Šošovicový šalát na studeno

Jednoduchá vec – leto sa spája s potrebou lahších jedál. Prípadne aj rýchlych jedál, lebo ľudia nechcú tráviť hodiny v kuchyni, ale vonku na slnku. A čo pripraviť rýchlejšie ako šalát?

Šaláty sú skvelou vecou v lete, nie len z toho dôvodu, že ovocie a zelenina sú čerstvé, často dokonca aj z vlastnej záhradky, ale najmä preto, že sú rýchle ako na prípravu, tak aj na trávenie.

Ináč, čo sa týka šalátov v slovenskom gastre, som ja veľký hejter. Originalita chýby tak strašne, že je to až bolestivé. Preto si aj u mňa pod slovom šalát nepredstavujte hlávkový šalát s rajčinami, uhorkami a paprikou. Najväčšou inováciou v slovenských reštauráciách je pridanie balzamika alebo fety, kde sa zrazu z tohto nechutne generického mixu stáva “grécky šalát”. Wow! Lepšie to už byť ani nemôže. 

Mňa osobne zaráža už len neschopnosť dochutiť základné šaláty, lebo balzamico naozaj nie je gastro top. Ale o tom potom. Za ma môžu byť šaláty skvelým jedlom aj samým o sebe, ale treba sa trochu posnažiť.

Pred tromi rokmi som takto došla k šošovicovému šalátu. Bolo to už asi štvrtý rok, čo som nadávala na šaláty v slovenských reštauráciách a povedala som si, že si dám cez leto “šalátovú výzvu”, že každý týždeň vymyslím/nájdem/spravím nový (zaujímavý) šalát. Odhodlanie na výzvu dopadlo podobne ako moje písanie blogu, lebo času som mala extrémne málo a neustále som bola rozlietaná niekde po svete.

Chvíľku ma ale vlastná výzva držala a jeden týždeň prišiel čas na spomínaný šošovicový šalát. Osobne si nepamätám ako presne som k nemu došla, lebo nie je to recept, ktorý by som niekde našla. Len všetky kolegyne v práci spomínali červenú šošovicu a aká je zdravá a ako z nej varia, tak som si ju kúpila aj ja. Otázkou potom už len zostalo, čo s ňou spravím. Mala som v tej dobe aj čerstvú zeleninu od babky a čo bolo hlavné, mala som spravené polosušené rajčiny, ktoré síce trvajú sto rokov, kým sa spravia, ale určite stoja za to.

Niekde v hlave som si už len potom asi pospájala recepty, ktoré som kade-tade videla, až vznikol tento úplne fantastický a jednoduchý šalát.

Šošovicový šalát servírovaný na veľkej zeleno bielej mise s naberačkou.
Šošovicový šalát, ktorý sa v mojej kuchyni a na našich oslavách stal veľmi obľúbeným

ČAS PRÍPRAVY: 15 minút

PORCIE: 7 – 8 porcií


STUDENÝ ŠOŠOVICOVÝ ŠALÁT S PARMEZÁNOM

Šošovicový šalát servírovaný na veľkej zeleno bielej mise s jednou naberačkou po oboch stranách.

Ingrediencie:

  • 400g červenej šošovice
  • asi 4 mladé cibuľky
  • mini kapary (jedna nádoba)
  • polosušené rajčiny (koľko máte :D) /príp. sušené rajčiny/
  • parmezán (hobliny) /príp. náhrady/
  • troj-farebná paprika
  • citrón
  • olivový olej
  • soľ, čierne korenie na dochutenie

Postup:

pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie↓

  1. V strednom hrnci si dajte vrieť vodu.
  2. Keď vrie, hoďte tam 400g červenej šošovice a na strednom ohni varte cca. 5 minút. Kým nebude šošovica mäkká, avšak tak aby stále držala svoju štruktúru.
  3. Po uvarení ju preceďte, zakvapkajte trochou olivového oleja a odstavte nabok.
  4. Ďalej si nakrájajte papriku, zo všetkých farieb asi polovicu na malé kocky.
  5. Nasekajte si mladú cibuľku na malé kúsky a nahoblinkujte parmezán. Parmezán môžete aj nakrájať alebo nadroliť.
  6. Potom je už potrebné len všetko dať dokopy, šošovicu zmiešajte s cibuľou, kaparami, rajčinami, paprikou a parmezánovými hoblinami. Na koniec zakápnite citrónom a olivovým olejom a máte hotovo.

