Iránske nakladané olivy
Tieto olivy sú fakt pecka. Prvý krát, keď som ich pripravovala, som si vôbec nebola istá, čo z toho vznikne a či takáto kombinácia vôbec bude dobrá. Ale to sa mi stáva často – aj pri baklažáne, ktorý sa nakladá do ančovičiek som chvíľu zvažovala, či to nebude úplne blud (*blud to nakoniec nebol vôbec).
Predpokladám, že väčšina z vás je zvyknutá na olivy z obchodu, plnené mandlami, cesnakom a paprikou. Milovníci rýb možno ančovičkami. Niektorí z vás už možno aj skúsili obyčajné olivy naložiť do oleja a hodiť k tomu nejaké korenie, aby to získalo novú chuť. Ja som napríklad takto raz naložila olivy do oleja s citrónom a mätou – akože grécky štýl – ani si neviete predstaviť, aký úspech to malo. Ale keď som videla recept na iránske alebo perzské olivy, jemne som zneistela. Ale zas, povedala som si, že “Middle east” kuchyňa mne osobne veľmi sedí v každom smere, tak snáď to nebude úplne zlé.
Práve dochucovanie je to, čo krajiny Stredného východu zvládajú bravúrne. Možno som len ja hejter, nedostatočne znalý všetkých kuchýň na svete, ale “Middle East” je zatiaľ za mňa top kuchyňa. Francúzsko sa zvyčajne tvári ako naj na svete, ale teda zatiaľ som mala možnosť navštíviť len Lyon a Paríž, ale ani jedna reštaurácia tam sa nechytala na hociktorú inú reštauráciu, ktorú som zažila v SAE. Alebo aj v Izraeli. Bohužiaľ.
Vrátim sa ale spät k olivám, lebo ja tak rada odbočujem.
Takže čo s tými nešťastnými olivami? Čo budete potrebovať?
ČAS PRÍPRAVY: 5 – 7 minút (plus mininálne 20 min. odpočívanie v chladničke)
Iránske nakladané olivy
INGREDIENCIE:
- 390g zelených olív (cca. 3 konzervy Kaiser Franz Josef olív)
- cca 150g vlašských orechov – rozmixovaných, príp. nasekaných na jemno
- 6 strúčikov cesnaku, roztlačených
- 160 – 180g granátovej melasy
- za hrsť mäty, nasekanej
- *pridať môžete aj jadierka granátového jablka
POSTUP:
- Ak nemáte olivy bez nálevu, tak ich najprv zbavte nálevu, premyte párkrát pod vodou, aby sa zbavili nadbytočnej slanosti.
- Kým necháte olivy odkvapkať v cedníku, v mixéri jemne rozmixujte vlašské orechy (nie na úplne prach).
- Roztlačte cesnak.
- Mätu nasekajte na jemno.
- Všetko zmiešajte, nechajte odležať aspoň 20 – 30 min v chladničke (môžete aj cez noc) a máte hotovo.
Tipy a triky:
Základné ingrediencie
- Ingrendienciovo hovorí základný recept iba o olivách – zelených, roztlačenom cesnaku, podrvených vlašských orechoch, nasekanej mäte a granátovej melase. Recepty som videla aj s granátovým jablkom, ale ja som zatiaľ vždy robila bez toho. A bolo to super aj tak, ale keď vidím teraz tie obrázky, tak granátové jablko, po prvé dodá peknú farbu, po druhé, sa tam určite fakt hodí. A vlastne po tretie, je zdravé.
- Nepoužívajte olivy niečím plnené, len čisté.
Čo ak neviete zohnať granátovú melasu?
- V teórii sa dá už zohnať aj na Slovensku, v niektorých obchodoch s exotickými potravinami. Lepšie je však možno objednať ju z internetu. Dávajte však pozor na zloženie, lebo aj ja vždy na cestách, ešte aj v Dubaji, kde je granátová melasa na každom kroku, nájdem väčšinu s pridaným cukrom. 100%-ná sa hľadá fakt ťažko.
- My napríklad túto melasu používame permanentne do šalátov, najmä takých sladko-slaných. Kamkoľvek, kde potrebujete vyvážiť chuť, kde vám chýba niečo kyslo-sladké. Ja osobne, odkedy som objavila túto melasu, tak ju využívam neustále. Plus, v dosť veľa Middle East receptoch sa objavuje, napríklad aj v perfektnej muhammare.
- Ak by ste aj nezohnali melasu bez cukru, môžete použiť aj s cukrom. Len je to potom viac sladké ako kyslé a trochu menej zdravé. Ale stále lepšie ako nič.
- Ak nezoženiete žiadnu melasu, skúsiť môžete aj ochutené balzamiká, odporúčam potom skôr krémové a čo najsladšie, takže napr. figa. Prípadne v Taliansku som teraz kúpila aj balzamiko s granátovým jablkom.
Orechy
- V prípade, že nemáte vlašské orechy po ruke, využiť viete aj mandle. Ja som dokonca naposledy dala mix mandle-pekanové orechy. Celkom si to viem predstaviť aj s paraorechmi napríklad.
- Orechy nemusíte mixovať, môžete ich aj nasekať. V takom prípade budete mať menej “kašovitú” výslednú konzistenciu. Mne je ale ľahšie hodiť orechy do mixéra (nemixujem ich aj tak úplne na prach, len tak jemne, nech sa rozdrtia) a ževraj kašovitá konzistencia je to, čo nájdete aj vo väčšine iránskych obchodov. Či to je pravda neviem – poviem vám, ak tam raz pôjdem.
- Presne naposledy som orechy len nasekala a zároveň som asi použila trochu menej melasy a vzniklo mi niečo takéto:
- Na fotku sa mi síce viac hodili tie s posekanými orechmi, ale odporúčam skôr ich mixovať a dosiahnuť tú kašovitejšiu konzistenciu. Keď sa melasa a orechy spoja, lepšia obalia olivy a vlastne aj lepšie prebijú tú nálevovú chuť.
Príprava, skladovanie
- Robiť tieto nakladané olivy odporúčam pár hodín pred konzumáciou. V podstate o čo dlhšie v náleve/omáčke sedia, tým viac sa chute prepoja. Pokojne si ich teda pripravte aj deň pred. Nič sa však nestane, ak ich necháte odležať len 15 – 20 min.
- Skladujte ich potom v uzatvárateľnej nádobe v chladničke a vydržať by vám mohli aj 3 dni. Možno aj dlhšie, ale úplne by som to nehrotila.
Využitie
- Osobne najčastejšie tieto olivy využívam ako jedno z predjediel, keď máme párty. Miska olív, miska hummusu, miska muhammary a pod.
- Zároveň ich viete využiť aj ako náhradu šalátu/prílohy k mäsu. Ja ich napr. často robím k mäsovm koftám (grilovaným mäsovým guličkám). Alebo ako prílohu k hummusu.
- Taktiež sú dobré ako zdravší snack večer k filmu alebo ako desiata v miske do práce či na cesty.