US trip: časť 2 alebo Griswoldovci – Prázdniny v Amerike

Grand Canyon a Monument Valley

←PREDCHÁDZAJÚCA ČASŤ

Griswoldovci a zvučka toho filmu 😀 Je to aj zvučka začiatku nášho videa z roadtripu po Amerike, lebo ako aj Griswoldovci, aj nás cestou postretlo kadečo 😀 Ale o tom potom…. Začnime radšej na začiatku s prvým plnohodnotne stráveným dňom v USA.

Ako už možno viete, po prílete do Los Angeles, sme sa hneď presunuli do mesta Kingman, aby sme to ráno nemali ďaleko ku Grand Canyonu. Ten bol našou prvou zastávkou.

V Kingmane sme sa povinne naraňajkovali, vzali kávu na cestu (a domácu) a šup ho do auta. Z Grand Canyonu sme si vybrali South Rim (južný okraj), nakoľko sa vraví, že je krajší. Ale aj viac turistickejší.

Grand Canyon

Po asi troch hodinách (aj s nejakou zastávkou) sme dorazili na miesto. Pri vstupe sme zakúpili ročný pas do národných parkov, dostali sme od rangera mapku Canyonu a boli sme pripravení na prvý zážitok.

Fotky pri úvodných nápisoch parkov boli naše obľúbené

Po zaparkovaní nám stačilo prejsť kúsok a zrazu sa pred nami rozprestieral ten notoricky známy kaňon. Toto mám na Amerike rada. Často vám stačí vystúpiť z auta, prejsť minútku a hľa, výhľad jak hrom.

Prvé výhľady

Musím sa priznať, že prvé pocity, keď som samotný Grand Canyon uvidela boli, že to nemôže byť naozaj. Seriózne, Grand Canyon vyzeral ako nakreslený. Ako keby bol po celej dĺžke oblohy enormne veľký obraz, na ktorý sa pozeráte 😀 Najlepšie je, ak sa na chvíľu zastavíte a naozaj sa zamyslíte na tým, že niečo takéto vytvorila príroda, a vtedy vás dostane tá povestná „grandióznosť“ samotného kaňonu.

Mne príde Grand Canoyn čisto neuveriteľné miesto
Grand Canyon, South Rim

Osobne radím, berte si so sebou vodu. Na Grand Canyone síce máte výhľad za 5 minút, ale potom sa viete prechádzať popri ňom a užívať ďalšie výhľady. Keď sa takto prechádzate v júni, pri 35 stupňoch a stromy alebo akákoľvek iná vegetácia silno absentuje, veľmi rýchlo sa nájdete vyprahlý ako kôň. Nerátajte, že by boli k dispozícii obchody. Na celom South Rime sa nachádza asi jedno turistické centrum a 0,5l vody vás vyjde asi 3 či 4 USD. Vodu nepodceňujte. Verte mi a učte sa z chýb hlúpejších, ktorí sa to museli naučiť na vlastných chybách ako my 😀 Po dvoch hodinách na slnku sme skoro zomreli od smädu a keď sme konečne narazili na to turistické centrum a s ich predraženou vodou, neváhali sme a hneď ju zakúpili, nech stojí, čo stojí.

Voda a tieň – balzam na moju dušu

Na Grand Canyone sme my teda strávili asi dve/dve a pol hodiny. Za mňa úplne postačujúce, nakoľko predsa len, až tak sa ten kaňon nemení 😀 A treba myslieť na to, čo všetko máte ešte pred sebou a že keby chcete všetko prejsť od A po Z, tak stihnete za 11 dní dve atrakcie a nie 20.

V Amerike je všetko od seba dosť vzdialené a treba rátať s nekonečnými presunmi.

My sme mali ešte pred sebou cestu do Page, kde sme v tú noc prespávali. To bolo od kaňonu ďalších 2 a pol hodiny. Samozrejme, my sme tiež mali veľké oči, však prvý deň výletu. Pre spolupútnikov to bol aj celkovo prvý deň na americkom kontinente, ktorý, chceš-nechceš, je úplne iný ako ten náš. Tak sme sa hecli, že aj napriek riadnej obkluke, pôjdeme sa ešte pozrieť na Monument Valley. Z Grand Canyonu sú to 3 hodiny.