Detailnejší postup:

  • Jediný zádrhel je šošovica. Minimálne tá, ktorú som kúpila ja, pretože na obale sa písalo, že “premyte šošovicu vo vode, dajte do vody, priveďte k varu a potom ešte 5 minút varte. Precedťe a nechajte zakryté neviem koľko ešte”. No nie… toto je možno spôsob ako spraviť šošovicu na kari, na polievku, ale na môj recept určite nie. Prišli sme na to aj my len spôsobom pokus-omyl.
  • So šošovicou teda nič nevymýšľajte, len priveďte osolenú vodu k varu. KEĎ začne vrieť, až vtedy tam hoďťe šošovicu a varte cca. 5 minút, to áno. Alebo proste, kým sa vám nezdá taká mäkkšia (bude aj žltšia), ale aby stále držala svoju štruktúru. Preceďte, hneď ako je hotová a nezakrývajte ju ani nič podobné. Nechajte ju trochu vychladnúť.
  • Ak si robíte šošovicu deň vopred, pokojne ju nechajte aj do úplne studena, ani chladnička jej neublíži.
Čistá šošovica na tanieri o uvarení
Šošovica po varení
  • Šošovicu takto spravenú už len potom zmiešajte s nakrájanou cibuľou, mini kaparami, polosušenými (alebo sušenými, ak iné nemáte) rajčinami a na mini kocečky nakrájajte trojfarebnú papriku (z každej farby vám stačí tak polovica). Keď to je hotové, nahoblinkujte alebo na malé kúsky nasekajte parmezán.
  • Potom už len na vrch vyšťavíte asi tretinu citrónu, trochu osolíte, trochu čierneho korenia, zamiešate, nakoniec zakápnete olivovým olejom a máte hotovo.

Tipy a triky:

MNOŽSTVÁ:

  • Ako pri všetkých mojich receptoch a šalátoch už duplom, choďte podľa svojej chuti. Uvádzať množstvá mi príde extrémne zložité v tomto recepte. Snažila som sa, ale ja strašne veľa vecí robím pocitovo. Ale šalát je v tomto krásna vec. Radšej začnite s menej a postupne ochutnávajte a pridávajte. Ak vám chýba kyslé, pridajte kapary a citrón. Ak sladké, rajčiny. Ak slané, normálne soľ alebo trochu viac parmezánu. Musíte si to už prispôsobiť vlastným chutiam. 

Syr a náhrady:

  • Ak nemáte radi parmezán alebo ho neviete zohnať alebo neviem, aký problém iný môžete mať, myslím, že by sa hodila do tohto mixu aj feta. Tá však pridá dosť veľa slanosti, takže na to potom pozor. Zároveň, ak syr vynecháte alebo tam hodíte „bezlaktózovú/vegánsku“ verziu, máte celé jedlo hneď bezlaktózové lebo vegánske.

Recept zo špajze:

  • Tento recept zaraďujem medzi recepty zo špajze najmä z dôvodu, že väčšinu ingrediencií viete mať doma vždy po ruke. Zaváraniny (rajčiny, kapary) a šošovicu viete skladovať dlho predlho. Ak nebudete mať jarnú cibuľku, využite fialovú cibuľu, nakrájanú na čo najdrobnejšie. A ak tam nedáte papriku, svet sa nezrúti. Zlé by to nemuselo byť ani so zaváranou kápiou napríklad. A parmezán máva tiež dosť dlhú spotrebu. Ja ho osobne mávam doma v chladničke takmer vždy (feta takisto).

Využitie:

  • Šalát viete využiť aj ako prílohu k mäsu. Ja som ho presne takto minule využila s grilovanými kuracími prsiami a bola to úplne paráda.
  • Tým, že je šalát studený a základ je šošovica a nie hlávkový šalát povedzme, je skvelý aj na druhý, tretí deň. Takže pokojne si ho robte aj vopred. Hodí sa perfektne aj na obed do práce, nakoľko nie je ťažký a ani zohrievať ho nemusíte.
Šošovicový šalát servírovaná na menšom tanieri a na ňom naukladané dve kuracie grilované prsia, na vrchu dozdobené petržlenovou vňaťou.
Šošovicový šalát ako príloha

Tak dúfam, že sa šalát zadarí a bude chutiť.

Šošovicový šalát v zeleno-bielej mise na bielom podklade