Domáci vaječný koňak

Vianoce sú čoskoro tu… a nech budú tento rok (2020) akokoľvek zvláštne, treba sa pripraviť. A ako sa lepšie obrniť ako alkoholom? Však čo iné nám zostáva pri celom tom šialenstve, ktoré sa tu deje. A aj tak sa ma už viacero kamošov nenápadne pýtalo, či sa chystám tento rok robiť vaječný koňak. Tak som pochopila, že by som asi mala.

Na Mikuláša som si teda k tomu sadla alebo sa skôr postavila do kuchyne  a hurá, vaječný koňak je na svete. Navyše ma Kikuška naladila na fajnovú slowtella verziu, ktorá je čisté rumové kakavko, takže prečo nie.

Ešte som k tomu dopiekla 1 várku čoko cookies, ktoré všetci zbožňujú a homemade vianočné/mikulášske darčeky máte vybavené.

Tak poďme na to:

Vianočne ozdobené fľaše vaječného koňaku so zabalenými čokoládovými cookies
Mikulášske darčeky po mojom

ČAS PRÍPRAVY: 30 – 40 min.

PORCIA: cca. 900 ml


Základný recept na vaječný koňak

Vaječný koňak na stole pri vianočnej výzdobe

INGREDIENCIE:

 • 100 ml kondenzovaného mlieka
 • 400 ml 30% smotany
 • 50 g cukru
 • 1 vanilkový cukor
 • 5 žĺtkov
 • 150 – 200 ml kvalitného rumu

Skrátený postup:

*pre detailnejší postup skroluj nižšie↓

 1. 100 ml kondenzovaného mlieka, 400 ml 30% smotany a 50 g cukru si spolu v malom hrnci na miernom ohni zohrejte tak, aby sa cukor rozpustil a všetko sa zmiešalo.
 2. Medzitým si oddelte žĺtka od bielok (5 ks).
 3. Zmes salka, smotany a cukru odstavte a nechajte jemne vychladnúť.
 4. Pripravte si vodný kúpeľ.
 5. Keď voda v hrnci vrie, položte naň misku, v ktorej už máte žĺtka.
 6. Vodu hneď vypnite.
 7. Na „zostatkovom“ teple miešajte metličkou, až kým nie sú žĺtka teplé. Nie horúce, len teplé a miešajte pozvoľna.
 8. Keď sú žĺtka hotové, dajte misku preč z hrnca. Ak je dostatočne veľká, že pojme aj salko zmes, môžete ju tam za mierneho stáleho miešania rovno primiešať.
 9. Túto zmes potom prelejte cez sitko (s mini dierkami) alebo ešte lepšie cez bavlnené potravinárske plátno.
 10. Potom už stačí len doliať rum podľa chuti (cca. 200 – 300 ml) a máte hotovo.
Popíjanie vaječného koňaku pod dekou pri vianočnom filme a vianočnom stromčeku.
Takto si potom môžete vychutnávať vianočnú pohodu

Detailnejší postup aj s foto:

 • V prvom rade zohrejte kondenzované mlieko (100 ml) so smotanou (400 ml) a cukrom (50 g) v menšom hrnci. Ja som už toto ochutnávala, aby som vedela zhodnotiť sladkosť. Túto zmes trochu povarte na miernom ohni, kým sa cukor nerozpustí. Potom nechajte vychladnúť, aby keď príde miešaniu zmesi so žĺtkami, sa žĺtka neuvarili.
Zmiešané salko so smotanou a cukrom v hrnci
Zmes salko-smotana-cukor
 • Kým sa zmes varí alebo chladne, môžete si oddeliť 5 žĺtkov od bielkov.
 • Potom si pripravte vodný kúpeľ. Do väčšieho hrnca dajte vodu, tú zohrejte tak, aby vrela. Majte pripravené žĺtky v miske, ktorú viete dať na tento hrniec, keď bude voda vrieť.
 • Hneď ako položíte žĺtka v miske na hrniec, môžete varenie vypnúť a miešať metličkou žĺtky len na “zostatkovom” teple. Lebo nechceme, aby sa zgrcli a nechceme, aby sa z nich spravila praženica  Metličkujte ich jemne, nemusíte to nejak preháňať. Žĺtka sú hotové, keď do nich strčíte prst a sú dosť teplé, horúce byť nemusia.
Zmiešané žĺtka v miske
Menšiu misku som nenašla 😀
Ale žĺtka by mali vyzerať nejak takto, keď sú hotové.
 • Keď sú už žĺtka podľa našich predstáv, dajte misku mimo hrnca s teplou vodou, aby sa zastavil „variaci“ proces.
 • Následne, postupne, za stáleho miešania, ale nie šialeného, do nej prilejte salko-smotanovú zmes. Tá ako spomínam vyššie, tiež nemôže byť horúca, aby sa žĺtka nezgrcli.
 • Všetko toto, keď je pomiešané, je potrebné cez sitko preliať. Niekam. Ja som to robila do ďalšej misky. Prípadne ak máte potravinárske bavlnené plátno, prelejte to cez neho. Nič by sa nestalo, ak by ste tento krok vynechali, ale zostali by vám potom vo vaječnom koňaku také žlté kúsočky, ktoré až tak oku nelahodia.
 • Po presitkovaní už len dolejete rum podľa chuti a máte hotovo.

Tipy a triky:

Hneď upozorním, ja som čerpala z receptu, kde pôvodne mal byť vanilkový lusk, nesladené kondenzované mlieko a oveľa viac cukru, ale…

 • Keďže ja som nesladené salko v troch obchodoch nenašla, som sa na to vykašlala a proste znížila množstvo cukru.
 • Vanilkový lusk je tak drahý, že som nemala chuť ho kupovať, keď idem vo veľkom tento recept robiť, tak som si proste šupla do toho vanilkový cukor.
 • Čo sa týka rumu, recept písal medzi 200 – 300 ml rumu a poviem vám, že už pri 200 to bola riadna pálka. Takže proste ochutnávajte priebežne.
 • Jediné, čo neradím meniť je kvalita rumu – aspoň na tomto netreba šetriť a naozaj je potrebné použiť kvalitný rum. Nevravím, že to musí byť Zacapa alebo čo, ale skúste nepoužiť tuzemák. Tak aspoň 15 – 20€ do fľaše investujte.
 • Vaječný koňak si viete pripraviť v rôznych variáciách, kreativite sa medze nekladú. Pre inšpiráciu na variácie, ktoré robievam ja, odkazy nižšie:
 1. Slowtellový vaječný koňak
 2. Karamelový vaječný koňak
 3. Arašidový vaječný koňak
 4. Kávový vaječný koňak
10 fľiaš variácií vaječného koňaku poukladaných pri sebe
Čata vaječného koňaku