Krevety v parmezánovej omáčke

Jemne som bojovala s názvom tohto jedla, lebo v podstate oficiálny názov nepoznám. Nepoznám ani oficiálny recept 😀 Celé to vzniklo tak, že sme počas služobky v Bulharsku s kolegyňou Miškou náhodne narazili na reštauráciu, kde tieto krevety podávali a tak nám zachutili, že sme sa tam ešte v ten deň vrátili po obede aj na večeru 😀

Viem, že som si pozerala, čo cca toto jedlo obsahuje. Tak som zistila, že tam ide aj smotana a parmezán. Ostatné som si skôr tak domyslela, prípadne to bolo z pokrmu jasné, keď ho doniesli.

Recept ja však radím medzi talianske, lebo s Bulharskom veľa spoločného nemajú.

Čo sú to ale za krevety?

Recept nie je zložitý, v teórii podobný bežným krevetovým úpravám – cibuľa, cesnak, víno, rajčiny. Takto som bežne robila krevety doma aj predtým na panvici, ale nikdy som nepridávala smotanu a parmezán a v tomto prípade to bolo dobré oživenie. Plus je to jemne hutnejšie a trochu iné jedlo ako keď sa robia krevety „na prírodno“. A tá úžasnosť pramení z jednej jednoduchej veci, ktorú je možné aplikovať pri veľa jedlách, ktoré milujem – že ak si k tomu spravíte perfektné cesnakové bagetky, tak na konci nimi môžete vytrieť tanier takpovediac do čisto biela a to je proste paráda 😀 Čo viac si človek môže priať….

Krevety v parmezánovej omáčke servírované v malej bielej miske na boku s dvoma opečenými kúskami bagety
Krevety v parmezánovej omáčke sú najlepšie opečenými bagetami

PORCIA: 10 ks kreviet je v pohode porcia pre jedného ako plnohodnotné jedlo. Ak chcete toto jedlo ako predjedlo, tak z tohto množstva vám vyjdú 2 porcie (3 ak sú to veľmi smutní jedáci :D)

ČAS PRÍPRAVY: do 20 minút


Krevety v parmezánovej omáčke servírované v malej bielej miske, posiate petržlenovou vňaťou a za nimi vidieť ďalšiu misku s opečenými kusmi bagetami

Ingrediencie:

 • cca. 10 ks kreviet
 • polovica malej cibule, pokojne použite šalotku
 • 5 strúčikov cesnaku
 • 8 – 10 ks cherry rajčín
 • 1 dc suchého bieleho vína
 • 1 dc vody
 • 0,5 dc sladkej smotany
 • 15 – 20 g nastrúhaného parmezánu
 • za hrsť špenátu (*voliteľné)
 • 1 KL cukru (podľa chuti)
 • soľ, čierne korenie, chilli
 • petržlenová vňať/bazalka (*voliteľné)
 • maslo, kus bagety

Skrátený postup:

 1. Očistite si 10 kreviet.
 2. Na jemno si nakrájajte polovicu menšej cibule (šalotky).
 3. Na jemno si nakrájajte 5 strúčikov cesnaku, nakrájajte 8 – 10 ks cherry rajčín na polovičky.
 4. Na miernom ohni a troche olivového oleja opečte cibuľu do sklovita.
 5. Pridajte potom cesnak, premiešajte a vzápätí pridajte rajčiny, 1 dc vody a 1 dc suchého bieleho vína.
 6. Zmes posoľte, pokoreňte.
 7. Nechajte asi 5 – 7 minút bublať na strednom ohni, aby mali rajčiny čas zmäknúť a pustiť šťavu – pokojne im pomôžte vareškou a trochu ich popučte, ak sa vám nechce čakať.
 8. Keď rajčiny pustili šťavu a všetky chute sa prepojili, ochutnajte, či vám omáčka chutí – ak je moc kyslá, pridajte trochu cukru (1 KL).
 9. Keď ste s chuťou spokojný, pridajte 0,5 dc sladkej smotany, znova zamiešajte.
 10. Môžete tam hodiť krevety a povariť cca 2 – 5 minút (podľa toho či máte krevety surové alebo predvarené).
 11. Keď ste s jedlom spokojný, odstavte ho z ohňa a hneď nasypte 15 – 20 g parmezánu aj špenát (hrsť), ak ho používate.
 12. Poriadne zamiešajte, aby sa parmezán roztopil a následne môžete podávať.
 13. Na vrch ešte môžete nasekať bazalku alebo petržlenovú vňať a krevety v parmezánovej omáčke sú na svete.
Kreveta na bagetke v ruke vo vzduchu a pod ňou celá miska kreviet v omáčke

Detailnejší postup:

