Cuketové lasagne

Nemyslím si, že kedykoľvek v živote som robila toľko receptov z cukety v rámci jedného mesiaca ako teraz. Ale jednoznačne mi ide karta, lebo popri treťom cuketovom chlebíku mám za sebou aj cuketový guláš, cuketové tyčinky, cuketové jednohubky, niekoľkonásobnú vyprážanú cukinu a teraz už aj cuketové lasagne.

Nie všetko boli úplne úspešné projekty, lebo napríklad spomínané cuketové tyčinky boli na môj vkus moc suché – možno lebo som sa snažila ich spraviť bezlepkové. Neviem. Čo ale jednoznačne úspešné bolo, sú cuketové lasagne. A to ja lasagne ako jedlo ani vlastne nemám rada. 

Možno sa pýta otázka, že ako som sa k nim potom dostala. Dostala som sa k nim tak, že som cez víkend robila cuketovú párty a keďže moji stravníci lasagne radi majú, tak som si povedala, že to skúsim a nakoniec chutili aj mne natoľko, že som sa rozhodla, že si zaslúžia miesto na blogu. Hlavne v tejto cuketovej sezóne, keď skoro všetci majú cuketu na záhrade, ale už naozaj nevedia, čo s toľkým množstvom robiť. Ja som už napríklad zvažovala aj rozdávať cuketu susedom v baráku. 

V zásade je recept takmer rovnaký ako na normálne lasagne, len namiesto cestovín používate plátky cukiny. Ja som si však, ako vždy, išla trochu podľa seba a tu je výsledok:


ČAS PRÍPRAVY: cca. 2 h.

PORCIE: 6 porcií


Cuketové lasagne

Hotové cuketové lasagne

Ingrediencie:

  • 1 veľkú cuketu (prípadne aspoň 2 stredne veľké)
  • 600 g mletého mäsa
  • 2 stredné mrkvy (nadrobno nasekané)
  • 1 menší petržlen (nadrobno nasekaný)
  • 1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
  • 2 konzervy rajčinového pretlaku (spolu asi 900 g)
  • 4 strúčiky cesnaku, nasekané nadrobno
  • 500 ml červeného vína, suchého
  • 1 – 2 PL trstinového cukru
  • asi 1 PL provensálskeho korenia
  • olivový olej
  • soľ a čierne korenie
  • 3 – 4 sáčky mozzarely
  • 100 – 200g parmezán

A na bešamel, ak sa ho rozhodnete robiť:

  • 300ml plnotučného mlieka
  • 23g masla
  • 23g hladkej múky (* príp. bezlepkovej múky)
  • 1 cibuľa
  • 2 bobkové listy
  • soľ, čierne korenie
  • 1 KL granulovaný sušený cesnak
  • príp. 2 klinčeky a 0,5 KL nastrúhaného muškátového oriešku

Rovno sa vyjadrím k bešamelu, aby som neschytala hejty. Je mi jasné, že omáčky, hlavne základné ako bešamel, majú svoje pravidlá a ingrediencie. Ale ja proste nie som moc fanúšik klinčeka, navyše ani klinčeky, ani muškátový oriešok doma nemám a nechcelo sa mi to kvôli jednému receptu kupovať, ked ich bežne nepoužívam. Plus, celkovo bešamel nie je zrovna vec, ktorú až tak musím, práve preto nejedávam lasagne. Ale špagety bolognese mám úplne rada, čo je vlastne rovnaký recept ako lasagne, len bez bešamelu. A tak som si povedala, že už keď si idem robiť jedlo podľa seba, tak si ho spravím tak, aby chutilo mne. Tradícia, netradícia, ja to potom musím jesť. Vy pokojne spravte bešamel tak ako sa má.

Nižšie spomeniem obe verzie.


Postup:

  1. Trúbu si predhrejte na 190°C
  2. Ako prvú si nakrájajte cukinu na asi 0,5 cm plátky, poukladajte ju na kuchynské utierky a trocha osoľte z oboch strán. Vďaka tomu cuketa pustí nadbytočnú šťavu.
  3. Ako druhé si pripravte mäsovú zmes. Na olivovom oleji osmahnite do sklovita cibuľu, mrkvu a petržlen. Toto robte na jemne vyššom ohni a pokojne nechajte zeleninu aj nech chytí trochu farbu. Ak máte zeleninu na kocky, zaberie tento krok možno 10 min, ak máte mrkvu a petržlen nastrúhané, aj menej.
  4. Keď je zelenina hotová, pridajte, soľ, čierne korenie, provensálske korenie a nadrobno nasekaný cesnak a znova trochu orestujte. Cca 1 minútu.
  5. Potom pridajte mleté mäso a opekajte znova, kým sa nevyparí všetka šťava z mäsa a kým mäso nechytí tiež trošku farbu.
  6. Do zmesi potom nalejte víno, zamiešajte a nechajte variť asi 10 minút, kým sa víno jemne nevyparí.
  7. Následne do zmesi nalejte 900g rajčinového pretlaku, 1 PL trstinového cukru a a asi 2 dc vody. Takto to nezakryté varte asi hodinu a pol. Ak by sa vám zmes začala pripekať, pokojne hoďte ešte trochu vody. Pohlreich tu používa namiesto vody hovädzí vývar. Určite ak ho máte k dispozícii (alebo aj zeleninový), použite ho. Ak nie, nič sa nestane. Moje lasagne boli perfektné aj bez toho.
  8. Priebežne zmes ochutnávajte a podľa chuti pridávajte soľ, korenie, ja som pridala ešte trochu aj provensálskeho korenia. Ak sa vám zmes zdá kyslá, prídajte ešte trochu cukru. Pokojne môžete aj trochu chilli – táto zmes tvorí základ vašich lasagní, takže určite je najdôležitejšie ju dochutiť podľa vlastných preferencií.
  9. Medzitým si môžete nakrájať mozzarelu na tiež asi 0,5 cm plátky.
  10. Keď už varíte zmes povedzme hodinu, môžete si pripraviť bešamel. (Dominička mi napríklad povedala, že ona namiesto bešamelu dáva plátky mozzarely). Ja som šla vlastnou cestou a dala aj mozzarelu, aj trochu bešamelu.

