Domáci cesnakový naan

Raz za čas ma premkne chuť spraviť v kuchyni niečo zložitejšie ako cestoviny alebo fried rice alebo čo také je ešte jednoduché. Vtedy mi nevadí stráviť aj celý deň v kuchyni, ak to má mať želaný výsledok. Keď som napríklad robila roastbeef s hnedou omáčkou, prípadne moriaka s asi 5 prílohami na silvestrovské “Vďakyvzdanie”, tak som strávila času v kuchyni až až. To sú proste jedlá, ktoré vyžadujú čas a hlavne trpezlivosť.

Do kategórie zložitých vecí ja zaraďujem aj kysnuté veci. Jeden dôvod je ten, že proste samotný proces kysnutia je hodina, a tým pádom sa mi celé varenie predlžuje. Zároveň, som stále nesvoja z kysnutých vecí a nie úplne ešte toto cesto ovládam. Nikdy si nie som istá štruktúrou a kedy je už cesto správne, a preto sa doňho nepúšťam často, lebo neviem, aký bude výsledok.

Zohýbam cesto, aby bolo vidieť, aké je mäkké
Mäkkučký cesnakový naan

Niekedy mám dni, keď vyslovene idem skúšať jedlo s tým, že ak dopadne zle, je mi to jedno. Ale keď už varím pre viacerých, nechcem, aby niečo dopadlo zle. Bazko je napríklad už celkom master v kysnutom ceste a foccacia či domáci chlieb sú preňho hračka – jednoduché recepty. Pre mňa to je zatiaľ vyšší level, kde sa však raz chcem dopracovať do dokonalosti.

Bohužiaľ, ináč ako cestou pokus/omyl sa k masterstvu nedostanem, a tak znova nastal čas, kedy som dostala chuť expetimentovať. Trošku to bolo aj vynútené situáciou, keďže vďaka novým bankovým opatreniam si neviem objednať jedlo cez internet – chyba je v mojom “premakanom” telefóne, nie v banke. Ale chuť na cesnakový naan ma už vyše týždňa neprechádza a kým nedostanem to čo chcem, tak ma ani chuť neprejde. Takže mi nezostalo nič iné ako pregoogliť recepty a vyrobiť si naan doma.

Hotové cesnakové naany poukladané na drevenej doske. V pozadí butter chicken
Našťastie naany vyšli celkom úspešne

Cesnakový naan som už raz skúšala, ale nevyšiel mi až tak dobre. Na prvý pokus nebol zlý, ale nebol ani taký jemný a aj štruktúru mal jemne inú ako by mal naan mať. Preto som skúšala tentokrát iný recept a musím povedať, že by som mu už dala tak 8 z 10 bodov. Tomu predtým by som dala tak 4. 10 bodov neviem či niekedy dosiahnem v slovenských podmienkach – možno v nejakej záhradnej alebo pizza peci.

Fotografia naanov z minulosti, ktoré skôr pripomínali štruktúrou pizza štangle
Ten predtým bol taký pevnejší, až ako také pizza štangle 

Aby som tentokrát dosiahla lepší výsledok, musela som si načítať pár článkov, že čo je pre dokonalosť naanu dôležité.

Tipy a triky:

 • V prvom rade som sa dočítala, že síce nie všetky recepty na naan obsahujú mlieko a jogurt, ale že práve tieto ingrediencie sú “dealbreakerom”. Zároveň je dôležité aj to, aby to boli plnotučné mlieko a normálny jogurt a nie nejaké rastlinné verzie (kokosový jogurt a mandlové mlieko). Naan vám vyjde aj z takýchto ingrediencií, ale konzistencia a chuť už potom nie je zaručená a o čom to potom je? Ja si radšej doprajem poriadny naan raz za rok, ako nejakú napodobeninu každý deň :D. Ale to je už na vás.
 • V druhom rade je dôležité mať čo najtenšie cesto, keď ho dávate na panvicu. Aj preto som ho aj ja ešte rozťahovala dodatočne. Práve vďaka tomu by mali byť naany nadýchané a jemné. Ak bude cesto moc hrubé, aj naany budú tvrdšie.
 • Ževraj je dôležité mať aj dobrú liatinovú panvicu – no takto. Ja ju doma nemám a určite ju nebudem kupovať kvôli jednému naanu  Či by som po použití liatinovej panvice hodnotila moje naany na 10 z 10? Možno  Minimálne teraz to nezistím  Robila som ju na normálnej teflónovej panvici, ale určite musí byť silno rozohriata – v tom trik určite je. Tradične sa tieto naany robia v hliníkových “peciach” (tandoor), kde sa teplota pohybuje okolo 300°C (ale môže dosiahnuť aj 450°C) , takže určite teplo je pri tomto recepte “must”.