 • Recept zložitý nie je. V teórii sa môžete zaseknúť na čistení kreviet, ale minimálne v Yeme to zvyčajne spravia za vás, ak ich poprosíte. Prípadne viete kúpiť už očistené krevety vo väčšine obchodov. Tento recept a teda väčšinu receptov ja osobne nerobím s neočistenými krevetami, nakoľko ma nebaví, keď je už jedlo hotové a teplé, ešte dodatočne ich potom čistiť a nanovo sa zašpiniť. Keď jem, chcem mať pokoj. Plus si myslím, že sa lepšie krevety obalia v tej omáčke – viac nasiaknu chuť.
 • Ak ste však zástanca toho, že lepšia chuť prenikne do omáčky, keď robíte celé krevety aj s krunířmi, hlavami, všetkým (ako napr. moja sestra), tak nech sa páči, pokojne to spravte tak a čistite si ich potom na tanieri. Proti gustu….
 • Potrebovať na tento recept budete teda krevety, cherry rajčiny, jednu malú cibuľu, pár strúčikov cesnaku, asi 1 dc bieleho suchého vína, trochu cukru, sladkú smotanu a parmezán. Jaj, a ja pridávam na konci petržlen, pokojne môžete použiť aj bazalku. U mňa sa dokonca v čase, keď som robila recept, objavil špenát, s ktorým som žiadne iné plány nemala. Tak som ho pridala trochu do tohto jedla a vôbec mu neublížil, takže pokojne choďte aj touto cestou.
 • V prvom rade si na mini kocky nasekajte 1 menšiu cibuľu. Na panvicu dať trochu olivového oleja a cibuľu zľahka opiecť – do sklovita.
Krájanie menšej cibuľe na krájacej doske a vedľa je 5 ks cesnakov
 • Medzitým si môžete nasekať 5 strúčikov cesnaku na menšie kusy a napoliť 8 – 10 ks cherry rajčín – ľahšie/rýchlejšie pustia šťavu, ako keď ich necháte celé. Keď je cibuľa do sklovita, môžete tam hodiť cesnak a tiež asi pol minutky opiecť za stáleho miešania. Potom pridajte rajčiny, asi 1 dc vody, 1 dc vína, posoľte, pokoreňte. Ja používam len soľ, čierne korenie a trochu chilli. Následne nechajte na trochu vyššom ohni šťavu trochu odpariť a rajčinám dať čas sa „rozpučiť“ a tiež pustiť šťavu.
Rajčiny, s cibuľou a cesnakom v panvici zaliate vodou a vínom
 • V tomto bode musíte ísť pocitovo, toto môže trvať 5 – 10 minút, podľa výšky ohňa – aby vám tam však nejaká šťava zostala, nakoľko tá tvorí základ jedla. Ochutnajte omáčku, kým tam nie je smotana a parmezán. Či vám chute vyhovujú. Niekomu sa môže zdať jemne kyslá, nakoľko rajčiny pridávajú kyslosť a to isté aj víno. Pokojne teda pridajte 1 KL cukru. Aj ja tak robím. Keď ste s chuťou spokojný, prilejte do mixu asi 0,5 dc sladkej smotany, hoďte tam krevety a všetko spolu povarte, kým krevety nebudú hotové.
 • Tu sa to znova líši, samozrejme, ak máte krevety surové, budú sa robiť dlhšie, ale nie o moc. Krevety sú proteín, ktorý je celkom rýchlo hotový. Ak sú už predvarené (ružové) stačí ich naozaj robiť aj dve minútky na vyššom ohni. Na konci už len odstavte jedlo zo sporáku, pridajte hrsť špenátu (ak ho používate), nastrúhaný parmezán (15 – 20g) a nasekaný petržlen, poriadne premiešajte, aby sa mal čas parmezán roztopiť, kým je jedlo teplé a môžete podávať – najlepšie s už spomínanou cesnakovou alebo proste opečenou bagetkou, ktorá perfektne poslúži ako namáčadlo na skvelú omáčku 🙂
Krevety v parmezánovej omáčke v bielej miske na drevenej krájacej miske a pri tom moje nohy v károvanom červeno-čiernom pyžame
Krevety v parmezánovej omáčke a moje nohy v kanadskom pyžame

TIPY A TRIKY:

 • Namiesto cibule môžete použiť aj šalotku.
 • Ak nie ste úplny fanúšik cesnaku ako ja, pokojne dajte na toto množstvo len 2 či 3 cesnaky
 • Ak nemáte po ruke víno, dajte trochu viac vody a pridajte šťavu z polovice vytlačeného citróna
 • soľ, korenie a chilli vždy podľa chuti
 • Bagetu si nakrájajte na podlhovasté kúsky a najlepšie na masle opečte na panvici na strednom ohni z každej strany, až kým nebudú pekné zlatavé/hnedasté
Krevety v parmezánovej omáčke servírované v malej bielej miske, posiate petržlenovou vňaťou a za nimi vidieť ďalšiu misku s opečenými kusmi bagetami na bulharskom obruse
Krevety v parmezánovej omáčke na bulharskom obruse