Dokonalé čokoládové brownies s lesným ovocím

Prečo sú tieto brownies dokonalé? V prvom rade preto, lebo neexistuje lepšie spojenie ako parádne čokoládové brownies s lesným ovocím, ktoré jemne vyváži sladkosť tohto dezertu. Lebo či chcete alebo nie, brownies sú príval energie na druhú – čokoláda, čokoláda, čokoláda (vlastne na tretiu).

V druhom rade mám podporu mojich kolegov, ktorí by vám (našťastie) jednoznačne odprisahali, že tieto brownies boli naozaj skvelé. Práve preto nechcem na tento recept zabudnúť ani ja a tým pádom musí ísť na blog, kým je ešte v čerstvej pamäti.

Zároveň sa blíži aj Valentín a kedy inokedy je lepší čas na množstvo čokolády?


ČAS PRÍPRAVY: do 30 min. (+ 50 min pečenie)

PORCIE: cca. 17 menších, ale dostatočne sýtych, kociek


Čokoládové brownies s lesným ovocím

tri čokoládové brownies na sivomorom tanieri

Ingrediencie:

 • 300 g horkej čokolády (40 % + kakaa)
 • 250 g masla
 • 320 g trstinového cukru
 • 140 g hladkej múky
 • 50 g kakaa
 • štipka soli
 • 4 celé vajcia (naj. izbovej teploty)
 • cca. 180 g lesného ovocia (maliny, čučoriedky, ríbezle a pod.) – ak budete používať mrazené, rozmrazte ho najprv a zbavte nadbytočnej šťavy

POSTUP:

 1. Trúbu si vyhrejte na 180°C.
 2. Vo väčšom hrnci si potom rozpustite na veľmi miernom ohni dokopy – 250 g masla, 300 g čokolády a 320 g trstinového cukru (1). Za občasného miešania zmes sledujte, až kým sa neroztopí a všetko neprepojí. Keď vám zostanú trochu kryštály cukru, nič sa nedeje (2).
 3. Túto zmes nechajte jemne vychladnúť.
 4. Potom si na vrch zmesi preosejte cez sitko 140 g hladkej múky, 50 g kakaa a prihoďte štipku soli (3, 4) a celé to zamiešajte poriadne varechou (5).
 5. Následne po jednom pridávajte do zmesi vajíčka – najlepšie izbovej teploty. Vždy dajte jedno vajíčko, zmes miešajte, až kým sa nezapracuje a až potom ďalšie a ďalšie.
 6. Keď sú všetky vajíčka pridané, zmes by mala byť taká hustejšia (takmer gumená štruktúra) (6, 7).
 7. Ako spomínam vyššie, ak používate mrazené a nie čerstvé ovocie, v trúbe by vám pustilo moc vody. Preto ho rozmrazte skôr a potom cez sitko nechajte pretiecť nadbytočnú šťavu. Ak však máte možnosť, je lepšie použiť čerstvé ovocie.
 8. Potom už len zostáva, aby ste polovicu zmesi dali do jenskej misy alebo menšieho plechu vystlaného pečiacim papierom.
 9. Na porvch poukladajte polovicu lesného ovocia. Tú zakryte zvyškom čoko-zmesi a na to ešte poukladajte lesné ovocie, ktoré vám zostalo (8) a už môže ísť brownies do trúby.
 10. Ja som ho piekla cca. 50 minút, na 180°C, ohrev zhora-zdola, bez ventilátora. Určite ho však skontrolujte už po 40 minútach, či nie je hotový.
 11. V prípade brownies, by úplne čístá špajdla vyjsť nemala, vtedy je už moc prerobený a bude suchý.
 12. Ak by ste mali väčší plech ako ja (moja jenská misa má cca. 20 x 30 cm), budú brownies nižšie a tým pádom aj skôr upečené.
 13. Keď sú brownies hotové, nechajte ich úplne vychladnúť a krájajte až potom. Ja som dokonca nechala brownies najprv voľne chladnúť, potom dala na noc do chladničky a krájala až ráno a boli perfektné.
 14. Potom už nezostáva nič iné, len sa do nich pustiť 🙂

Skladovať ich potom môžete v chladničke, ale určite vo vzduchotesnej nádobe, aby kraje neoschli. Prežije aj mimo chladničky, len kratšie.


FOTO-POSTUP:

Niekedy sa treba obetovať pre fotku, aby bolo vidno progres miznutia (jedenia) brownies.