Polievka Tom Yum Goong

Thajská polievka Tom yum goong je veľká pecka. Neviem, prečo som si vždy myslela, že všetky thajské polievky obsahujú kokosové mlieko. To som ja osobne ešte donedávna moc nemusela, a tým pádom som sa im všetkým vyhýbala.

Očividne som robila veľkú chybu.

Polievka Tom Yum servírovaná v miske, na vrchu chilli a štvrťka limetky
Tom Yum v celej svojej kráse

Ak ste taký polofoodie ako ja a síce milujete jedlo aj varenie, ale stále máte trilión medzier, môžete sa pýtať, aký je rozdiel medzi obyčajným Tom Yum a Tom Yum Goong. Vygoogliť som si to musela aj ja, lebo ma to celkom štvalo, že to neviem a odpoveď je jednoduchá.

Slovo “tom” znamená varenie alebo nejaký vývar a “yum” znamená v podstate mix (mix ingrediencií a rôznych chutí). Ak k tomu pridáte slovo “goong”, ktoré znamená krevety, význam je jasný – krevetová polievka. Existuje aj ževraj Tom Yum Nam Sai, čo je v podstate podobná polievka, ale to je len čistý vývar, bez ďalších vecí v ňom. Tom Yum Gai je taktiež polievka, ale namiesto goong (krevety) sa robí z gai (kuraťa). Ak ináč zameníte “yum” za “kha”, znamená to, že chute už nie sú také “pomiešané, ale v chuti prevláda galangal (po thajsky zvaný “kha”). Do týchto polievok sa často pridáva aj kokosové mlieko a tu prichádzame k ďalšej známej thajskej polievke Tom Kha Gai (vývar/galangal/kura). Toľko k thajským polievkam, čo som sa dozvedela z internetu v priebehu asi 10 minút  Ďalej moje vedomosti zatiaľ nesiahajú.

Ale vráťme sa k veci. Ak máte ako aj ja chuť na nejakú sviežu polievku – toto je určite skvelé riešenie. Postup zložitý nie je. Komplikovaná je polievka skôr na ingrediencie, ak nebývate v Bratislave alebo inom väčšom meste, kde sa potrebné ingrediencie dajú ľahko zohnať. Aj ja sama som hneď vedela, že moje kroky budú smerovať do Yeme, lebo oni jediný majú bežne citrónovú trávu, koriander a krevety. Napríklad som však aj tušila, že tam v pohode zoženiem arašidový olej a podobné veci.

Recept som našla na Prima Fresh webe, ktorý má ináč vždy veľmi dobré nápady na recepty rôzneho druhu, ale pár ingrediencií som si upravila podľa seba, lebo ináč sa nedalo. Ingrediencie viete zohnať aj v ázijských obchodoch – ja chodievam do Seoul Palace v Troch vežiach. Vlastne sú to orientálne potraviny a nájdete tam kadečo – od sushi ryže, cesta na gyozy, cez baklavu, lokum, paneer až po čínske pivá a divné sladkosti z rôznych kútov sveta. Ja osobne tam veľmi rada chodím, najmä keď si chcem zaspomínať na časy strávené v Číne. Jedine tam viem nájsť Tsing tao, rôzne plnené taštičky (bao-c, tiao-c) a iné hlúposti.

Ale späť do Thajska a k Tom Yum.


ČAS PRÍPRAVY: 60 min.

PORCIE: cca. 4 porcie


Thajská polievka Tom Yum Goong

Polievka Tom Yum v bielej miske na bielom podklade

INGREDIENCIE:

  • 17 ks veľkých nelúpaných surových kreviet
  • 4 ks šalotky (ja som zohnala nejakú mega veľkú, tak som dala len 2 ks)
  • 1 hrsť (vanička) čerstvého koriandru
  • 1 PL arašidového oleja
  • 1 balík (50 g) pasty na polievku Tom Yum
  • 0,5 l kuracieho vývaru
  • 1 l vody
  • 4 stonky jarnej cibuľky
  • 4 stonky citrónovej trávy
  • 150g hríbov (ja som použila šampiňóny, pôvodný recept používal portobello)
  • 3 ks väčších rajčín
  • 2 ks (podľa chuti aj viac) chilli papričiek
  • 2 PL thajskej rybacej omáčky
  • 100 ml čerstvej limetkovej šťavy

Takto…pôvodný recept hovorí aj o 4 listoch kafrovej limety, čo po prvé netuším, čo je a po druhé som nič také nezohnala. ALE…pasta Tom Yum, ktorú hore spomínam, túto ingredienciu zahŕňala, takže ak nezoženiete tieto listy, viete to okašľať spôsobom ako ja a chuť polievky je v konečnom dôsledku stále seriózne fantastická.


Postup v skratke:

*pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie↓

  1. Očistite si krevety. Využívať budeme aj panciere a hlavy, takže ich nevyhadzujte.
  2. 4 ks šalotky si nakrájajte na drobno.
  3. Koriander nasekajte nahrubo.
  4. Následne si na arašidovom oleji osmahnite panciere, hlavy, šalotky a koriander, až kým panciere a hlavy nenaberú ružovú farbu.
  5. Následne pridajte pastu tom yum, 0,5l vývaru a 1l vody a varte 15 minút na miernom ohni.
  6. Medzitým si nakrájajte jarnú cibuľku (4 stonky) – na asi 3 cm kúsky.
  7. Citrónovú trávu (4 stonky) si nakrájajte na cca. 5 cm kúsky.
  8. 2 ks chilli zbavte semienok a nakrájajte taktiež na malé kúsky.
  9. Na plátky si nakrájajte aj 150 g hríbov.
  10. Šupinu 3 rajčín zo spodu jemne narežte – na krížik.
  11. V menšom hrnci dajte zovrieť vodu. Keď voda vrie, odstavte ju a dajte do nej spariť rajčiny.
  12. Keď sú sparené, dajte dole šupku, odsemienkujte a nakrájajte dužinu na kocky.
  13. Môžete sa vrátiť k vývaru. Ten je potrebné precediť tak, aby tam nič z pevného obsahu nezostalo.
  14. Vývar, ktorý vám zostane dajte do nového (alebo umytého) hrnca.
  15. Do vývaru pridajte všetky zvyšné ingrediencie okrem limetkovej šťavy a kreviet – jarná cibuľka, citrónová tráva, hríby, čili, rajčiny a 2 PL rybaciej omáčky.
  16. Varte tak 10 minút.
  17. Medzitým si môžete odčrievkovať krevety.
  18. Na konci pridajte 100 ml limetkovej šťavy, zamiešajte a ochutnajte, či ste spokojný s vyváženosťou chutí.
  19. Ak áno, hoďte tam už len krevety, nechajte ich tak zo 3 – 5 minút variť (podľa veľkosti) a máte hotovo.

Detailnejší postup aj s foto:

  • Krevety je potrebné očistiť – odtrhnúť hlavu a dať preč pancier, či čo to majú. Tieto veci si nechávajte bokom a na druhý bok si odkladajte krevety. Keď sú všetky krevety takto rozdelené, je potrebné nadrobno si nakrájať 4 ks šalotky a nahrubo nasekať hrsť koriandru.
  • Tieto ingrediencie potom putujú do hrnca. Takže na arašidovom oleji je v hrnci potrebné osmahnúť panciere, hlavy, šalotku a koriander, kým krevetové zbytky nenaberú ružovú farbu.
Mix osmahnutých pancierov, hláv, cibule a koriandru v hrnci
Všeliako to vyzerá v tomto bode 
  • Potom môžete pridať celú tom yum pastu, 0,5 vývaru a 1l vody a variť tak 15 minút.
  • Medzitým si nasekajte 4 stonky jarnej cibuľky – na asi 3 cm kúsky, na plátky nakrájajte 150 g hríbov a 2 chilli papričky zbavte semienok a tiež nadrobno nakrájajte. Do menšieho hrnca si dajte vodu a sparte vo vriacej vode 3 rajčiny. Tie je najlepšie najprv jemne narezať zo spodku – spraviť tam taký krížik, aby sa potom dobre čistili. Po krátkom sparení, dajte dole šupku, odsemienkujte a nakrájajte dužinu na kocky.
  • Citrónovú trávu (4 stonky) je taktiež potrebné narezať – na asi 5 cm kúsky. Ja som dávno niekde čítala, že pre uvoľnenie typickej vône citrónovej trávy, je potrebné ju nožom trochu potlačiť alebo ju nejak tak capnúť. Ja som ju teda jemne šľahla o pracovnú dosku  Seriózne to myslím. Pokojne ovoňajte trávu predtým ako tento zvláštny krok spravíte, potom ju jemne šľahnite zopár krát o kuchynskú dosku a ovoňajte znova. Pochopíte hneď, že srandu, čo sa týka receptov, si nikdy nerobím.
  • Takto šľahnutú trávu som potom narezala na tie 5 cm kúsky.
Vývar pred precedením v hrnci
Takto vyzerá vývar pred precedením
  • V tomto bode môžete odstaviť vývar s panciermi, hlavami a spol. Ten je potrebné precediť, aby tam nič z toho, čo sa v tom varilo, nezostalo. Hrniec buď poriadne očistite alebo použite nový a nalejte doňho už len čistý vývar. Ten znova dajte variť, pridajte citrónovú trávu, jarnú cibuľku, hríby, rajčiny, chilli papričky, 2 PL rybacej omáčky (ak máte, tak aj tie listy limetové) a varte cca. 10 minút.
  • Medzitým si dočistite krevety – odčrievkujte.
Nakrájané hríby, jarná cibuľka a očistené surové krevety na krájacej doske
Takto vyzerali moje nakrájance
  • Po tých cca. 10 minútach pridajte100 ml limetkovej šťavy, zamiešajte a ochutnajte, či vám vyhovuje slanosť, štipľavosť a kyslosť. Ak vám niečo chýba, pridajte buď ešte lyžicu rybacej omáčky (slanosť), chilli alebo limeta (sviežosť a kyslosť). Ak ste už spokojní, hoďte tam krevety, povarte znova pár minút, ale už nie dlho (2 – 3 minúty). Len aby sa stihli spraviť krevety (kým nie sú ružové) a máte hotovo.

Pri servírovaní ešte môžete navrch dať jarnú cibuľku, kúsok limetky, koriander, ale aj chilli a fantastickú thajskú polievku máte na svete!

Hotová polievka Tom Yum, servírovaná v miske
Mňamka
Hotová polievka Tom Yum zabalená v zaváraninovej fľaši, pri nej v sáčiku zabalená limetka, koriander a chilli
Časť polievky potom takto môže putovať k ďalším hladným krkom

Tipy a triky:

Nakoľko je tento recept jemne zložitý na ingrediencie, najmä ak nebývate v BA, tak ponúkam pár rád:

*ak bývate v BA, pobehajte exotické obchody, okrem Seoul Plaza, je ich tu už kopa, v Auparku, v Eurovei, kade-tade a veľký výber týchto ingrediencií má aj Yeme.

  • Ak nezoženiete čerstvé krevety, kúpte mrazené. Jednoznačne však kupujte nečistené a surové.
  • Namiesto šalotky viete využiť obyčajnú cibuľu, určite však znížte množstvo, nakoľko šalotka je chuťovo jemnejšia. Ja by som použila 2 menšie cibule alebo 1 stredne veľkú.
  • Ak nemáte koriander, viete kúpiť aj v obyčajných supermarketoch sušený. Do polievky by som tým pádom dala ten a na vrch ho možno buď vynechala alebo dala trošku petržlenovej vňate pre farbu. Ak nemáte radi koriander, tak ho vynechajte. Ale vtedy by som aspoň trochu petržlenovej vňate dala vyvariť v prvotnom vývare.
  • Olej pokojne použite aj obyčajný napr. slnečnicový.
  • Ak nemáre kurací vývar, vyvarte si aspoň na 30 min. v 1l vody zeleninu, ktorú doma máte (cibuľa, cesnak, mrkva, pokojne aj jednu rajčinu – čo máte po ruke, nech aspoň nejakú chuť dosiahnete).
  • S citrónovou trávou je problém aj v BA. Ale videla som teraz v Bille, že majú už aj sušenú citrónovú trávu medzi koreniami, tak v teórii viete použiť to.
  • Ak nezoženiete ani Tom Yum pastu, tak si nájdite jej zloženie a skúste sa tomu čo najviac priblížiť. Samozrejme, čím viac vecí zmeníte, tým menej bude polievka autentická a ak všetko nahradíte, neviem, či to ešte bude vôbec pripomínať tom yum. Náhrady spomínam skôr preto, ak nezoženiete 1-2 ingrediencie, aby ste vedeli ako sa vynájsť. Prípadne, ak máte cestu do BA alebo Viedne (alebo nejakého väčšieho mesta), nakúpte veci tam a naplánujte si varenie polievky potom. Minimálne tom yum pastu si viete nakúpiť vo väčšom a skladovať doma aj pol roka.