Pozor! Treba myslieť na zmenu času. Keďže idete dve/tri hodinky autom, človek aj zabudne, že by sa mohol meniť čas. Monument Valley má iný čas ako Grand Canyon, musíte rátať +1h. Čo je zaujímavé, v podstate sú oba miesta v rovnakom časovom pásme (MST), avšak Navajo Nation (ktorý Monument Valley spravuje) uznáva letný čas, zatiaľ čo zvyšok oblasti nie. Nevada (Las Vegas) je už v inom časovom pásme (PST) ako Utah a Arizona, takže tam sa vám znova čas posúva, tentokrát -1h.

Monument Valley

Myslím, že sme tam dofrčali okolo pol 6 – 6 a jednou z atrakcií je možnosť prejsť sa scénickou cestou (scenic drive), ktorej okruh má 17 míl (27 km). Ževraj, je však potrebné ísť tak pomaly, že celá cesta trvá od 2 do 4 hodín. Scenic Drive je ale možné prechádzať len do 8:30 počas sezóny a neboli sme si istí, či by sme to stihli, tak sme sa na to vykašľali. Vstup do samotného parku mal byť spoplatnený – myslím, že píšu, že 10 USD/osoba, ale od nás nikde, nikto, nič nechcel, takže sme to mali zadarmo 😀

Niekde pri Monument Valley

Auto sme odstavili na parkovisku a popravde, keď som došla na toto miesto, bola som nadšená. Neviem, čím to bolo. Grand Canyon je úžasný, ale toto ma úplne dostalo. A ešte neskôr, keď sme sedeli na okraji „doliny“ a užívali si výhľad pri západe slnka na tie ešte oranžovejšie „monumenty“ ako boli predtým, vtedy som sa do Ameriky zamilovala.

Užívame západ slnka na Monument Valley

Vtedy som si povedala, že predsa len majú byť aj oni na čo hrdí, lebo ja osobne som nikdy nič také nevidela. Mám kamarátov, ktorí tam boli a Monument Valley ich neoslovilo vôbec. Pre nás to bol jeden z najlepších zážitkov. Možno to bolo preto, že to bol jeden z prvých zážitkov. Možno preto, lebo západ slnka každý zážitok posilní. Možno preto, že sme ani neočakávali, že sa tam ocitneme a predsa sa nám to podarilo. A možno preto, že som predtým v živote nič také nevidela. Nech už je to akokoľvek, tak za mňa jednoznačne jeden z najlepších zážitkov z celého zájazdu.

Môj top výhľad z amerického roadtripu
Čo by to bolo za atrakciu bez čínskych turistov

Ale „stay tuned“ lebo prídu aj iné zážitky 😀

POKRAČOVANIE→

Pôvodne napísané: 9.3.2019

*update apríl 2020.: musím sa priznať, že po príchode z amerického tripu som zistila jednu veľmi nepríjemnú vec. Popri vymieňaní SD kariet v Go Pro kamere som náhodne jednu stratila. Bola to práve karta, kde bolo asi 250 videí z prvých dní nášho výletu. Sto čertov do mňa je slabý výraz pre to, aká naštvaná (a sama zo seba sklamaná, že som nedávala väčší pozor) som bola. Snažila som sa síce počas cesty zálohovať videá na Google Disc, ale internet v hoteloch bol celkom biedny na to, aby to zvládal, a tak sa mi podarilo zachrániť, len veľmi malé množstvo z nich. Čo je ale záhadou… po skoro dvoch rokoch od nášho výletu som úplnou náhodou našla na Google úložisku ďalších asi 40 videí z nášho prvého dňa. Netuším, akým spôsobom sa tam dostali, asi keď som sa ich snažila nahrať na disk, sa nejak uložili na úložisku, neviem. Zistila som to až pár dní dozadu a tak som sa tešila, že som narýchlo spravila aj zostrih nášho prvého dňa amerického výletu… a tu je výsledok:

A ešte krátke video k tomu, ako vyzeral celých 11 dní nášho výletu:

Galéria USA 2018 časť 2

Táto fotka sa mi veľmi páči, čistá Amerika