Najlepšie halászlé
K príprave halászlé ma inšpiroval náš výlet do Győru, kde sme prostredníctvom googlenia narazili na perfektný rybársky bufet (Süllőház Halsütöde-Fogas Büfé). Taký, pri ktorom sa zastavíte na bicykli na kofolku, ale skvelé jedlo cieľom na prvý pohľad nie je. Na druhý pohľad však bez ochutnávky nejakej ryby odísť nemôžete.
Keď prídete dnu, je tam pár drevených stolov a jeden bar, kde si viete objednať ako jedlo, tak pitie. Niektorí štamgasti si hneď popri objednávaní ryby zadelili aj jedno poldeci na stojáka na posilnenie. To ma veľmi pobavilo. Samozrejme, pán a pani za pultom mali angličtinu na nule a my zas maďarčinu tak na 0,5 %. Rukami-nohami a pomocou Google translate sme sa však dozvedeli všetko, čo nám bolo treba. Mali 6 druhov rýb – heka, pstruha, pražmu, sumca, kapra a zubáča. Posledné tri ryby si viete objednať na prírodno alebo vyprážané (vyprážané ryby sú ich špecialita, a minimálne náš sumec bol perfektný).
Mňa osobne inšpirovalo halászlé, ktoré mali tri druhy – čistý rybací vývar, sumčie halászlé a kaprie halászlé. Vďaka sumčiemu halászlé, ktoré nemalo ani jednu kosť a skvelú chuť, som zistila, že vlastne je halászlé veľká pecka. Len musí byť pripravené dobre a asi nemôže byť primárne z kapra, lebo Simona zistila, že kapra moc neobľubuje. Preto aj môj recept obsahuje len jednu kapriu ingredienciu a zostatok sú menej výrazné ryby. Bonusom je krásna sumčia fileta, ktorú som zháňala po celej Bratislave, keďže po Vianociach je ešte stále všetko fuč. Naháňanie sa za ňou ale malo nakoniec zmysel a halászlé mne osobne chutilo veľmi a bolo veľmi vysoko hodnotené aj odbornou „maďarskou“ návštevou, pre ktorú som halászlé pripravovala.
ČAS PRÍPRAVY: max. 60 min.
PORCIE: cca. 5 porcií
najlepšie halászlé
Ingrediencie:
- hlava 1 kapra
- 1 celý potočný pstruh (bez vnútorností, ale s hlavou)
- 3 ČL bravčovej masti
- 3 veľké cibule
- cca. 3 l vody
- 4 – 5 ks čerstvých petržlenových vňatí
- asi 4 ks nového korenia
- 11 ks celého čierneho korenia
- 3 veľké rajčiny
- 2 biele papriky
- 4 strúčiky cesnaku
- 3 PL rajčinového pretlaku
- 3 ČL sladkej červenej papriky
- 2 ČL soli
- 1 ČL čierneho korenia
- 1 ČL čili
- 0,5 ČL sušeného cesnaku
- 600 g filety sumca
POSTUP:
- V prvom rade si spravte rybací vývar. Celého pstruha prebehnite čepeľou noža v smere proti jeho šupinám – aby sa očistil. Ja som ho potom ešte nasekala na menšie podkovy a odrezala pár plutiev, aby bol do vývaru pekný.
- Tak som jeho „podkovy“ aj hlavu, plus hlavu z kapra dola do hrnca, spolu s jednou celou cibuľou, 5 vňaťami čerstvého petržlenu, 4 ks nového korenia a 11 ks celého čierneho korenia (1). Celú zmes som zaliala asi 3 l vody a na miernom ohni varila.
- Kým sa mi robil vývar, tak som si nakrájala 2 cibule na menšie kocky (2) a na 3 ČL bravčovej masti som cibuľu mierne do zlatista opiekla v druhom hrnci.
- Ako sa robila aj cibuľa, tak som si dokrájala 3 rajčiny a 2 biele papriky na menšie trojuholníky/kocky a 4 strúčiky cesnaku, som si očistila a pretlačila na pretláčači.
- Keď bola cibuľa zlatistá (3), pridala som do hrnca rajčiny, papriky, cesnak a 3 PL rajčinového pretlaku (4) a chvíľku na miernom ohni – asi 5 minút opekala, kým sa z toho nestalo také lečo (5).
- Potom som pridala všetky korenia – 3 ČL sladkej červenej papriky, 2 ČL soli, 1 ČL mletého čierneho korenia, 1 ČL čili a 0,5 ČL sušeného cesnaku.
- Medzitým sa mi dorobil vývar – trvalo to možno 30 – 40 min. Ten som si precedila a odliala z neho asi 1,5 l a tým som zaliala lečoidnú zmes (6).
- Takto som to celé ešte asi 10 minút varila, aby sa všetky chute prepojili a potom som už len ochutnávala, či som s chuťou spokojná.
- Keď bolo všetko podľa mojich predstáv, tak som si celú zmes znova precedila (7), aby mi zostala len šťava (8). Tú som dala znova do hrnca a na miernom ohni v ňom dovarila menšie kúsky filety zo sumca (9, 10) – to trvalo asi 5 – 7 min. Vtedy už polievku nemiešajte, maximálne trochu mixujte celým hrncom, lebo filety sa ľahko rozpadnú a nezostali by vám také pekné.
- Potom som hrniec odstavila a to je vše (11). Máte hotovo!