Mango sticky rice

Toto jedlo má v mojom srdci špeciálne miesto. Človek by asi tipoval, že keď si robím mango sticky rice, hneď ma spomienky prenesú späť do Thajska, do horúcich ulíc Bangkoku, na Soi Rambuttri alebo Khao San…. ale nie, tak to u mňa nie je.

Pre mňa má tento recept jedinú asociáciu – korona. Baby sa už na mne smejú, že vždy, keď začínam alebo končím home office/karanténu kvôli novej korona vlne, tak robím mango sticky rice. Neviem, čím to je. Asi tým, že tieto raňajky sú zbytočne zložité na bežné dni.

Aj teraz som znova na nútenom home office a s tým hneď prišla chuť robiť túto šmakocinu. 

Viem, že to vyzerá jednoducho. Však ryža vyvarená v kokosovom mlieku, na ktorú nakrájate mango a je hotovo. V teórii na tom kus pravdy je. V praxi je však tento recept strašne časovo náročný. A teda snažila som sa dvakrát si ho uľahčiť a výsledok vôbec nebol dobrý, takže bohužiaľ, čas tejto ryži venovať musíte. Ale výsledok potom stojí za to.

Prečo je recept časovo náročný? Lebo ryža sa najprv musí prepláchnuť, potom musí celú noc ležať vo vode, následne sa ráno asi 30 min naparuje a potom ešte musí ležať 15-20 minút v kokosovom mlieku  Až potom je táto nešťastnica pripravená na konzumáciu. Ale teda ako na to?

Miska plná thajskej kokosovej ryže s nakrájaným mangom
Och, ako ale zbožňujem túto vec

ČAS PRÍPRAVY: namáčanie cez noc + 60min ráno

PORCIE: cca. 6 stredne veľkých porcií


Thajská lepkavá ryža

Miska mango sticky rice

INGREDIENCE:

 • 300g sladkej škrobovej thajskej guľatozrnnej ryže***
 • 800 ml kokosového mlieka
 • 4 PL hnedého cukru
 • 1 celé mango

A toť vše. Na ingrediencie tento recept náročný nie je. Ale prejdime na to, čo s tou nešťastnou ryžou treba spraviť.


Postup v skratke:

*Pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie

 1. V prvom rade ryžu tak 3x premyjte v studenej vode.
 2. Následne ju na noc nechajte odležať tiež v studenej vode.
 3. Ráno ju preceďte a nad vriacou vodou ju následne naparujte (cez sitko napr.) asi 30 – 40 minút (do zmäknutia).
 4. Medzitým si v menšom hrnci na miernom ohni zohrejte kokosové mlieko so 4 PL hnedého cukru. Keď bude mlieko teplé, nie vriace, odstavte ho.
 5. Keď je ryža hotová, dajte ju do nejakej misky, zalejte cca. 80 percentami kokosového mlieka a znova nechajte 15 – 20 min. prikryté odpočívať.
 6. Medzitým si nakrájajte mango.
 7. Po 20 minútach môžete ryžu odkryť a servírovať s mangom a preliatu zvyškom kokosového mlieka.
Lepkavá ryža značky Golden Pheonix
Ja som vo Freshi kúpila túto – Golden Phoenix

***Čo sa týka ryže, proste v obchode hľadajte glutinous rice alebo tzv. lepkavú ryžu. V obyčajných obchodoch ju zoženiete ťažšie, viem, že ju predávajú vo Freshi v tom thajskom obchode hore alebo v Yeme. Určite budú mať nejaký druh glutinous ryže aj v iných exotických obchodoch.

Takto podávam mango sticky rice ja - preliatu kokosovým mliekom a s lístkami mäty.
Perfektná thajská sladká ryža

Detailnejší postup a pár trikov:

 • Začať teda musíte už večer predtým, ako chcete ryžu na raňajky alebo dezert. Ryžu najprv treba dobre opláchnuť – aj zo tri krát v studenej vode.
 • Potom je potrebné ju na celú noc namočiť do studenej vody a prikryť utierkou. Ja ryžu dávam do sitka a tak ju v noci luhujem v hrnci. Potom hneď ráno viem len zobrať sitko s ryžou a prehodiť do druhého hrnca, kde sa potom naparuje.
 • Ráno je teda potrebné ryžu dať naparovať až kým nezmäkne. To trvá cca. 30 – 40 minút.
 • Medzitým je potrebné do menšieho hrnca dať kokosové mlieko, ohriať ho a osladiť (ja používam hnedý cukor, cca. 4 polievkové lyžice , ale pokojne môžete aj biely alebo si myslím, že by to mohlo fungovať aj s alternatívami ako med či kokosový cukor. Taktiež množstvo cukru pokojne upravte podľa vlastných chutí).
 • Keď je ryža mäkká, treba ju prehodiť do nejakej misky, zaliať tak 80% zohriateho kokosového mlieka, jemne zamiešať, zakryť znova utierkou a nechať odpočívať tak 15 – 20 minút, aby sa mlieko spojilo s ryžou. Zvyšok mlieka si nechajte na finálne zalievanie ryže v miskách. Vyzerá aj chutí to tak lepšie ako keby to rovno tam vylejete celé, verte mi.
 • Potom už len zostáva nakrájať mango a môžete podávať. Rozveseliť farebne aj chuťovo ju môžete mätou. Mne osobne sa tam veľmi hodí a rada ju tam pridávam.

No vidíte, recept to v podstate zložitý nie je, ale ak si ráno zmyslíte, že chcete mango sticky rice, tak si chuť musíte ušetriť až do druhého rána, lebo len tak zbúchať to nezbúchate.

Ako som spomínala, skúšala som to okašľať. Skúšala som použiť ryžu, ktorá nie je vyslovené thajská škrobová (glutinous), ale len guľatozrnná, lebo niektoré recepty píšu, že je to postačujúca náhrada, ale ja si to nemyslím. Nedopadlo to dobre. Ryža mala nejakú takú chuť, ktorej som sa proste nevedela zbaviť – takú moc slovenskú (škrobovú), by som to nazvala. 

Taktiež som skúšala ísť vlastnou cestou a proste vyvariť ryžu v mlieku, že však to zmäknúť musí… no nezmäklo  Varila som to sto hodín a aj tak bola ryža jemne křupavá, takže odporúčam nevynechávať krok ležania vo vode cez noc. Niektoré recepty sa proste okašľať nedajú, ak chcete dosiahnuť autentickú chuť. A teda musím vám povedať, že mne nakoniec povedala sestra, že moja ryža je nie len taká dobrá ako v Thajsku, ale asi aj lepšia, takže šup do toho.

Mango sticky rice pripravená na jedenie
Mango sticky rice