Krevetovo ananásové špízy

Posledné záchvevy leta v mojej kuchyni patria moru. Síce som neskutočne rada, že teploty nad 30 sú už za nami, ale letné recepty mi predsa len budú chýbať. Aj keď, musím sa priznať, že práve recept, ktorý idem s vami zdieľať, je síce letnou peckou, ale ja osobne ho robím v každom ročnom období. Krevetovo ananásové špízy mi ale na leto prídu extrémne vhodné, lebo tak ako ich viete robiť v trúbe, či na panvici, rovnako ich môžete hodiť na gril a mať “fancy” grilovačku.

Osobne dosť často pripravujem tieto špízy na naše párty. Robila som ich pre všelijaké hejterské papuľky, ale chutili naozaj každému. Dokonca si našli milovníkov aj medzi nie úplne fanúšikmi plodmi mora, a to až teda nazývam úspešným receptom. (niečo ako moja a sestrina paštéka, ktorú zbožňujú aj hejteri pečienky  )

Takže poďme kuchársky “zaspomínať” na leto a šup na recept.


ČAS PRÍPRAVY: 35 – 40 min.

PORCIE: cca. 15 špízov (záleží od veľkosti ananásu, špajdlí aj kreviet. Ale ak to beriete ako predjedlo, tak pre cca. 4 – 5 osôb by 1 kg kreviet mohlo byť akurát)


Krevetovo ananásové špízy

Ingrediencie:

 • 1 kg kreviet
 • 1 celý ananás
 • 6 – 7 PL cukru (trstinový, biely – podľa preferencie)
 • soľ, čierne korenie, červená paprika, kajenské korenie/chilli
 • olivový olej
 • špízy

Skrátený postup:

Pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie↓

 1. Naložte si krevety do olivového oleja a korenín (na 1 kg kreviet použite cca 5 PL olivového oleja, 1 KL soli, 0,5 KL čierneho korenia, 0,5 KL chilli alebo kajenského korenia /podľa toho ako máte radi štipľavé/ a 1 KL červenej papriky)
 2. Krevety nechajte marinovať bokom, prípadne cez noc (ak je taká možnosť).
 3. Na väčšie kocky si nakrájajte ananás.
 4. Rozohrejte panvicu na vyšší oheň, pridajte trochu olivového oleja a hoďte tam ananás. Ten pustí šťavu, nechajte ju tak dve minútky odpariť na vyššom ohni a následne znížte na stredný oheň, posypte ananás cukrom a nechajte cukor roztopiť a jemne skaramelizovať (stačí pár minút, nakoľko ešte sa bude ananás potom grilovať).
 5. Keď je ananás hotový, dajte si ho bokom na tanier, aby jemne vychladol.
 6. Po vychladnutí, môžete začať napichovať krevety a ananás na špízy.
 7. Následne si rozohrejte panvicu (gril) na vyšší oheň a na troche olivového oleja postupne grilujte špízy. Cca. 2 minútky z každej strany, aby chytili peknú farbu a po opečení všetkých špízov môžete podávať.

DETAILY RECEPTU:

 • Ja osobne, keď mám takú možnosť, si zvyčajne krevety naložím už deň vopred do oleja a zmesi korenia. Ak však takú možnosť nemáte a dostanete na ne chuť zčista-jasna, nič sa nedeje, výsledok je aj tak parádny.
 • Či už teda idete cestou naložených kreviet deň vopred alebo nie, odporúčam použiť krevety surové (modré/sivé). Tie oranžové, ktoré vidíte v obchode, nech vyzerajú akokoľvek surovo, sú už predvarené. Dôvodom pre použitie surových kreviet je ten, že je lepšie ich aspoň pár minút grilovať a pri predvarených by sa vám mohlo ľahko stať, že to prekašlete. Nič sa však nestane, ak ich budete robiť z predvarených, len si viac dávajte pozor a robte ich na panvici kratšie. Aj ja sama veľakrát nezoženiem surové a robím z predvarených. 
 • Zároveň nekupujte úplne malé krevety – lebo ich ťažko dáte na špíz. Ja osobne preferujem veľkosti okolo 16-30 (16-20/21-25/26-30). Najmä pri mrazených krevetách si všímajte veľkosť, lebo v sáčku zamrazené môžu vyzerať oveľa väčšie ako v realite po upečení budú. Plus väčšie číslo neznamená väčšie krevety. Práveže čím menšie čísla ako napr. 16-20 sú jedny z najväčších kreviet. Pri veľkostiach okolo 30-40 sú krevety menšie, nakoľko číslo vyjadruje koľko ks kreviet sa nachádza v cca. 500g balení.
 • Naložené krevety odložte bokom. Následne nakrájajte ananás na jemne väčšie kocky, rozohrejte na vyššom ohni panvicu, dajte tam trochu olivového oleja, aby sa vám ananás neprilepil.
 • Ananás následne pustí šťavu, takže ho na vyššom ohni opečte trochu (asi dve minúty, aby sa šťava trochu odparila), následne ananás posypte cukrom a na miernejšom ohni nechajte cukor rozpustiť a jemne skaramelizovať. Netreba to preháňať, nakoľko ananás sa potom ešte bude grilovať, takže tam chytí peknú farbu.
 • Keď je cukor jemne skaramelizovaný, prehoďte ananás z panvice do nejakej misky/taniera, aby vám trochu vychladol. Roztopený cukor je extrémne horúci, takže určite nechajte ananás vychladnúť aspoň 5 – 10 min.
Takto vyzerá ananás, keď je už preč z panvice. Takže neočakávajte hnedý karamel a opečené kusy ananásu, tento bod má prísť až pri grilovaní.
 • Medzitým si môžete vybrať krevety z chladničky, ak ich tam máte naložené z dňa predtým. Žiadne mäso ani morské plody by nemali ísť na panvicu z chladničky, najmä ak chcete niečo grilované. Tak ako keby ste vy celý zamrznutý a pustia na vás horúcu vodu, aj pre mäso je to teplotný šok. Takže kým ananás chladne, pokojne nechajte krevety tiež zvyknúť si na inú teplotu.
 • Keď je ananás príjemný na dotyk a krevety aklimatizované, môžete začať napichovať špízy – či už začnete krevetou alebo ananásom, je to jedno. Ja dávam pomer ananás kreveta 1:1, ale takmer vždy mám viac ananásu ako kreviet, takže na konci robím niekedy aj čisto ananásové špízy, prípadne dávam dva ananásy za každou krevetou.
Tu vidno môj random pomer kreviet a ananásu
 • Keď máte špízy pripravené, rozpálte si panvicu na vyšší oheň. Dajte tam znova trochu olivového oleja, nie veľa. Ak robíte na grile, môžete si špízy potrieť trochou oleja vopred. Postupne tam potom dávajte špízy, tak aby každý špíz mal svoj priestor. Ak panvicu preplníte, špízy sa budú dusiť a nie opekať. Ja napr. opekám tak 2 – 3 naraz. Z každej strany budú špízy potrebovať cca 2 – 3 minútky, závisí aj od ohňa, panvice, surovosti kreviet, kadečoho. Špízy proste musia byť pekné hnedé/opečené z oboch strán a vtedy ich môžete vybrať.
 • Takto si postupne ugrilujte všetky špízy a jedlo je na svete, či už ako predjedlo alebo hlavné jedlo, tieto špízy potešia vždy. 
Špízy na našej grilovačke
Hotové krevetovo ananásové špízy