Najlepšia domáca paštéta na svete

Prívlastok najlepšia si táto paštéta jednoznačne zaslúži. Je extrééémne jednoduchá a mega dobrá. Keď uvidíte, aká jednoduchá je, iný recept už hľadať nebudete.

Hlavne aj ja sama som tomu dala šancu a vyskúšala rôzne recepty na paštéky. Také tie sofistikované. Že smotana, cesnak, biele víno a neviem čo ešte.

A viete čo?

V konečnom dôsledku to chutilo takmer rovnako a väčšine mojich známych stále aj tak viac chutila tá jednoduchšia verzia bez všetkých “fancy” prísad.

Ináč, mne osobne bol recept prezentovaný ako skvelá a lacnejšia náhrada za kačaciu paštétu – to je určite pravda. Dávnejšie sme ju dokonca nazývali falošnou kačacou paštétou. Čo však mňa osobne veľmi teší, paštéta má taký úspech a všetci si na ňu tak zvykli, že v mojom okolí je už známa skôr pod názvom „paštéta sestier Novosadových“ 😀

Paštéta z kuracích pečienok
Mňamka

Nebudem vás však držať v napätí a poďme sa vrhnúť na recept:

Čo vám bude treba na túto vynikajúcu domácu paštétu?


ČAS PRÍPRAVY: 10 minút

ČAS VARENIA: cca. 15 min.

PORCIE: 1 rodinu zasýti aj na dvoje raňajky bez problémov (cca. 400 g). Keď robím do práce pre asi 25 – 30 ľudí, robím z 2 dávok.


Paštéta z kuracích pečienok

Najlepšia domáca paštéta

INGREDIENCIE:

 • kuracie pečienky (1 balenie, okolo 450g – niekedy kúpim 440g, inokedy 470g – kým nekúpite 200g ste ok)
 • 150g kačacej masti
 • petržlenovä vňať (60 – 80 g)
 • soľ, čierne korenie

Neviem, či existuje recept s menej ingredienciami. Aj v holandskej omáčke je toho viac. 

pozn.: masť používajte najlepšie takú žltú s kačičkou na vrchu (viď nižšie). Skúšala som aj iné druhy, aj husaciu, ale jemne je potom paštéta slabšia. Určite preto odporúčam zakúpiť masť kačiaciu, najlepšie presne tento typ, prípadne použiť domácu, ak máte.

Kačacia masť od výrobcu JAV
Zvyčajne ju ja osobne kupujem v Tescu alebo Coop Jednote

POSTUP v skratke:

*pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie

 1. Pečienky si nakrájajte cca. na polovice.
 2. Do hrnca dajte masť a na miernom ohni ju rozpustite.
 3. Keď je rozpustená, vložte pečienky a varte cca. 10 – 15 min na miernom ohni, kým nebudú hotové vo vnúri.
 4. Medzitým si nasekajte petržlenovú vňať na malé kúsky.
 5. Hotové pečienky hneď odstavte z ohňa, nechajte vychladnúť.
 6. Po vychladnutí rozmixujte tyčovým mixérom. Ochuťte podľa chuti – soľ, trochu čierneho korenia a nasekanú petržlenovú vňať.
 7. Takto zamiešanú paštétu dajte do zaváraninových pohárov, môžete ešte na vrch zaliať roztopenou kačacou masťou, ak máte nazvýš a môžete podávať. Podávať ju môžete aj bez tohto posledného kroku, rovno z hrnca 😀

Detailnejší postup:

 • Ja si vždy pečienky nakrájam na polovice asi.
 • Do hrnca medzitým dám celú jednu masť. Ak máte menej pečienok, dajte menej masti, lebo sa to nevsaje a paštéta bude mastná.
 • Nastavím si mierny oheň, nech sa masť trochu roztopí, kým dokrájam pečienky.
 • Potom ich tam vhodím a nechám variť tak 10, max. 15 min. Alebo kým nie sú pečienky aj znútra hnedé. Zväčša si takú väčšiu rozpolím nožom a podľa toho súdim. Nechcete ich však moc prevarené, lebo potom bude paštéta suchá.
 • Kým sa pečienky varia, využite čas a nasekajte si petržlenovú vňať na menšie kúsky.
Kuracie pečienky v kačacej masti
Ja viem, nevyzerá to najvábnejšie. To len, aby ste si vedeli predstaviť pomer pečienok a masti, že nemusia byť úplne celé ponorené.
 • Keď sú hotové, dať dole z ohňa. Nechať jemne vychladnúť a rozmixovať poriadne celé spolu ponorným mixérom.
 • Do pomixovaných pečienok pridajte petržlenovú vňať, osoľte – radšej jemnejšie na začiatku, lebo masť sama o sebe je slaná. Pridajte aj trochu čierneho korenia, ale fakt len jemne a je hotovo.
 • S petržlenovou vňaťou, soľou aj korením choďte podľa chuti, radšej všetkého menej na začiatok a keď tak dodáte.

Jednoduchšie to už byť nemôže… a verte mi, každý sa ide potrhať za touto vecou. Zjedia mi ju dokonca aj ľudia, ktorí tvrdia, že nemajú radi pečienky, takže myslím, že to vraví o kvalite tejto veľmi jednoduchej paštéty 😀

Sterilizovať a uchovávať som inak nikdy túto paštéku neskúšala, takže v tomto poradiť neviem. Zároveň, u nás vždy zmizne do dvoch dní ani neviem ako.

Domáca pečeňová paštéta je skvelá na raňajky
A raňajky (alebo desiata) sú hotové