Gravlax (nakladaný losos)

Kto nepozná gravlax, môže si ho predstaviť ako nakladaného lososa. V Škandinávii slovo gravlax že vraj znamená pochovaný losos, ale to mi nepríde úplne vábny názov. Zostaňme preto pri slove „gravlax“. Nebojte sa, veľmi rýchlo toto slovíčko zaradíte do svojej slovnej zásoby, lebo raz keď gravlax ochutnáte, určite to nebude posledný krát, čo sa vám na stole objaví.

U mňa je gravlax napríklad záležitosť už viacerých rokov. A pod viacerými myslím asi aj 10. Jo, už tak dlho u nás v rodine tento pojem poznáme. A zvyčajne vychádza na povrch okolo Vianoc a Silvestra. Neviem prečo, pretože tento recept nie je nijako limitovaný na zimné obdobie. Teda ak vlastníte chladničku, čo predpokladám, že áno :D.

Srandy ale bokom. Recept je v podstate celkom jednoduchý. Najzložitejšie v malých mestách môže byť zohnať dobrého čerstvého lososa. A všade inde bude problém už len trpezlivosť, lebo bohužiaľ, jediný zádrheľ na tomto recepte je, že losos sa musí aspoň 30 – 48 hodín marinovať. Taký je život. Výsledok však naozaj stojí za to, a ak máte doma alebo medzi známymi milovníkov rýb, určite ich touto peckou prekvapte a ľutovať nebudete.

gravlax chlebíček odhryznutý
Gravlax chlebíček

ČAS PRÍPRAVY: 20 min. + 30 – 48h odpočívania v chladničke

PORCIE: asi 10 – 15 chlebíčkov


GRAVLAX

dva gravlax chlebíčky na čiernom tanieri

Ingrediencie:

  • 600 g čerstvého lososa
  • 1 stredne väčšia cvikla
  • 55 g čerstvého chrenu
  • 100 g soli
  • 50 g hnedého cukru
  • 0,5 dcl vodky
  • 30 g pažítky
  • potravinová fólia

Postup:

  1. Lososa zbavte kože (1). Majte dostatočne ostrý nožík a postupne dávajte kožu dole (2). Ak nebude výsledok perfektný, nič si z toho nerobte. Aj môj losos vždy utrpí nejaké straty (3). Snažte sa ale, samozrejme, prísť o čo najmenej mäsa.
  2. Následne si nastrúhajte 1 cviklu na malom strúhači (4).
  3. Potom aj cca. 55 g čerstvého chrenu nastrúhajte taktiež na malom strúhači – tu sa pripravte na väčší slzopád ako pri cibuli. Strúhanie chrenu je masaker.
  4. 30 g pažítky si nasekajte na malé kúsky.
  5. Keď máte všetko nastrúhané, pomiešajte všetky ingrediencie: postrúhanú cviklu, postrúhaný chren, pažítku, 0,5 dcl vodky (5), 100 g soli, 50 g hnedého cukru (6). Kto má rád kôpor, pôvodne je v recepte ten. Ja ho však neznášam, takže odjakživa dávam pažítku.
  6. Túto zmes nacapkajte po troche aj na spodok lososa, ale asi len 4 ČL.
  7. Potom dajte lososa do nádoby, kde sa bude marinovať a zvyškom zmesi ho celý pokryte. Má byť úplne zakrytý (7) – aj preto sa vraj nazýva pochovaný losos – lebo je „pochovaný pod zmesou“.
  8. Celú nádobu zakryte potravinárskou fóliou a najlepšie zaťažte niečím, aby sa lepšie losos marinoval (8).
  9. Čas marinovania potom záleží od prvotnej hrúbky vášho lososa. Môj bol dosť tenký, takže mu stačilo aj 30h. Ak máte oveľa hrubšieho, môžete marinovať aj 48h.
  10. Po 30h som si teda lososa vybrala a očistila od zmesi – lyžičkou hocičím, tak aby vám zostal už len losos (9).
  11. Ten potom krájajte na čo najtenšie prúžky (10), môžete trocha z uhla, aby boli jemne širšie a podávajte najlepšie na opečenom chlebíku (11) s chrenovou smotanou (alebo nakladaným chrenom) (12).

Foto-postup:


Tipy a triky:

Ako gravlax využiť?

Gravlax môžete použiť rovnako ako by ste použili údeného lososa alebo obyčajnú šunku. Môžete ho dať do chlebu na cesty, môžete z neho spraviť chlebíčky alebo jednohubky. Hodí sa do základu vajec Benedikt alebo ako príloha k praženici. Taktiež môže byť súčasťou „charcuterie dosky“ (šunkovo-syrový tanier) alebo nejakého šalátu.

Ako dlho môžem gravlax skladovať?

Podľa niektorých zdrojov vydrží gravlax v chladničke aj 2 týždne (zakrytý potravinárskou fóliou alebo vo vzduchotesnej nádobe). Ja osobne mu radšej dávam tak týždeň. Istota je istota. Ak ho však naservírujete na brunch alebo nejakej párty pre viac ľudí, nemusíte sa o jeho expiráciu obávať, lebo pravdepodobne zmizne do pár minút.