Poďme teda na recept:


ČAS PRÍPRAVY: cca. hodina + 1h kysnutie

PORCIE: 8 ks


Domáci indický cesnakový naan

hotové cesnakové naany

Ingrediencie:

 • 60 ml teplej vody
 • 1 PL medu
 • 3/4 ČL aktívneho sušeného droždia
 • 500 g hladkej múky
 • 1 + 1/2 ČL prášku na pečenie
 • 1 ČL sódy bikarbóny
 • 1 a 1/2 ČL soli
 • 180 ml teplého plnotučného mlieka
 • 130 g bieleho neochuteného jogurtu
 • 160 g masla (rozdeliť na 2 polovice) – pokojne aj menej…alebo aj viac, ja som maslo maniak  
 • 4 ks cesnaku

Skrátený postup:

 1. Do mixérovej misky dajte 60 ml teplej vody, 1 PL medu a 3/4 ČL sušeného droždia. Zamiešajte dokopy a nechajte 5 – 10 minút odpočívať, kým sa nebudú vytvárať na povrchu bublinky.
 2. Medzitým si v menšej miske zamiešajte 500 g hladkej múky, 1,5 ČL prášku na pečenie, 1 ČL sódy bikarbóny a 0,5 ČL soli.
 3. Zohrejte si 180 ml mlieka, aby bolo teplé (nie horúce).
 4. Keď drožďová zmes bublinkuje, pridajte do nej180 ml teplého mlieka, 130 g bieleho jogurtu a múčnú zmes a môžete dať hnietiť, kým sa cesto neodlepuje od stien misky.
 5. Keď je cesto hotové, prehoďte ho na pomúčenú dosku, spravte z neho peknú guľku a môžete dať kysnúť na teplé miesto.
 6. Po asi 50 minútach kysnutia si môžete roztopiť maslo (160 g). Dve polovice masla roztopte samostatne.
 7. Jednu nechajte len tak roztopenú v miske.
 8. Do druhej pridajte 4 ks roztlačeného cesnaku a 1 ČL soli a za stáleho miešania chviľku povarte, aby sa do masla dostala cesnaková chuť. Odstavte a dajte bokom.
 9. Nakysnuté cesto potom na pomúčenej doske rozdeľte na 8 ks.
 10. Postupne si všetky kusy rozvaľkajte na čo najtenšie placky.
 11. Každé povaľkané cesto jemne potrite roztopeným neochuteným maslom a až tak ukladajte na seba, aby sa cestá nespojili.
 12. Následne si rozpáľte panvicu na vyšší oheň s úplne malým množstvom masla (ako pri palacinkách).
 13. Hneď ako dáte naan na panvicu, zakryte ho pokrievkou (priesvitnou) a cca minútu pečte pod ňou, kým sa nezačnú tvoriť bublinky na ceste.
 14. Panvicu potom odokryte, otočte naan na druhú stranu – už nezakrývajte a opečte ešte tak ďalšiu minútu dve.
 15. Opečte takto všetky cestá, medzitým ak stíhate môžete ich rovno potierať cesnakovým maslom. Ak nie, tak ich držte zabalené v utierke, aby boli stále teplé a ponatierajte ich všetky na konci.
 16. Hotový cesnakový naan môžete podávať takmer s akýmkoľvek indickým jedlom.
hotový cesnakový naan na tanieri
Hotový cesnakový naan

Detailnejší postup aj s foto:

