US trip: časť 7 – „If you´re going to San Francisco…

←predchádzajúci článok

…be sure to wear a flower in your hair“. Možno sme mali počúvať Scotta McKenzieho, keď spieval, že si nemáme zabudnúť kvety do vlasov, keď ideme do San Francisca. Možno by náš deň vyzeral ináč. Síce, asi by nám tie kvety odfúklo 😀 A to nie len preto, že v SF vás môže postretnúť riadny vietor, ale aj preto, že aj my sami sme znova naberali vražedné tempo typu „vidieť všetko za cca.12 hodín„.

Náhodný výhľad na Golden Gate Bridge vďaka neprehľadnej SF doprave

Snaha vidieť SF z rýchlika sa nám však trochu vypomstila a nebyť záveru dňa, moje spomienky na toto mesto by boli menej pozitívne. Poďme ale po poriadku.

Siedmy deň nášho výletu bol celý vyhradený na SF s tým, že večer sme sa chceli posunúť do Monterey. Viete si predstaviť, že narvať mesto tak veľké do jedného dňa je nemožné. Nás to však neodradilo a predsa sme to skúsili 😀

Saints Peter and Paul Parish

Naše ubytovanie bolo kúsok od známej Lombard Street. Logika nášho posúvania sa v ten deň bola taká, že sme sa snažili do nejakej štvrtej či piatej, kým nám držali parkovanie v moteli, stihnúť všetko, čo sa dá na pešo, a kde by nám auto zavadzalo.

Prvou zastávkou mala byť Ferry Building – budova, ktorá má okrem svojho pôvodného účelu – slúžiť ako stanica pre trajekty – slúžiť aj ako farmársky trh. Z mapy sme však vyčítali, že cestou by sme mohli mať aj Chinatown, a tak naše prvé kroky viedli tam.

Chinatown

Chinatown v SF je zaujímavý tým, že je najstaršou čínskou štvrťou v Severnej Amerike (1848) a zároveň patrí medzi jeden z najväčších Chinatownov. Osobne sa mi veľmi páčil. Neviem ani prečo. Možno to bolo všetkými tými čínskymi lampiónmi, ktoré lemovali jeho ulice. Proste to bolo celé také pekné, fotogenické.

Uličky Chinatownu v San Franciscu

Predtým som videla len Chinatown vo Vancouvri, a ten sa na toto ani zdaľeka nechytal, takže možno aj preto ma tak zaujal. Že bol iný. Samozrejme, hovorím, bol fotogenický, takže máme tristo fotiek odtiaľ 😀 Lampióny, budovy, fotky pri rôznych „street artových dielach“. Tie mám pocit, že sú po celom SF, vďaka čomu vznikajú fakt pekné fotky. Je tam jedna ulička, ktorá je celá lemovaná takýmito maľbami na múroch – aj sme tam šli – a o chvíľu sa aj dozviete, či to stálo za to 😀

Watch out or we will kick your ass!
Chinatown v SF

Ferry Building

Po Chinatowne sme sa prepracovali k už spomínanej Ferry Building. Okrem toho, že vnútri budovy sú rôzne zaujímavé prevádzky s jedlom, je možné naraziť aj na farmársky trh. Ten sa koná každý utorok, štvrtok a sobotu doobeda. Nám sa ho síce nepodarilo zastihnúť, ale aj tak bolo vonku pár stánkov s tacos, plnenými žemličkami a nejakým sladkým pečivkom.

Budova Ferry Building

Tak sme si každý niečo vybrali a spravili menší piknik za budovou, kde je výhľad na vodu.

Tacos na tri spôsoby
Piknik za Ferry Building

Balmy Alley

Do tejto doby bolo všetko super. Mesto v pohode, jedlo dobré, počasie fajn. Lenže logistika v tomto bode začala zlyhávať. Prečo? No lebo ďalším bodom mala byť Balmy Alley, ulička, ktorú som už dnes spomínala. Proste maľované múry. Na instagrame to vyzeralo cool, tak jasne, že sme sa tam museli vytrepať aj my.

