-wreath/

vianočný veniec ala Špízy rôzneho druhu

Jedlý vianočný veniec viete pripraviť aj z mini špízikov. Na špáradlá si napichajte rovnaké ingrediencie, aby bol veniec konzistentný. Napr. si dajte kúsok cheddaru (alebo iného tvrdého syra), olivu, cherry rajčinu. Alebo eidam, hrozno postriedajte. Môžete dať aj eidam, klobása, nakladaná uhorka. Feta, hrozno, prosciutto. Proste čokoľvek, akúkoľvek kombináciu máte radi, takú si spravte. Dajte však jednu, max dve a najlepšie, aby to farebne ladilo. Pod to dajte do kruhu nejaký šalát, prípadne, ak máte veľa rozmarínu po ruke, môžete použiť aj ten – ten vyzerá ešte lepšie, nakoľko viac imituje ihličie z venca. A už len znova tvarujte do kruhu a jedlý vianočný veniec je na svete.

Jedlý vianočný stromček

Charcuterie formou vianočného stromčeka

Vianočné stromčeky za pár minút sú podobnou záležitosťou ako vence. Tak isto ako si viete spraviť zo syrov a podobných ingrediencií (hrozno, rozmarín, rajčiny šunky,…) veniec, viete si spraviť aj stromček. Ten som ja robila na Vianoce už dvakrát v tejto forme a vždy potešil.

Lístkové cesto – veľký stromček

Stromček viete spraviť aj z lístkového cesta. Môžete sa pustiť do jedného veľkého stromčeka alebo mini stromčekov z lístkového cesta, na ktoré som pridávala recept len nedávno.

Tieto stromčeky viete naplniť podľa toho, čo na vás z chladničky číha alebo podľa preferencií vašich návštevníkov. Viete ho plniť zeleným pestom a syrom, červeným pestom, nutelou, kakaom zmiešaným s cukrom, v podstate aj hocijakým džemom. Ak chcete slaný stromček a nemáte radi pesto, tak ho naplňte jednoducho kečupom/rajčinovým pretlakom a syrom. Kreativite sa medze nekladú.

Mini stromčeky Z fety

Ďalšou variantou na mini stromčeky, ak máte fetu a dru tyčinky, sú „grécke“ mini stromčeky. Fetu si len nakrájajte na trojuholníky v tvare stromčeka, tyčinky si dajte na polovičku, napichnite naň fetu, môžete ju jemne zakápnuť olejom alebo ak nechcete, aby všade kvapkal, tak len posypte provensálskym korením a môžete podávať. Jednoduché ako facka 🙂

Photo by: https://bestappetizers.com/christmas-cheese-trees/

Vianočná cukrová palička (candy cane)

Toto je asi najjednoduchšia zo vec zo všetkých spomínaných, nakoľko je to v podstate len šalát caprese (rajčina, mozzarella) a poukladaný do tvaru cukrovej paličky. Naokolo môžete dať pár listov bazaliek a máte hotovo.

Photo by: https://hoorahtohealth.com/caprese-candy-cane/

Jedlí snehuliaci

Syroví snehuliaci

Syr je skvelý kamarát v ťažkých obdobiach 😀 A tak ako z neho viete spraviť stromčeky malé aj veľké, vianočné vence, či paličky, viete z neho spraviť aj malých snehuliakov pre mladšie osadenstvo návštev.

Photo by: https://artscrackers.com/2017/01/06/string-cheese-snowman-caprese-salad/

Pizza v tvare snehuliaka

Pizzové cesto je v dnešnej dobe tiež veľmi jednoducho zohnateľné hneď vedľa lístkového cesta v takmer každom supermarkete. Spotreba je celkom dlhá, takže ho viete mať po ruke, keď sa blížia Vianoce. A čo viac poteší malých aj veľkých návštevníkov ako snehuliaková pizza?

Sladké škoricové mandle

Tento recept som už postovala, takže klikajte TU. Skvelé na tomto recepte je, že oriešky si viete spraviť vopred a potom už len servírovať nečakaným návštevám a bude to vyzerať, akú námahu ste si dali s výrobou vlastných orieškov.

Rakúske škoricové mandle

Dúfam teda, že ste sa v nejakom nápade našli a že si na mňa spomeniete, ak sa nájdete v situácii nečakanej návštevy a nedostatku jedla. Ak máte nápady aj na iné vianočné snacky, pokojne mi nechajte komentár, budem len rada 😉