Machová torta

Machová torta je parádna jarná vec. V prvom rade je celá zelená, takže čo sa viac hodí na obdobie okolo Veľkej noci ako celá zelená torta. Po druhé nie je až taká zložitá ako vyzerá a po tretie, čo je najdôležitejšie, chutí perfektne.

Minulý rok uzrela svetlo sveta len východniarskeho, tento rok premiérovo som ju predstavila aj západu a ohlasy mala skvelé. Chutila dokonca aj deťom a to je už čo povedať, keď je celá zelená, že sa vôbec do nej pustili.


ČAS PRÍPRAVY: cca. hodina + pečenie


Ingrediencie:

 • 250 g špenátu
 • 3 vajcia
 • 180 g kryštálového cukru
 • 1,5 PL citrónovej šťavy
 • 0,5 – 1 ČL citrónovej kôry
 • 175 ml oleja
 • 250 g hladkej múky
 • 1 kypriaci prášok
 • 500 g mascarpone
 • 170 g práškový cukor
 • 500 ml smotana na šľahanie
 • cca. 400 – 500 g jahôd a malín

Postup:

 1. V prvom rade si predhrejte rúru na 170°C.
 2. Začneme potom špenátom, ten premyjeme (1) a následne rozložíme na čistú kuchynskú utierku, aby sa usušil (2).
 3. Môžeme ho ešte v ruke jemne postláčať, aby pustil vodu.
 4. Prostredníctvom mixéra je potom potrebné ho rozmixovať na kašu (3).
 5. Keď je špenát na kašu, v čistej miske si vymiešame cukor a vajcia (4) mixérom do bledej peny (5, 6).
 6. V menšej miske si zamiešame 250 g hladkej múky s 1 kypriacim práškom.
 7. Keď je hotový aj vajco-mix, pridáme doňho ostatné ingrediencie: múkovú zmes z kroku 6, 1 PL citrónovej šťavy, 0,5 – 1 ČL čerstvej citrónovej kôry a 175 ml oleja.
 8. Tento mix znova vymiešame mixérom na hladké cesto (7).
 9. Následne si pripravíme tortovú formu, vymastíme ju alebo použijeme pečiaci papier a celé cesto tam prehodíme (8) a necháme piecť v trúbe cca. 40 minút.
 10. Cesto jednoznačne sledujte, pichnúť špajdlu doňho skúste pokojne aj po 30 minútach, lebo vláčne vlhké cesto je základ každej torty. Tým pádom, hneď ako vyjde špajdla čistá, je potrebné cesto z trúby vybrať a nechať vychladnúť (9).
 11. A teraz tá zábavná časť: Cesto je potrebné rozdeliť na tri časti – dve tvoria tortu, zvyšok budete droliť na „mach“. Mne vyšla torta jemne nižšia, lebo som mala širšiu formu. Tým pádom, ak máte dostatočne vysoké cesto, môžete krájať na tri časti. Ja som orezávala vrch, ktorý sa nafúkol a boky a tie som použila na mach. Potom som už len zvyšné cesto rozdelila na dve a pracovala s tým (10, 11, 12).
 12. Smotanu na šľahanie vymixujte mixérom na šľahačku. Tú potom zamiešajte s mascarpone a dochuťte cukrom tak, aby vám vyhovovala sladkosť. Nakrájajte si taktiež jahody na tenké plátky. Niektoré jahody a maliny si môžete aj popučiť na „džem“ a potom už môžete ozdobovať.
 13. Ja som si na prvú vrstvu torty dala najprv jahody a trochu „džemu“ (13, 14), ktorý som si pripravila a potom asi polovicu krému. Celé to zakryjete druhou vrstvou torty.
 14. Takto tortu celú pokryjete zvyškom krému – aj vrch, aj boky (15, 16).
 15. Potom už nezostáva iné, ako poslednú vrstvu rozmrviť na mach a pomačkať ho na mascarpone boky a vrch, tak aby torta vyzerala ako malý machový výbežok a je hotovo (17).

Foto-postup: