Ľahký melónovo jablkový šalát

Leto, teplo, ľudia chcú byť fit na kúpalisko, však to všetci poznáme. Plus je všade milión ovocia aj zeleniny, takže kedy inokedy sa pustiť do šalátov ako teraz?

Osobne som veľmi nespokojná so šalátovou situáciou na Slovensku, nakoľko mám pocit, že kreativita veľmi pokulháva. Nevravím, že úplne všade, ale okrem pár väčšich miest (veľmi pár) je situácia bieda a už keď dostanete šalát s kozím syrom a cviklou, tak máte pocit, že väčší gastro zážitok už nezažijete. Pritom existuje toľko možností.

Práve preto tu máte šalát, ktorý je aspoň jemne zaujímavý, je celkom fit a svieži a nie je to len uhorka, paradajka, paprika. Zároveň je podľa mňa fajn aj na leto na grilovačku, nakoľko obsahuje aj “grilovaciu”zložku.

Melónovo jablkový šalát s grilovaným halloumi a mätou servírovaný na bielom tanieri. V pozadí celá misa šalátu, olej a granátová melasa.
Melónovo jablkový šalát s grilovaným halloumi a mätou

ČAS PRÍPRAVY: 10 MINÚT


MELÓNOVO JABLKOVÝ ŠALÁT SO SYROM HALLLOUMI

Melónovo jablkový šalát s grilovaným halloumi a mätou servírovaný na bielom tanieri a bielom pozadí

INGREDIENCIE

NA ŠALÁT

 • 1 syr Halloumi (225 g)
 • kocky melóny
 • kocky/prúžky jablka (ja som použila Granny Smith, nakoľko je kyslejšie ako iné odrody)
 • 1 balík poľníčku (cca. 100 g)
 • za hrsť mäty

NA ZÁLIEVKU

 • cca. 4 PL olivového oleja
 • cca. 2 PL citrónovej šťavy
 • cca. 1,5 PL medu
 • štipka soli

POSTUP:

 1. Spravte si zálievku – 4 PL olivového oleja, zmiešajte s 1,5 PL medu a cca. 2 PL citrónovej šťavy. Dajte mini štipku soli, zamiešajte a odstavte nabok, ak ste s chuťou spokojní.
 2. Nasekajte si mätu na menšie kusy.
 3. Umytý poľníček, si zmiešajte s mätou a na kocky nakrájaným melónom a jablkom.
 4. Nakrájajte si halloumi na prúžky/kocky/obdĺžniky, zprudka ho zo všetkých strán opečte na panvici alebo grile a potom zostáva už len všetko dať dokopy, na vrch syr, pokvapkať/preliať zálievkou a máte hotovo.

DETAILY RECEPTU:

Neviem, či je vlastne niečo potrebné k tomuto receptu vysvetlovať. V teórii je potrebné len všetko nakrájať a zmiešať. A halloumi opiecť, ale to je minútka. Veď je to šalát, nie trojposchodový malinový koláč. Pomery jablko-melón si, samozrejme, prispôsobte, tak isto ako zálievku. Gramáž v tomto recepte seriózne neviem uviesť, lebo proste spravte toľko, koľko chcete  Ak si robíte len pre seba alebo aj pre niekoho druhého, stačí vám pokojne jedno jablko a ani nie štvrť melóna a jedno halloumi.

Jablko aj melón môžete nakrájať ako na kocky, tak prúžky či trojuholníky. Ak sa mega nudíte alebo chcete zaujať deti, pre mňa za mňa vyberte vianočné vykrajovačky a vykrojte si dinosaurov aj z jablka aj z melónu. Kreativite sa medze nekladú.

Taktiež, ak nemáte radi halloumi alebo sa vám ho nechce grilovať, pokojne použite rozdrobenú fetu. Úplne si ju v tomto recepte viem predstaviť. Možno by to nebola ani úplna hlúposť s parmezánom, ale za to úplne ruku do ohňa nedávam.

Pri zálivke to isté, spravte si ju bokom do nejakej misky. Dajte si tam olej, potom zamiešajte 1 PL medu a 1 PL citŕonu a odtiaľ pridávajte podľa potreby. Ak vám bude chutiť zálievka so 4 PL medu, nech sa páči. Ja som si ešte na vrch nakoniec pridala aj granátovú melasu – ak ju neviete zohnať, pokojne skúste aj ochutené balzamiko alebo nepridávajte nič – aj tak je to dobré.

Melónovo jablkový šalát s grilovaným halloumi a mätou servírovaný na bielom tanieri a zaliaty granátovou melasou.
Šalát poliaty melasou
Melónovo jablkový šalát s grilovaným halloumi a mätou servírovaný na bielom tanieri a bielom pozadí.
Melónovo jablkový šalát