 • Do mixérovej misky dajte 60 ml teplej vody, 1 PL medu a 3/4 ČL sušeného droždia. Zamiešajte dokopy a nechajte 5 – 10 minút odpočívať, kým sa nebudú vytvárať na povrchu bublinky.
Bublinky kysnutia vo vode v tvare ťavičky
Tu sa mi vytvorili krásne bublinky v tvare ťavy alebo jahniatka
 • Medzitým som si ja v menšej miske spojila 500 g hladkej múky, 1,5 ČL prášku na pečenie, 1 ČL sódy bikarbóny a 0,5 ČL soli. To som si zamiešala, aby keď to bude pridávať do zmesi, nech je to už všetko pokope.
 • V mikrovlnke alebo na sporáku si zohrejte mlieko, aby bolo teplé – nie horúce.
 • Keď už zmes bublinkuje, pridajte do nej 180 ml teplého mlieka, 130 g bieleho jogurtu a múčnú zmes. To dajte do kuchynského mixéra a hnetiacim nástavcom nechajte cesto hnietiť. Toto je jediná vec, pri ktorej som ja nervózna, lebo nikdy neviem, kedy to je správne. Ale ževraj keď sa cesto odlepuje od stien misky. Mixéru na najpomalšom stupni to trvalo asi tak 15 minút.
cesto, ktoré sa hnetie v kuchynskom mixéri
Cesto sa robí
 • Cesto prehoďte na dosku (jemne pomúčenú), spravte si z neho peknú guľku a hoďte do ďalšej misky, ktorú zakryjete utierkou a dáte na teplé miesto na cca hodinu alebo kým cesto nedosiahne dvojnásobného rozmeru.
Hotové guľka cesta pred kysnutím
Pred kysnutím
 • Keď už je cesto takmer hotové (po tej hodine), vezmite si tie dve polovice masla (80 g a 80 g). Jednu si zohrejte v miske len tak, druhú polovicu masla si dajte na menšiu panvicu alebo do menšieho hrnca. Na malom ohni maslo rozpustite.
 • Pridajte k nemu 4 ks roztlačeného cesnaku a 1 ČL soli. Takto nechajte maslo pri stálom miešaní aj zo 4 – 5 minút. Môže jemne zhnednúť aj cesnak jemne zozlatovieť, ale dávajte pozor, aby sa nič z toho nepripieklo. Pripečený cesnak je hnusný  Ochutené cesnakové maslo potom hoďte do druhej malej misky a obidve si položte bokom, aby ste ich mali po ruke pri robení naanov.
Rozpustené maslo s roztlačeným cesnakom v ňom na panvici
Maslo s cesnakom
 • Teraz späť k cestu. Keď cesto vykyslo, rozdeľte si ho na 8 kúskov. Začnite s cestom na 2 polovice, tie potom na 2 polovice a na ďalšie dve – spravila som si také guľko-trhance, ktoré som na pomúčenej doske už len dorolovala na normálne väčšie guľky – asi veľkosť päste.
Guličky cesta rozdelené na 8 kúskov. Jeden v procese vaľkania na pomúčenej doske
Jedna v procese vaľkania, ďalších 7 čakajúcich na akt vaľkania
 • Tieto guľky si potom postupne pomocou valčeka na cesto rozvaľkajte na väčšie ovály. Pokojne aj veľkosť veľkého taniera. Ak sa vám to už nedarí, ja som si rozvaľkala ako sa dalo a potom som vo vzduchu jemne naťahovala ešte to cesto, nech je tenšie a väčšie.
Naany vyvaľkané, potrené maslom, poukladané na sebe. Hrúbka jedného naanu asi 2 mm.
Hrúbka ešte pred rozťahovaní vo vzduchu. To som robila až keď som ich dávala na panvicu a potom som už nestíhala fotiť
 • Ja som si rovno každé jedno cesto ponatierala rozpusteným maslom – tým neochuteným, a tak som ich na seba poukladala.
Naany pripravené na pečenie - poukladané na sebe, vyvaľkané a potrené maslom. V pozadí mašľovačka s rozpusteným maslom.
Naany pripravené na pečenie
 • Rozohrejte si potom panvicu na silnom ohni, prípadne ja som to na indukčnej robila na 7mičke. Keď je panvica horúca, nalejte tam trošičku (1 ČL olivového oleja) a papierovou kuchynskou utierkou to jemne rozotrite po panvici – pracujte rýchlo, ale opatrne, aby ste sa nepopálili.
 • Hneď potom tam hoďte prvý naan a hneď zakryte pokličkou. Takto to nechajte asi minútu, potom odokryte, naan prehoďte na druhú stranu a už nechajte panvicu odokrytú. Takto robte naan ešte asi 2 minúty a je hotový.
 • Vyberte ho už len z panvice a prehoďte do čistej kuchynskej utierky. Postupne si takto narobte všetkých 8 naanov a keď sú hotové a pripravené na jedenie, tak ich ešte teplé z utierky ponatierajte cesnakovým maslom a cesnakový naan je na svete.

*ak nemáte radi cesnak alebo zrovna nie je príležitosť vhodná pre cesnakový dych, jednoducho cesnak vynechajte a potierajte hotové naany len čistým rozpusteným maslom. Tým pádom si maslo nemusíte deliť na dve polovice, len roztápať.


Mne tento recept fakt vyšiel a na slovenské pomery to je naozaj dobrý naan. Takže pokojne ho skúste doma a nemyslím, že to dopadne zle. Neviem, či by z toho nejaký Ind odpadol, že lepší naan nejedol, taká dobrá ešte nie som, ale v rámci možností vyšiel tento recept nad moje očakávania 

A keď sa raz konečne do tej Indie dostanem, tak skúsim vychytať ako sa robí naan, aby bol dokonalý.

Hotový cesnakový naan servírovaný v miske s jazmínovou ryžou a butter chicken
Domáci naan sa skvele hodí k indickej klasike – butter chicken

A tu vidíte aký mäkký bol: