Šalát s figami a ovčím syrom

Leto. Všetci chudnú, schudli alebo by chceli byť chudí. Nikomu v tomto teple nechutí. Všetci chcú tráviť viac času vonku pri bazéne alebo jazere a nie doma zavretí varením. Sama sa medzi týchto ľudí radím a viac ako na vepřo, knedlo, zelo mám chuť na melónové smoothie či grécky šalát. Lenže jesť grécky šalát celé dva či tri mesiace, kým je teplo, je nemožné. Navyše, akonáhle chcem jesť vonku, vzniká problém. 90 % slovenských reštaurácií dodnes neobjavilo iné šaláty ako “miešaný šalát” a grécky šalát.

Názov “miešaný šalát” je pre mňa neustálou záhadou, nakoľko nehovorí o ničom inom ako o tom, že základom nie je jeden druh šalátu, ale dva či tri. A tam miešanie aj končí, lebo zostatok tvorí rajčina, paprika a uhorka. Nič viac, nič menej. Ak nebodaj do toho pridajú trochu balsamica a olivového oleja, tak si myslia, že vytvorili gastronomický zážitok.

Bohužiaľ, tak to je. Nehovorím, že je to tak všade a že sa situácia nezlepšuje. Ale v porovnaní s inými štátmi naokolí, v šalátoch naozaj pokulhávame. Postupne je v niektorých reštauráciách možné nájsť Caesar šalát, či šalát s kozím syrom a cviklou. V jesennej verzii k tomu pridajú pečenú tekvicu a tam asi aj končíme. Seriózne rozmýšlam už 5 minút, aby som nezavádzala, či si nespomeniem na iný šalát, ale naozaj nič neprichádza. Jaj, ešte variované Caprese je možné nájsť. Ale aj tam je tých variácií tak zo dve.

Toľko k môjmu výlevu o smutných slovenských šalátoch a späť k meritu veci.

Jeden deň za mnou prišla sestra s troma informáciami. V prvom rade, že u mňa bude spať. V druhom rade, že ide cvičiť. A v treťom rade, že doniesla ovčí syr, ktorému končí spotreba. Tak že či nevymyslíme, nejaké jedlo na večeru, ľahké, kam syr zakomponujeme.

Prvý nápad bol zapekaná cvikla so syrom. Osobne však zapečeným veciam moc nefandím, takže sme to presunuli do roviny “bez pečenia”. To, samozrejme, viedlo do roviny “spravme šalát”. Ovčí syr a cvikla je nuda. Keď to už vymysleli aj slovenské reštaurácie, tak my musíme prísť s niečím lepším. Začala som googliť, pinterestovať, instagramovať až prišiel nápad na “Šalát s figami”.

Servírovanie figového šalátu
Figový šalát s pečenou cviklou a ovčím syrom

Popri tom som však narazila aj na super vyzerajúci šalát s lososom, s pečenými marhuľami, šošovicový šalát a vtedy to prišlo. Osvietenie!

Čo keby si dám letnú šalátovú výzvu? Že každý týždeň vymyslím aspoň jeden alebo viac zaujímavých šalátov, ktoré potom skončia tu, na blogu.

Výzvu teda započínam prvotným iniciátorom – figovým šalátom.

V podstate je to obmena kozieho šalátu s cviklou  ale niekedy aj malé zmeny, vedú k úplne inému výsledku. Ak so mnou nesúhlasíte, pozrite si film “Butterfly effect”.

Späť ale k receptu na tento jednoduchý a v podstate fit šalát:

Šalát s figami, ovčím syrom, pečenou cviklou a avokádom
Šalát s figami, avokádom, pečenou cviklou a ovčím syrom

ČAS PRÍPRAVY: 30 – 40 minút

PORCIE: 2 veľké porcie


Letný figový šalát s ovčím syrom

Figový šalát so syrom

Ingrediencie:

  • balík poľného šalátu (cca. 100g)
  • 1 väčšiu cviklu (dve menšie)
  • 1 avokádo
  • 4 – 5 fíg
  • hrudku ovčieho syra (cca 100g)
  • vlašské orechy na posypanie
  • za hrsť mäty
  • melasa z granátového jablka na vrch (môžete skúsiť aj figové balzamiko a tomu podobné)

*Gramáže berte veľmi odhadovo, ja som robila šalát pre dvoch. Najedla sa aj tretia kamoška na druhý deň  Navyše, pri šalátoch je naozaj nemožné odhadnúť množstvo a pomer. Ak sa napríklad neviete nabažiť fíg, dajte ich tam aj 10 pre mňa za mňa  Každý podľa seba.


