Buon cibo, buon vino, buoni amici (Rím 2016)

…alebo krátky príbeh o našom najlepšom európskom výlete

Taliansko je moja srdcovka. Talianske jedlo, víno, príroda, ľudia a taliančina – top! Úžasná krajina so skvelou gastronómiou.


Môj taliansky výlet sa datuje rok dozadu. Nebolo to prvýkrát, čo som bola v Taliansku, ale prvýkrát v Ríme a musím povedať „Roma è bellissima!“ Nádherné mesto plné histórie. Človek má pocit akoby sa na chvíľu preniesol do minulosti. Rím nie je len Koloseum a Panteón. A už vôbec nie Fontana di Trevi. Počas prechádzky mestom je možné nájsť nespočetné množstvo pozostatkov starovekého Ríma, krásne fontány, trhy s nenapodobiteľnou atmosférou či nádherné námestia. Ale poďme po poradí.

Do Ríma sme sa vybrali v marci (22 – 26.3.2016). Počasie bolo veľmi príjemné, pršalo len jeden deň. Ubytovanie sme si riešili cez Booking a vybrali sme si apartmán na ulici Via Ottoviano (apartmán La Casa Di Piero 2), neďaleko Baziliky sv. Petra. Lokalika to bola super, pokojná, blízko k metro stanici, ktorú sme nakoniec ani nepotrebovali, lebo sme zistili, že po Ríme sa úplne bez problémov dá chodiť aj pešo.

Prilietali sme celkom neskoro – po 6tej večer, takže prvý deň sme sa len ubytovali a zašli na večeru do neďalekej reštaurácie. Pamätám si, že už tam nám veľmi chutilo, ale ani za nič si nespomeniem, kde a ako sa reštaurácia volala.

Za to hneď na druhý deň sme objavili úžasné miesto na raňajky a tam si názov pamätám. Kaviareň sa volala Sciasciacaffe a práve tu som objavila čaro espressa. A keď nám ho zmiešali s čokoládou…čistá paráda. Samozrejme, nadelili sme si aj raňajkový výber – pečivo od výmyslu sveta (slané, sladké, dokonca aj zebrové).

4 kávy, dve vody, 3 kusy sladkého pečiva, jeden zebrovitý (čierno biely) sendvič a dve plnené žemle šunkou na stole
Raňajky v Sciasciacaffe

Čo sa mne najviac páčilo, žiadny turisti. Bolo vidieť, že túto malú kaviarničku zastrčenú v uličkách navštevujú primárne miestni, a teda atmosféra bola presne taká, ako si ja v Taliansku predstavujem. Usmiati Taliani okolo nás divoko diskutovali o raňajších novinkách a popri tom popíjali skvelú kávu, ktorá spolu s čerstvo upečeným pečivom rozvoniavala na kilometre. Naozaj odporúčam.

Bohužiaľ nám práve v prvý deň počasie neprialo, a tak sme si povedali, že to bude najlepší deň na návštevu Vatikánu. Osobne sa musím priznať, že samotný Vatikán na mňa nezapôsobil. Nie že by to nebolo úžasné miesto, ale všade už bolo toľko turistov, že sa tam nedalo hýbať. A Sixtínska kaplnka, ktorej návšteva je „must“, bola asi najväčším sklamaním. Vo Vatikáne ako takom je množstvo nádherne maľovaných stropov a všetky sú naozaj veľkolepé.

strop vo Vatikáne
Jeden zo stropov vo Vatikáne

Tak ako zistíte, že zrazu je toto ten strop, o ktorom celý svet hovorí? Zistíte to tak, že z milióna ľudí sa zrazu stane trilión, pohyb sa stane veľmi realívnym slovesom a z hlučných priestorov sa zrazu dostanete do miestnosti, kde z úst ľuďom bude vychádzať len „čšš“, „pssst“ a „silence“. Jednoducho, som rada, že som to videla, ale nevrátila by som sa už.

Teda po asi hodinovej „zrýchlenej“ prehliadke Vatikánom sme sa nejakým spôsobom dostali na neďaleký krytý trh. Pravdepodobne to bol Mercato Trionfale, ale s istotou to neviem potvrdiť, nakoľko nebolo naším cieľom dostať sa tam. My sme sa tam proste objavili. Za mňa však najúžasnejšia náhodná návšteva trhu. Áno, každý trh v Ríme je úžasný. Nájdete tam čerstvé ryby, zeleninu, ovocie, mäso, bylinky, korenie, čokoľvek, ale práve tento trh mal najtalianskejšiu atmosféru. Niektoré predavačky/babičky anglicky ani slovo…väčšinu času sme sa tam dohovárali lámanou taliančino-španielčinou. Všetci k nám však boli veľmi milí a znova, čo hodnotím ako najlepšie – nevyskakovali na nás z každého kúta turisti. Ako prvý stánok sme objavili mladého Taliana, ktorý predával rôzne druhy čapovaného vína. No čo viac dodať…vrátili sme sa viackrát 🙂

Ja a kamarát Bazi pri sudoch čapovaného vína, čierno-biela fotografia
Náš obľúbený stánok, kam sme sa vrátili viackrát

Celý trh sme prešli asi tri-štyri krát, nasávali atmosféru (aj víno), ochutnávali syry a šunky (a víno) a nakupovali ingrediencie (a víno) na večeru. Nakoľko sme boli v Taliansku a všetci milujeme morské plody, výber bol jasný. Spaghetti ai frutti di mare. Kúpili sme čerstvé cestoviny, vybrali sme si morské plody (v cene bolo aj očistenie) dokúpili sme pár krásnych rajčín, cesnak, bazalku a víno a hor sa variť.

Koláž troch fotografií, na vrchnej pripravujem v kuchyni cestoviny, na spodnej ľavej sú surové ingrediencie pred prípravou (rajčiny, bazalka, morské plody a cestoviny) a na spodnej pravej fotografii sú hotové špagety s morskmi plodmi
Varenie z miestnych surovín – chef Simona

Večerou sme prvý deň zakončili, nakoľko sme sa najedli až do prasknutia a pohnúť sa z bytu už bolo takmer nemožné 😀

Ďalšie dni nám už počasie prialo a tak sme sa rozhodli tráviť čas motaním sa po meste. Ako som spomínala vyššie, veľmi rýchlo sme zistili, že prejsť Rím pešo je nie len jednoduché, ale aj potrebné. Ak by ste sa len presúvali metrom medzi hlavnými pamiatkami, nikdy by ste nenarazili na zašité zákutie a nádherné miesta, ktoré Rím ponúka.

Zostávajúce dni sme mali za cieľ prebehnúť hlavné pamiatky a pokochať sa mestom. Nikam sme sa neponáhľali. Keď sme mali chuť zastaviť sa na kávičku alebo pizzu, tak sme sa zastavili. Dokonca sme si dvakrát spravili random piknik. Raz pri Panteóne, kde sme narazili na miestnu Salumeriu, nakúpili šunky, nejaké prosecco, pretransformovali sme Dominičkin šál na piknikovú deku a hneď bola radosť na svete.

Druhý krát sme zakotvili na Piazza del Popolo, kde piknik predstavovalo skôr víno, ale aj tak sme si to parádne užili. Na tomto námestí sa dá aj vyjsť pár schodov, kde sa vám naskytne perfektný výhľad na mesto.

Výhľad zhora na Piazza del Popolo a Rím, čierno biela fotografia
Výhľad na mesto z Piazza del Popolo

Čo sa týka pamiatok, ktoré sme videli a pointov, kde sme sa zastavili:

  • Castel Sant´Angelo
  • Fontana di Trevi
  • Koloseum
  • Forum Romanum
  • Campo de‘ Fiori
  • Piazza Navona
  • Piazza del Popolo
  • Piazza San Pietro (Vatikán)
Čierno biela foto trhu Campo de fiori
Campo de‘ Fiori
Čierno biela foto Vatikánu a fontány pred ním v noci
Vatikán v noci

Zvyšok sme sa len tak motali. Narazili sme ešte na jeden trh, avšak názov sa znova niekde stratil v mojej pamäti. Celkovo bol Rím za mňa nádherný. Naozaj perfektné miesto na motanie sa uličkami a užívanie si talianskej atmosféry, nikam sa neponáhľania, popíjania (či už kávičiek alebo prosecca).

Za mňa asi najväčšie sklamanie bol trh Campo de´Fiori. Na to, že sme o ňom čítali ako perfektnom talianskom trhu, tak vám poviem, že s Talianskom to veľa spoločného nemalo. Bolo tam milión turistov a predavači boli otravní prisťahovalci, z ktorých ani jeden nevyzeral ako Talian. Jednoznačne tomuto miestu chýbala atmosféra, ktorú sme zažili na Mercato Trionfale.

Taktiež Fontana di Trevi je taká, že „hmmm“. Miesto krásne, to jej neberiem, ale množstvo turistov pokazí akýkoľvek zážitok z nej. My sme si dokonca dali námahu a prišli v jeden deň pred polnocou, dúfajúc, že húfy turistov tam nebudú…asi viete ako to dopadlo. Neboli sme jediní s týmto nápadom a teda ľudí bolo podstatne menej, ale stále viac ako by ste si o polnoci predstavovali.

Napriek pár bodom, ktoré sú možno príliš preceňované, je za mňa Rím čistá láska. Možno to bolo aj ľuďmi, s ktorými som bola. Super počasím, skvelým jedlom a celkovou pohodou, ktorú sme si vedeli vytvoriť. Ťažko povedať. Čo však poznám ľudí, každý si Rím nadmieru vychvaľuje. My taktiež dodnes hodnotíme tento trip ako jeden z top, možno v rámci Európy aj ako celkový top.

Ak sa teda rozhodujete, že by ste Rím navštívili, určite radím, aby ste šli. Treba si ho však užiť, nestresovať, či všetko stihnete vidieť. Treba si vedieť vychutnať pohodičku, kávičky, atmosféru mesta, ukričaných Talianov a ich vehementné debaty a, samozrejme, najmä JEDLO! Jedlo je must 🙂

*tento článok nie je zrovna itinerár na Rím, je to skôr naladenie na atmosféru, nakoľko som tam bola už dosť dávno a moc si podrobnosti nepamätám. Na ďalšom tripe možno znížime množstvo prijatého alkoholu 😀 prípadne len spíšem spomienky skôr.

Pôvodne napísané: 14.7.2017