Bešamel:

  1. Do menšieho hrnca si dajte 300 ml plnotučného mlieka a 2 bobkové listy. Cibuľu rozkrojte na dve polovice a…ak používate klinčeky, tak 1 klinček zapichnite do každej polovice cibule. Ak nie, tak len hoďte cibuľu ako je do mlieka.
  2. Túto zmes povarte na miernejšom ohni takmer do bodu varu (asi 5 minút) a nechajte vychladnúť.
  3. Medzitým si na panvici alebo v inom hrnci pripravte zápražku. 23g masla rozpustíte a po rozpustení za neustáleho miešania pridajte 23g hladkej múky. Takto to “opražte” aspoň pár sekúnd (alebo tak minutku), aby sa stratila chuť surovej múky.
  4. Keď máte zápražku hotovú, pridajte do nej precedené mlieko. Premiešajte čo najviac, aby nezostali v mlieku hrudky a dajte zmes znova na sporák a za stáleho miešania varte na miernom ohni asi 5 minút alebo kým omáčka nezhnustne.
  5. Znížte potom oheň úplne, ja na indukcii som to nechala na 1 stupni a takto to ešte nechajte trochu povariť. Pohlreich vraví 20 minút alebo kým nebude omáčka lesklá a hladká, mne to netrvalo viac ako 10.
  6. Keď je omáčka hotová, dochuťte soľou, čiernym korením a (0,5 KL muškátovým orieškom). Ja som teda v tomto bode pridala namiesto oriešku granulovaný sušený cesnak a poviem vám, že som úplne spokojný človek so svojím rozhodnutím.
  • Keď už máte všetko pripravené, nezostáva vám nič iné ako začať vrstviť. Začať máte jemnou vrstvou bešamelu na spodok. Ja som dávala jemné vrstvy všade, lebo znova pripomínam – nie som úplne fanúšik tejto omáčky. Vy choďte podľa svojich chutí. Na bešamel poukladajte osušené plátky cukety, na to vrstvu mäsovej zmesi, ja som na mäsovú zmes pridala plátky mozzarely a znova rozotrela trooochu bešamelu. Potom zas cuketa a tak ďalej. V poslednej vrstve som vynechala mozzarelu aj mäso. Zostala teda len cuketa a bešamel a zabiť to treba veľa veľa nastrúhaným parmezánom.
  • Takto to dajte do trúby na 30 – 45 minút, kým proste vrchný syr nechytí farbu zo všetkých strán. Potom už len vybrať z trúby a cuketové lasagne môžete servírovať! 

Tieto lasagne sa inak servírujú extrémne ťažko, lebo mozzarela sa vám v strede rozpustí a bude sa vám ťahať pomaly po celej kuchyni, keď sa budete snažiť lasagne rezať. Ale verte mi, stojí to za to.

*btw, lepšiu fotku ako tú hlavnú zatiaľ nemám, lebo som len rýchlo jedlo odfotila pred servírovaním a potom sa tým už viac nezaoberala. Sľubujem, že lepšiu foto čoskoro doplním.


Tipy a triky

MLETÉ MäSO

Ja som použila falošnú hovädziu sviečkovicu, nakoľko som to chcela mať viac fit. Pre veľmi fit môžete použiť pokojne aj morčacie mäso, to sa bude robiť kratšie, prípadne pre menej fit môžete použiť iný druh hovädzieho, prípadne mix hovädzie/bravčové.

MRKVA, PETRŽLEN:

Ak sa vám nechce na mini kocky krájať toľko zeleniny, môžete ju aj nastrúhať na hrubom strúhadle.

Petržlen popravde v základných receptoch nie je. Skôr sa využíva koreňový zeler, ktorý som ja ale v ten deň nezohnala. Super to bolo aj tak. Ale ak pôjdete cestou zeleru, použite 1,5 cm hrubý plátok a ten nasekajte na mini kocečky.

MOZZARELLA:

Ak nemáte radi parmezán, pokojne dajte aj na vrch mozzarellu. Ak nemáte radi mozzarelu, vo vrstvách ju použiť nemusíte. Mne to však osobne tak chutí. Príp. ako spomínam vyššie, Dominička radí nezaoberať sa bešamelom a nahradiť ho mozzarellou. Pokojne by som šla aj tou cestou, ak by som bola lenivá robiť bešamel.

Bezlepkové lasagne:

Ak robíte bešamel, pokojne namiesto obyčajnej múky použite bezlepkovú a máte parádny bezlepkový obed na svete.

Zbezlepkovieť sa tento recept dá aj bez cukiny – namiesto cukety/cestovín môžete ako základ vrstvenia použiť uvarené zemiaky. V podstate je to potom taká variácia francúzskych zemiakov alebo musaky.

Cuketové lasagne pripravené na servírovanie