Postup v skratke:

  1. Cviklu si ošúpte a nakrájajte na trochu väčšie kocky.
  2. Okoreňte trochou čierneho korenia a soli, zakápnite olivovým olejom a dajte piecť na 190°C na asi 20 minút alebo proste, kým nebude cvikla mäkkšia.
  3. Keď je cvikla hotová, nechajte ju vychladnúť.
  4. Medzitým si môžete nakrájať avokádo na žiadané kúsky, ja som mala niečo ako trojhuholníky a taktiež figy si rozkrojte na 4 mesiačiky.
  5. Ďalej môžete zmiešať šalát s lístkami mäty a domiešať avokádo.
  6. Cviklu môžete pridať po vychladnutí. Zároveň pridať aj syr natrhaný/nakrájaný na menšie. Jemne všetko zamiešajte, ale nie moc.
  7. Na vrch potom pridajte mesiačiky fíg, kusy vlašských orechov a zakápnite granátovou melasou a máte hotovo.

Detailnejší postup:

Cviklu si uvarte do takmer mäkka. Môžete ju v celku robiť vo vode – mne to trvalo tak 30 minút. Ošúpte, rozkrojte na menšie kocky a posoľte, okoreňte čiernym korením (jemne) a premiešajte s trochou olivového oleja. Ak sa vám nechce alebo nemáte čas, toto cvikle stačí. Keďže mne to nestačilo, ja som ju ešte nakockovanú hodila na 15 minút do trúby (220°C).

Môžete si ju však aj rovno ošúpať ešte surovú, nakrájať na menšie kusy a hodiť do alobalu do trúby na asi 180°C na 20 min., potom otvoriť alobal, zvýšiť teplotu na 220 a dopiecť. Môžete ju robiť aj bez alobalu, len sledujte, aby sa nespiekla zvonku, kým sa stihne spraviť zvnútra.

Nakrájaná cvikla
Cviklovražda 

Medzitým si len vysypte šalát, primiešajte k nemu lístky mäty, domiešajte na kusy nakrájané avokádo, pridajte kusy syru. Keď cvikla vychladne,primiešajte aj ju, nakrájajte figy na 4 mesiačiky a poukladaje na vrch.  Posypte vlašskými orechami (tie si tiež jemne môžete na panvici orestovať). Až po servírovaní na jednotlivé taniere si na vrch pridajte aj melasu z granátového jablka. A máte hotovo! 

Šalát je najlepšie servírovať s fajnovým vychladeným vínom (bez toho by to bolo moc zdravé :D)

Tipy a triky:

Ešte k zmenám.

  • Ak nemáte ovčí syr, pokojne použite kozí. Ja zvyčajne využívam mäkšie typy – viď obrázok. Ak nemáte radi výrobky od týchto zvieratiek, od kravičky by som odporučila halloumi, v podstate aj feta alebo plesnivý syr tomu neuškodia.
čerstvý ovčí syr značky Kozí vŕšok
Ovčí aj kozí syr od Kozieho vŕšku podľa mňa až tak aromatické nie sú.
  • Bez mäty je tiež stále dobrý šalát. Mne ale osobne pridáva mäta dosť špecifickú čerstvosť, takže si ju skúste zohnať, ak vám nerastie na záhrade na kilá, ako mne u mojej babky. Prípadne, ak ju nemáte radi, tak ju proste vynechajte (logicky).
  • Vlašské orechy pokojne môžete nahradiť aj tekvicovými semiačkami alebo píniovými orechami. Hodiť by sa pokojne mohli aj pekanové orechy.
  • Melasu z granátového jablka zvyčajne zoženiete v obchodoch s exotickými potravinami. Minimálne v BA je ich viacero. Taktiež sa však dá zohnať online. Ja som si svoju doniesla z Dubaja (je skvelá, lebo zloženie je čisté granátové jablko – väčšina obsahujú aj cukor). Moja sestra si svoju napríklad kúpila v Prahe (tá jej však už obsahuje cukor). Ak ju neviete zohnať, dajte si na vrch figové balsamico, to viete kúpiť aj v Bille.
100% granátová melasa značky Al Wadi
Môjho srdca šampión – dodnes som lepšiu melasu nenašla ako túto, ktorú som si doniesla z Dubaja. Bohužiaľ ju neviem zohnať už ani tam a tak skúšam aj iné. Nie sú zlé, ale veľká väčšina obsahuje cukor.

A myslím, že k téme figového šalátu je to odo mňa na dnes všetko.

Tak šup do “varenia”.

Letný figový šalát s pečenou cviklou a ovčím syrom na tanieri
Letný šalát s figami a syrom