Street art na Balmy Alley

Nebol by to úplne zlý nápad, keby ulička nie je v péčku ďaleko. Šli sme tam asi hodinu, či koľko, asi aj viac. Stretli sme cestou strašne veľa podivných ľudí – takých zombie style ako je možné stretnúť aj v East Hastingse vo Vancouvri.

Toto je smutná realita Ameriky a množstva jej veľkých miest

Nevládali sme, už nám bolo teplo, dlho, smädní sme boli a zrazu k tomu došlo, že vlastne to trvá dlhšie ako sme čakali a že sa nám nejak míňa čas. Do uličky sme nakoniec prišli a bolo to tam pekné, ale osobne mi z toho zrovna dekel z hlavy neodpadol. Teda, ak tam chcete ísť, nerobte rovnakú chybu a aspoň si zoberte Uber.

Balmy Alley

Painted Ladies

Pofotili sme sa, ale všetci sme už boli nejakí bez nálady. Čakali nás však ešte slávne Painted Ladies, ktoré boli neďaleko tej skvelej uličky 😀 Tam sme sa už hodili Uberom 😀 Popravde, keby nás tam nevyhodí Uber a nevidím väčšiu kopu ľudí v parku, tak ani neviem, že som na nejakej atrakcii. Domy si človek skoro ani nevšimne 😀 Akože sú pekné. Ale highlight to nebol. Podobných domov je v San Franciscu koniec koncov až až.

Za mňa osobne preceňovaná atrakcia – Painted Ladies

Čas nás však tlačil, tak sme sa pofotili, vypili jednu sódičku s výhľadom na slávne domy a znova šup Uberom ďalej.

Lombard street

Tentokrát naše kroky smerovali k Lombard street. Ďalšia známa ulička v SF, kde autá idú tak 20km/h, lebo je taká kľukatá. Je cool to vidieť, ale znova – nič neuveriteľne krásne. Môže byť zaujímavé si aj uličkou prejsť. My sme však auto pri sebe nemali a plus tam bola aj menšia čakačka v rade aút na túto atrakciu, tak sa na to prípadne pripravte. Počas našej návštevy to ale nebolo nič horibilné, že by ste tam čakali 30 minút.

Lombard St.

Pier 39

Ďalšia atrakcia za nami, celkom rýchlo vybavená a hor sa ďalej. Poslednou must-see zastávkou, ktorú sme chceli stihnúť predtým ako vyzdvihneme auto, bolo Pier 39. Od Lombard st. to nebolo až tak ďaleko, tak sme si tam došlapali a trošku sa pomotali. Pier 39 by som opísala ako pekné mólo s viacerými obchodíkmi a reštauráciami.

Nemálo ľudí na Pier 39
Fishermans Wharf, SF

Čo je zaujímavé, máte možnosť tam vidieť tulene.

Ceny jedál tam boli jemne vyššie a na pohľad sa nám nezdali až také lákavé. Boli sme však už hladní, a tak sme si zadelili nejaké vyprážané kalamáre a podobne. Musím sa priznať, že celá táto časť dňa je pre mňa už dnes – rok po – jemne v hmle. Proste na mňa asi nič nezapôsobilo až tak, aby som si to pamätala. Hovorím, trochu sme to logisticky nezvládli a myslím, že sa to na nás aj jemne podpísalo.

No dobre, toto nevyzerá vôôôbec že zle 🙂

ALE!

Nenechajte sa zmiasť mojim doteraz vlažným opisom San Francisca. Ako som spomínala na začiatku, všetko bolo super, páčilo sa nám tam. A neočakávane… na SF dodnes spomíname úplne v najlepšom vďaka jednej veci. A tú hodnotím ako jeden z highlightov nie len toho dňa, ale aj celého výletu.

Baker Beach

Baker Beach. Nádherná pláž, ktorá proste niečo má do seba. Znova som tam bola na západ slnka. Ako pri Monument Valley. Ja neviem, čo so mnou robí táto časť dňa, ale očividne úplne zatmavuje moju myseľ alebo správnejšie vysvecuje moju myseľ. Všetko je vtedy tak trikrát krajšie. A aj Monument Valley, aj Baker Beach sú nadherné aj sami o sebe, takže pridajte západ slnka = a vtedy vznikajú nezabudnuteľné momenty.

Vstup na Baker Beach

Celkovo sme ožili odkedy sme boli v aute. Svetaznalý šofér Vlado sa ujal volantu a už to išlo. Ten sa v SF proste nestratí. A ak aj hej, tak sa nejak nájde 😀 Doprava tam je ale naozaj nejaká zvláštna 😀 A znova, ako pri vjazde do mesta, sa nám aj teraz podarilo zamotať sa a namiesto zjazdu na Baker Beach sme vyšli na Golden Gate Bridge 😀 Len pre info, cesta ním smerom von z mesta nie je spoplatnená, avšak cesta smerom do SF spoplatnená je. Asi mesiac po ukončení nášho tripu mi prišla autorizácia na kredit kartu a stiahli mi cca. 15 EUR 😀 Tak sme si neočakávané užili aj cestu jedným z najznámejších mostov sveta – osobne si myslím, že Vlado to spravil naschvál, aby nám doprial tento zážitok 😀

Navyše, vďaka tejto našej obchádzke, sme pri otáčaní sa za mostom narazili na nejaký „view point“, tak že aspoň pozrieme, čo to je.

Neočakávaný view point na Golden Gate Bridge

Toť prosím foto z výhľadu. Čo viac sme mohli chcieť? Aspoň sme si užili výhľad na most aj z iného uhla 😀

Po ťažkom boji sme sa ale nakoniec objavili tam, kde sme chceli. Na parkovisku pri Baker Beach. Parkovať sa tam dalo úplne že bez problémov. Vyskákali sme z auta a už sme utekali na pláž. A jakmile sme tam došli, boli sme veľmi nadšení, že sme túto atrakciu nevynechali. Ale aj to, že sme si ju nechali na koniec a zrazu sme si už ani nepamätali, že niečo v ten deň nevyšlo tak ako malo.

Boyband moment
Západ slnka na Baker Beach

Photoshoot na tomto mieste trval asi najdlhšie. Milión fotiek sme spravili, úplne sme sa bláznili s go pro, točili sa, vyskakovali, robili mlynské kolesá a pod. Úplne ako malé deti. Neuveriteľné, koľká radosť môže vzniknúť z jednej pláže s dobrým výhľadom 😀

Hlúposti na Baker Beach
Výskoky

Či vás táto pláž dostane tak ako mňa, to sľúbiť nemôžem. Ale určite tam chodťe na západ slnka. Jednoznačne to stojí za to. Pozor na hmlu, lebo tá vie byť v SF celkom zradná, hlavne čo sa týka jej zahalenia Golden Gate mostu. Je to však zaujímavé mesto a určite je tam milión ďalších vecí na videnie. Mesto je ináč veľmi LGBTQ friendly, ak to niekoho zaujíma (rovnako je však aj Vancouver alebo napr. Reykjavík). A myslím, že v Kanade aj Banff alebo Jasper, ale nechcem klamať, lebo istá si nie som – tak trochu mimo témy 😀

Dúhové vlajky nájdete kade-tade po meste

Do SF by som sa určite rada vrátila a odporúčam návštevu aj vám. Choďte, ale poučte sa z našich chýb. Jednoznačne objednávajte ubytovanie skôr. Drahé bude asi aj tak, ale možno aspoň za tú cenu budete mať niečo slušnejšie ako sme mali my. Nepodceňujte logistiku a nechcite všetko vidieť za 12h. A jedzte inde ako na Pier 39. Tam to za to nestojí a mesto vyzerá, že ponúka veľa zaujímavých reštaurácií a cool bistier.

A ak bude moc zle, tak si spravte piknik na Baker Beach a užite si večeru s úžasným výhľadom na zapadajúce slnko a Golden Gate Bridge. To napraví všetky bôle sveta 🙂

Goodbye San Francisco

pokračovanie→

Pôvodne publikované: 31.7.2019

Galéria USA 2018 časť 7

A ešte povinne, videjko z celého nášho amerického tripu je možné skuknúť tu: