Špenátový paneer (Palak Paneer)

Palak paneer, saag paneer alebo jednoducho špenátový paneer. Nech si jedlo nazvete akokoľvek, je skvelým vegetariánskym obedom, ktoré veľmi jednoduchou cestou dodá vášmu jedálničku trochu exotiky. Palak paneer je v podstate syr v špenátovej omáčke. Preto, ak by ste nezohnali paneer, jedlo v teórii môžete spraviť aj s tofu alebo halloumi. K náhradám, tipom a trikom k tomuto jedlu však venujem časť nižšie. Teraz poďme na recept.

Palak paneer v miske

ČAS PRÍPRAVY: max. 25 minút

PORCIE: 2 porcie


Palak paneer (špenátový paneer)

Jedlo servírované v miske s ryžou bokom

Ingrediencie:

 • 200 g indického syru paneer
 • 450 g mrazeného špenátu
 • 50 ml sladkej smotany
 • 2 väčšie cesnaky
 • 1 cibuľa
 • 1 KL kurkumy
 • 1 KL rímskeho kmínu
 • 2 KL garam masala
 • 1 KL čili (alebo podľa chuti)
 • soľ, čierne korenie, olej

Postup:

 1. Paneer si nakrájajte na menšie kocky.
 2. V miske ho zmiešajte s koreninami – 0,5 KL kurkumy, 0,5 KL rímskeho kmínu, 1 KL garam masala, 0,5 KL soli, 0,5 KL čierneho korenia a 0,5 KL čili.
 3. Nechajte odstáť 5 – 10 minút.
 4. Zostatok korenín – 0,5 KL kurkumy, 0,5 KL rímskeho kmínu, 1 KL garam masala, 0,5 KL soli a 0,5 KL čili si zamiešajte v miske bokom.
 5. Medzitým si na mini kocky nakrájajte cibuľu.
 6. Následne si rozohrejte panvicu a na troche oleja sprudka z každej strany paneerové kocky opečte.
 7. Paneer dajte preč z panvice, tú neumývajte, len dajte znova trochu oleja a na menšom ohni opečte cibuľu do sklovita.
 8. Keď je hotová, pridajte k nej mix korenia a roztlačené 2 väčšie cesnaky a chvíľku na panvici spolu všetko opečte, aby sa rozvoňalo korenie.
 9. Po minútke opekania pridajte na panvicu rozmrazený špenát.
 10. Ten varte na strednom ohni, kým sa neodparí voda.
 11. Ochutnajte, či vám nechýba nejaká chuť.
 12. Keď je 95% vody zo špenátu odparenej, pridajte 50 ml sladkej smotany, zamiešajte a nechajte ešte minútku spolu prevariť.
 13. Na konci už len do šťavy pridajte paneer, zamiešajte a máte hotovo.

Krátky foto postup:

Palak paneer v miske
a hotovo – palak paneer je na svete

Tipy a triky:

Čo je to paneer?

Paneer je čerstvý mäkký syr, ktorý sa nerozteká a tým pádom je skvelý na grilovanie. U nás sa mu najviac podobá halloumi. Paneer sa najčastejšie využíva v indickej kuchyni a nakoľko India až tak mäsu neholduje, paneer objavíte na každom rohu a v rôznych formách. Čo bolo pre mňa zaujímavé zistenie, vyrába sa najčastejšie z byvolieho mlieka. Samozrejme aj z kravského, avšak to v menšej miere. Možné je ho jesť aj v surovom stave, tak isto ako ostatné syry.

Ako paneer využiť?

Poväčšine ho nájdete grilovaný na špízoch (paneer tikka) alebo v nejakej omáčke (paneer tikka masala). Omáčky, do ktorých môžete naložiť paneer sa rôznia – palak paneer (špenátový paneer), saag paneer (paneer v zelenej omáčke, ktorá môže byť tvorená aj zo špenátu, ale napríklad aj z brokolice), paneer butter masala (rajčinovo-maslová omáčka) a iné. V prípade, že má paneer prívlastok „matar„, znamená, že okrem paneeru tvorí základ jedla aj hrášok. Pri prívlastku „aloo“ nájdete v jedle popri paneeri aj zemiaky. Paneer však nemusíte obmedzovať na hlavné jedlo. V Indii som jedla paneer aj ako základ sendviču, môže byť rovnako aj vypražený/grilovaný ako predjedlo. Môžete ho dodať do šalátu, do ryže na zasýtenie alebo znova k hlavným jedlám z neho viete vytvoriť paneer biryani (kde základ tvorí ryža a syr).

Kde kúpiť paneer?

Paneer viete kúpiť vo väčšine obchodov s exotickými potravinami.

Ako paneer skladovať?

Paneer je mliečna záležitosť, takže jednoznačne v chladničke. Má však dosť dlhú spotrebu, kým ho neotvoríte, takže ak naňho v obchode narazíte, pokojne si môžete kúpiť aj do zásoby. Zároveň sa v pohode aj rozmrazuje a nestráca na kvalite, takže ja osobne si vždy kúpim aspoň 2 ks, keďže nie je tak ľahko zohnateľný (príp. aj viac) a dám si pár kusov do mrazničky. Keď ho potom chcem použiť, normálne ho nechám vonku rozmraziť cez noc a na druhý deň je pripravený na použitie.

Ako paneer nahradiť, ak ho neviem nájsť?

Aj ja niekedy v rámci Bratislavy mám problém paneer zohnať a to tu máme vyše 5 rôznych obchodov s exotickými potravinami. Ak by ste teda nemali šťastie, nahraďte paneer tofu. V teórii by sa dalo aj halloumi, to však má svoju výraznú slanú chuť, ktorá by jedlo jemne zmenila. Obyčajné tofu je podľa mňa najlepšia náhrada. V takom prípade môžete aj zameniť smotanu za kokosové mlieko a máte zrazu vegánsku verziu jedla.

Paneer vs. tofu

Logický prvý bod – paneer je mliečny výrobok, takže ak máte problém s laktózou, do receptu hoďte tofu. Tofu je aj nutrične na tom lepšie aj kaloricky, chuťovo aj textúrou však prevláda paneer.

Výhody paneeru

Napriek tomu, že tofu je jemne zdravšia voľba, paneer sám o sebe má tiež množstvo pozitívnych vlastností. V prvom rade je dobrý pre diabetikov, nakoľko má vysoký obsah proteínov a veľmi nízky obsah sacharidov. Z tohto dôvodu je dobrý aj pre športovcov – pre tvorbu svalov. Nakoľko je to však syr, má viac tukov, takže nemusíte ho zrovna jesť na dennej báze :D. Našla som, že v priemere má 100 g paneeru okolo 250 kalórií. Na porovnanie už spomínaný halloumi má ale v 100 g okolo 390 kalórií. Takže až také zlé to s tým paneerom nie je. Paneer vraj dokonca obsahuje dosť veľa vápnika, preto je dobrý aj pre zdravé kosti, aj zdravé zuby. Niektoré zdroje uvádzajú aj benefity ako zlepšenie zraku, prevencia rakoviny a zdravá pleť, takže šup do nákupu a varenia a môžete potom posúdiť, čo všetko paneer zlepšuje ;).

Palak paneer servírovaný v miske s prílohou ryža, v pozadí indická kniha receptov