Francúzske „francúzske“ zemiaky (Tartiflette)

Nie nepomýlila som sa. Tieto zemiaky sú tak francúzsky francúzske, že si vyžadovali zduplovanie názvu :D. To len aby bolo jasné, že sa nejedná o slovenské francúzske zemiaky, ktoré každý z nás pozná.

Viackrát v minulosti som počula, že Francúzi o žiadnych francúzkych zemiakoch ani nechyrujú a takéto jedlo sa u nich nepodáva. Tak mne stačil jeden výlet do Francúzska s niekým, kto sa vyzná a vysvitlo, že Francúzi práveže veľmi podobné zemiaky majú a prvá zmienka o nich bola že vraj už v knihe z roka 1705, takže sakra dávno :D. Samotné jedlo inak pochádza zo Savojska a je typickým alpským pokrmom.

Čo ale vlastne tieto špeciálne francúzske zemiaky sú? Pre jednoduchosť uvediem reálny názov, a to „Tartiflette“. Prípadne ako sa ujalo u nás doma – „party flat“ :D. Pod týmto názvom však na Googli zemiaky nehľadajte :D. Nevyhodí vám ani francúzke zemiaky, ani žiadne iné :D.

Tartiflette ale teda pozostáva v prvom rade zo zemiakov. Druhý dôležitý komponent je syr a doplnkom sú slanina a cibuľa.

Špeciálnosťou tohto receptu je najmä syr, ktorý sa má v originály používať a to je syr Reblochon. Nebojte, ani ja som o ňom donedávna nič nepočula. Reblochon je druh mäkkého zrejúceho syra – a.k.a. plesnivý syr. Či sa dá na Slovensku zohnať, vám neviem povedať. Zistila som si však možnosť náhrady, nakoľko sama som tento syr k dispozícii nemala a asi ho ani často mať nebudem.

Za mňa bolo toto jedlo v konečnom výsledku veľká pecka. Najmä z dôvodu, že mám veľmi rada slovenské francúzske zemiaky, ale som ich už jemne objedená a preto mi toto prišlo ako veľmi dobrá a chutná náhrada.

Samozrejme, recept som si jemne prispôsobila, nakoľko som našla rôzne maličkosti v pár receptoch, ktoré sa mi buď nezdali alebo práveže pozdávali. Tak poďme na to!

V popredí biela utierka s modtrým nápisom LYON a červeným obrázkom reštaurácie. V pozadí vidieť tartiflette v jenskej mise.
Francúzske zemiaky na francúzskej utierke

ČAS PRÍPRAVY: s pečením cca. 2 – 2 a pol h.

PORCIE: 6 porcií


Francúzske zemiaky (Tartiflette)

Ingrediencie:

  • cca. 17 ks stredných zemiakov
  • 4 stredne veľké cibule
  • 400g slaniny
  • 2 KL cukru
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1-2 dc bieleho suchého vína (*voliteľné)
  • 200ml sladkej smotany 33%
  • 2 KL soli
  • 0,5 KL čierneho korenia
  • 0,5 KL červenej papriky
  • 0,5 KL sušeného cesnaku
  • cca. 350g mäkkého plesnivého syra (brie, camembert)

Skrátený postup:

pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie↓

  1. Zemiaky v šupke si uvarte do mäkka, nechajte vychladnúť a následne nakrájajte na asi 1 cm plátky.
  2. Kým sa zemiaky varia, nakrájajte si cibuľu na plátky.
  3. Na troche masti, na malom ohni ju opekajte do karamelovo-hneda. Tento proces trvá veľmi dlho (aj 40 minút). Na konci ju zasypte 2 KL cukru, trochu ešte poduste.
  4. ***ak nemáte čas, krok 3 nemusíte absolvovať a môžete rovno cibuľu, slaninu aj cesnak opiecť 5 – 10 minút do mäkka na panvici.
  5. Trúbu si predhrejte na 220°C.
  6. Ak idete podľa mňa, kým sa cibuľa karamelizuje, nakrájajte si na malé kocky slaninu a pretlačte 3 strúčiky cesnaku.
  7. Slaninu na samostatnej panvici opečte do mäkka na nižšom ohni. Keď už je slanina hotová, pridajte cesnak a za stáleho miešania opečte na panvici asi 30 sek.
  8. Dajte slaninu s cesnakom bokom.
  9. Medzitým si môžete zamiešať sladkú smotanu s 1 KL soli, 0,5 KL čierneho korenia, 0,5 KL červenej papriky sladkej a 0,5 KL sušeného cesnaku.
  10. Môžete nakrájať syr na plátky.
  11. Keď budete mať hotovú aj cibuľu, zmiešajte ju so slaninovo-cesnakovou zmesou.
  12. Následne si do vedľajšej väčšej misky naukladajte pár plátkov zemiakov, zľahka osoľte.
  13. Na to dajte trochu slanina-cibuľa zmesi a zalejte trochou (asi 1 PL) smotanovej zmesi. Znova dajte pár zemiakov, osoľte, trochu slanina zmesi a znova trochu smotany. Takto to veľmi opatrne premiešajte (viď foto nižšie) a môžete dávať do jenskej misy.
  14. Ja som na túto zmes poukladala pár plátkov syru.
  15. Znova si vo vedľajšej miske zmiešajte pár zemiakov s ostatnými zmesmi a navrstvujte.
  16. ****syr medzi vrstvami môžete vynechať, podľa mňa to však oživil.
  17. Keď už máte finálnu vrstvu v jenskej mise, navrch poukladajte syr, tak aby pokryl zhruba celý vrch jenskej misy.
  18. Takéto veľdielo môže ísť do trúby – pečte do zlatista – cca na 200 – 220°C asi 20 – 30 minút.

Detailnejší postup aj s foto:

  • V prvom rade uvarte zemiaky. Varte ich v šupke, do mäkka, nechajte vychladnúť a následne ich nakrájajte na jemne hrubšie (asi 1 cm) plátky.
Kus jedného plátu uvareného zemiaku na krájacej doske
Viď hrúbka zemiaku
  • Ešte kým sa vám zemiaky varia, mám jeden tip ja. Lebo je síce pekné, že v recepte je cibuľa, ale taká obyčajná udusená 5 minút ako všetky recepty hlásajú nie je to pravé orechové. Kombinácia plesnivý syr a karamelizované cibuľa je vo francúzskej kuchyni jasná dvojka a práve preto som cibuli aj ja venovala času až až. Bude vás to stáť veľa síl a keď sa veľmi ponáhľate alebo sa vám veľmi nechce, pokojne môžete len udusiť cibuľu, s pár nastrúhanými strúčikmi cesnaku a slaninou 5 minút na panvici.
  • Ak máte čas a idete však mojou cestou, ktorá si jednoznačne myslím, že je lepšia, tak si nakrájajte cibuľu na polmesiačikové plátky. Do panvice dajte trochu masti (príp. oleja) a cibuľu veľmi pomaly na miernom ohni opekajte. Cibuľa sa nemá pripáliť, avšak musí chytiť krásnu hnedú farbu, a to nedosiahnete ináč ako pomaly a časom. Mne to naozaj trvalo celý čas, kým sa mi robili a aj chladli zemiaky.
Skaramelizovaná cibuľa v panvici
Minimálne takejto farby cibuľu sa snažíte dosiahnuť
  • Keď už cibuľa má farbu akú chcete, môžete pridať asi 2 KL cukru, ešte minútku povariť, nech sa cukor roztopí a dokaramelizuje a túto cibuľu môžete vybrať a dať bokom.
  • Čo sa týka slaniny, tá je rýchlo hotová. Pri nej sa snažíte dosiahnuť, aby bola mäkká, takže jej stačí aj 5 minút na panvici na strednom ohni. Po 5 minútach tam hoďte strúčiky (pretlačeného) cesnaku, pár sekúnd ich za stáleho miešania opečte, nech sa rozvoňajú (cesnak sa rýchlo pripečie a zhorkne, preto treba stále miešať a nie dlho).
  • To čo som si ešte ja prispôsobila bolo pridanie smotany. A kamoška mi vysvetľovala, že zemiaky so slaninovo-cibuľou zmesou je nejako potrebné premiešať a tak vrstviť. Nevedela som si to úplne predstaviť, lebo som hneď videla ako sa pri miešaní zemiaky rozpadnú, keďže sú už varené a nakrájané. Tak som to spravila tak, že som si dala pár kusok zemiakov do separátnej misky na spodok (osolila ich), na to som dala vrstvu cibuľovo-slaninovej zmesi, zaliala som to troškou smotany (ktorú som si predtým zamiešala s trochou korenín /čierne korenie, soľ, červená paprika a sušený cesnak/). Znova som dala pár zemiakov, znova zmes a znova trochu smotany. Takto som to robila asi do pol misky, len aby som tam toho nemala milión, lebo znova by sa to ťažko miešalo celé. Premiešala som to veľmi opatrne a keď to už spolu bolo premiešané, začala som v podstate vrstviť do jenskej misy.
  • Ďalšia vec, ktorú som ja robila, nakoľko to robím aj so slovenskými francúzskymi zemiakmi – že dávam syr (eidam, parmezán, čo mi príde pod ruku) aj medzi zemiakové vrstvy. Preto som aj tu po každej vrstve v jenskej mise dala pár plátkov hermadúru. A znova začala so zemiakovo-cibuľovo-slaninovou vrstvou.
  • Pekný tvar ako naše slovenské zemiaky to nikdy úplne mať nebude, nakoľko jakmile premiešate tie zemiaky, pekné vrstvenie sa stáva minulosťou. Ja som to však vždy po častiach naložila do misy, trochu ucapkala vareškou, ale nie moc, aby sa zemiaky zbytočne nepopučili. Dala som pár plátkov toho syra a znova zemiaky. Vrstvy som v podstate mala len asi tri, nakoľko boli dosť hrubé.
Celý mix pred pečením a ešte bez syra v jenskej mise
  • Znova, ak sa vám nechce kašľať so syrom v strede, nemusíte ho tam dávať a tým pádom môžete rovno celé zemiaky „vykydnúť“ do jenskej misy, na vrch už len rozkrájať reblochon alebo brie a dať piecť. Ako by však povedal môj kamarát Igor (on to aplikuje v práci, ja pri varení) – ja rada robím veci poriadne :D. A s tou skaramelizovanou cibuľkou a syrom naviac v strede to proste malo perfektnú chuť, takže ak máte čas, určite sa s tým trochu vyhrajte. Ak ste časovo obmedzený, verím, že jedlo bude skvelé aj bez mojich časovo náročných vychytávok.
  • Koniec receptu som síce už narýchlo spomenula, ale teda v rámci opakovania – keď už máte všetko navrstvené, na vrch nakrájajte syr a pokryte ním celý povrch zemiakov. Potom už len stačí dať piecť zemiaky na asi 210 stupňov celzia. Pokojne chvíľami použite aj ventilátor. V podstate ide len o to, aby sa syr roztopil a chytil fajnovú hnedú farbu. Všetky komponenty ste predsa uvarili predtým, takže extrémne dlho to piecť netreba.
  • Ja som napr. na prvých 10 minút piekla zemiaky na 200 stupňov, zhora aj zdola a bez ventilátora. Potom tak 10 minút na 200 s ventilátorom a potom som ho vypla a už len dopekala na 220 zhora a čakala, kedy bude mať syr farbu, akú si predstavujem 🙂

Voilá a jedlo je hotové 🙂

Jedna porcia francúzskych zemiakov na bielom tanieri, pozadí tulipány a jedná misa
Hotové francúzsky francúzske zemiaky

Tipy a triky:

Syr a jeho náhrady

Zdroje z internetu uvádzajú, že všetky syry podobného typu a najmä konzistencie ako brie alebo camembert sú dobrou náhradou v tomto recepte. Hlavne aby sa dobre roztápali. Ja osobne najčastejšie používam mix dvoch syrov a to brie od značky President a hermadúr alebo camembert od Krála sýrú. Naposledy som dokonca objavila v Lidli počas francúzskeho týždňa aj syr nazvaný Tartiflette. Musím sa však priznať, že na mňa bol už moc výrazný. Robila som jedlo už aj s naozajstným Reblochon syrom, avšak ten som mala donesený z Francúzska.

Slanina

Výber slaniny nechám na vás, podľa preferencií, či máte radšej menej alebo viac mäsovú. Ja som naposledy spravila kompromis medzi všetkým a zmiešala až tri druhy rôznych slanín, ktoré mi prišli pod ruku. Mega sa ináč do jedla hodí aj taká naša čisto biela slanina, ale viem, že veľa ľudí tento druh nemusí, takže to len ako nápad.

Byť či nebyť (vegetariánom)?

Ak by ste chceli, aby bolo jedlo vegetariánske, odporúčam slaninu nahradiť hríbmi. Fit, vegánsku alebo bezlaktózovú verziu z toho jedla asi nemá zmysel robiť, lebo myslím, že to potom už stratí celé svoje čaro.

Podávanie

Jedlo sa hodí najmä na studenšie dni (zima, jeseň), kedy potrebujete nasýtiť nie len žalúdok, ale aj srdiečko :D. Najlepšie je síce podávané čerstvé, ale neublíži mu ani zohrievanie, takže je skvelým obedom aj do práce.

Porcia francúzskych zemiakov na tanieri
Aj ja sama to mám často ako pracovný obed