Kokosovo-cuketový chlebík

Cuketa, cuketa, nekonečná cuketa. Ako každý rok, aj tentokrát je tu obdobie cuketových receptov. Medzi moje najobľúbenejšie patrí jednoznačne cuketový tatarák, cuketové lasagne, ale aj cuketový chlebík, keď mám chuť na niečo sladké. Tentokrát je ale recept na chlebík lepkový a plus má nádych exotiky vďaka pridanému kokosu.

Tak poďme na to!

odkusnutý kus chlebíka v ruke

ČAS PRÍPRAVY: 60 min. (vrátane pečenia)

PORCIE: 1 chlebík = cca. 12 ks.


Kokosovo cuketový chlebík

3 kusy kokosovo cuketového chlebíka na tanieri

Ingrediencie:

 • cca. 350g cukety (cca. jedna stredná cukina)
 • 125 g hladkej múky
 • 90g strúhaného kokosu
 • 1 a pol KL mletej škorice
 • pol sáčika kypriaceho prášku do pečiva
 • 1 KL sódy bikarbóny
 • štipku soli
 • 2 vajcia
 • 190 g trstinového cukru
 • 105 g rozpusteného masla
 • 100 g horkej čokolády

Postup:

 1. Trúbu si predhrejte na 175ºC
 2. V prvom rade si nastrúhajte cukinu. Môžete celú na hrubom strúhadle, ja to robím asi 80 % na veľkom strúhači a 20 % na malom strúhači.
 3. Nastrúhanú cukinu si dajte do sitka, aby pustila šťavu, kým si budete pripravovať cesto.
 4. Potom si rozpustite 105 g masla a nechajte vyhladnúť.
 5. Ďalej v strednej miske zmiešajte suché ingrediencie: 125 g hladkej múky, 90 g kokosu, 1 a pol KL škorice, pol sáčika kypriaceho, 1 KL bikarbóny a štipku soli.
 6. V druhej, väčšej miske, si metličkou (ručne) zamiešajte 2 vajcia a 190 g trstinového cukru.
 7. Teraz sa vráťte k cukete a vytlačte z nej nadbytočnú šťavu.
 8. Takto vytlačenú cuketu pridajte k vajco-cukro mixu.
 9. Následne tam zamiešajte maslo – všetko som ja robila ručne metličkou. Netreba používať mixér.
 10. Po tomto bode postupne, asi po tretinách sypte suché ingrediencie do morkých a priebežne miešajte – stále metličkou.
 11. Ak používate čokoládu, tak si ju nasekajte na menšie kusy a hoďte do zamiešaného cesta ako posledné.
 12. Chlebíkovú formu si následne vymastite maslom a môžete aj vystlať pečiacim papierom. Ja to tak robím, aby sa mi po prvé lepšie chlebík vyberal a po druhé, dávam aj maslo pod papier, aby mi lepšie držal v tej forme. S maslom pod ním sa tak lepšie nalepí na nádobu.
 13. Keď teda už máte vystlanú formu akokoľvek, treba do nej naliať cuketovú zmes a dať piecť do trúby na 175 ºC cca. na 40 minút alebo kým vám nevyjde špajdla čistá.
 14. Po vybratí z trúby nechajte chlebík vychladnúť a až potom servírujte, lebo ináč sa vám rozpadne, ak s ním hneď začnete vymýšľať a trepať ho z formy.

Foto postup:


Tipy a triky:

Bez lepku, bez laktózy

Recept na cuketový chlebík mám aj v bezlepkovej verzii TU. Tam ale namiesto kokosu používam orechy. Pokojne aj vy, ak nemáte radi kokos, vymeňte ich za pomleté orechy akéhokoľvek druhu (vlašské, lieskové, mandle,…). Ak chcete mať bezlaktózovú verziu, logicky, použite bezlaktózové maslo.

Skladovanie

Kým nie je chlebík nakrájaný, bežne ho nechám ležať aj len tak na pečiacom papieri. Akonáhle sa už rozkrája, konce by vám oschli, takže potom skladovať vo vzduchotesnej nádobe alebo v alobale/potravinovej fólii, proste v niečom zabalený. V chladničke byť nemusí.

Cuketové náhrady

Poznám ľudí, ktorí majú blok zjesť dezert, keď vedia, že obsahuje cukinu. Lebo to proste nemôže byť dobré. Okay, ak patríte medzi takýchto podivínov alebo niekto z vašej rodiny, cuketu ľahko nahradíte mrkvou alebo banánom. V podstate aj cviklou, ale predpokladám, že ak má niekto problém s cuketou, tak cvikla nie je odpoveďou.