Celkom si teraz ideme bezmäsité jedlá. Aj keď recept pred týmto tomu asi nenasvedčuje :D. Srdiečka mám ale na menu tak raz ročne, takže žiaden stres z mojich receptov – 90 % sa u nás v domácnosti varí v podstate normálne. Ale exotické kuchyne mám rada. Ako India, tak aj Middle East sú u mňa celkom na vysokej priečke obľúbenosti. A keďže India tu je často, pre zmenu dnes presedlám na Blízky Východ. A aké jedlo je jednoznačne blízkovýchodné a bezmäsité? Odpoveď jasná – predsa falafel.

Falafel má kopec bielkovín, je dosť jednoduchý na výrobu, chute si viete prispôsobiť a nie je len vegetariánsky, ale aj vegánsky. Čo viac od jedného jedla očakávať?

A ešte jedno plus, samozrejme, čerstvý je najlepší, ale vôbec nie je zlý ani zohrievaný. Aj studený vôbec nie je odveci. Len jednoznačne odporúčam dať si k nemu nejakú omáčku, lebo predsa len môže byť trochu suchší. U nás doma sa celkom uchytila tahini omáčka. Prípadne, ja, keď sme mali falafel už tretí deň, potrebovala som zmeniť chute, tak som ho doladila na ázijský spôsob a doplnila sweet chilli omáčkou z obchodu, ktorá sa k tomu úplne hodila.

Falafel s tahini omáčkou

ČAS PRÍPRAVY: 5h namáčanie cíceru + príprava asi 30 – 40 minút

PORCIE: veľa 😀 my sme to aj s prílohami jedli dvaja tri dni – asi aj 36 guličiek


Ako na falafel

Ingrediencie:

  • 450 g sušeného cíceru
  • za hrsť petržlenovej vňate
  • za hrsť čerstvého koriandru (nepovinné)
  • 2 – 2,5 stredne veľkej cibule
  • 6 strúčikov cesnaku
  • 4 ČL rímskeho kmínu
  • 4 ČL cícerovej múky (príp. hladkej múky)
  • 4 ČL soli
  • 1 ČL mletej červenej papriky
  • 1 ČL mletého čierneho korenia
  • 0,5 ČL sódy bikarbóny
  • 4 PL vody
  • 0,5 – 1 ČL strúhanej citrónovej kôry
  • 0,5 l oleja (rastlinného/na vyprážanie)*

*pre zdravšiu verziu ho pokojne upečte v trúbe, nemusíte ho vyprážať.


Postup:

  1. Jediný zádrheľ – cícer si v prvom rade musíte naložiť do studenej vody na pár hodín (min. 5h, ale pokojne aj na celú noc).
  2. Keď je už cícer pripravený, preceďte ho.
  3. Potom si trochu na menšie nasekajte 2 – 2,5 stredne veľkej cibule, 6 strúčikov cesnaku a obe bylinky (1) – petržlenovú vňať aj koriander (ak nezoženiete koriander, použite len petržlenovú vňať).
  4. Pripravte si všetky korenia, múku a trochu vody. V závislosti od toho, aký veľký máte mixér teraz postupujte. Ja, keďže mám mixér mrňavý, robila som mix asi na 5x, ale chcela som nech sa vždy premieša časť cíceru aj s bylinkami.
  5. Ak máte veľký mixér, tak tam hoďte všetku cibuľu, cesnak, bylinky, korenia, múku, sódu bikarbónu vodu a citrónovú kôru (2, 3) a pár razy prepulzujte v mixéri na jemnejšie (4). Potom prihoďte celý cícer (5) a ešte asi dvakrát premixujte (6).
  6. Cícer nemá mať kašovitú štruktúru. Práveže tam majú zostať malé kúsočky (7). Aj preto sa falafel nesmie robiť z konzervového cíceru.
  7. Nebojte sa, že by vám guľôčky nedržali. Skúste si spraviť jednu guľôčku skúšobnú a ak drží, hmota je dobrá (8, 9). Ak nie, tak ešte jeden – dvakrát zmes prepulzujte.
  8. Tak isto aj chuťovo – jeden skúšobný menši falafel si opečte samostatne, nechajte vychladnúť a ochutnajte, či je dosť slaný, korenený, proste či vám chute vyhovujú.
  9. Nalejte si do hrnca/panvice dostatok rastlinného oleja, najlepšie tak, aby boli aj celé guľôčky ponorené hneď v oleji (10).
  10. Keď je olej dostatočne horúci, hoďte tam opatrne pár falafelov.
  11. Najlepšie spravíte, ak hneď po hodení jedného falafelu, ho trošku lyžičkou/vidličkou pošťuchnete, aby sa neprilepil k spodku hrnca. Prilepenie je len prvotnou záležitosťou, falafel sa opeká rýchlo, takže potom sa už nelepí.
  12. Ja som na jedno vyprážanie mala v hrnci max. 5 – 6 guličiek. Jedna várka sa mi robila tak 4 – 5 minút. Treba falafel sledovať a keď je peknej hnedej farby, ihneď vyberať (11).
  13. Po vybraní z oleja si ich odkladajte na tanier s kuchynskými utierkami, aby trochu odplavili olej, v ktorom sa vyprážali.
  14. Potom je už len na vás ako budete falafel podávať (12), ale v tomto bode máte hotovo.

Foto-postup:

1 – všetko si nasekajte, nemusíte úplne na jemno – ešte to ide do mixéra
2 – všetky ingrediencie okrem cíceru hodíme do mixéra
3 – ak máte mixér malý ako ja, robte to na časti
4 – rozmixovaný cibuľo-bylinkový mix
5 – teraz pridáme cícer
6 – a premixujeme cícer (môžete ho mixovať aj samotný a bylinky samotné)
7 – takáto zmes má na konci vzniknúť
8 – ak guličky držia, cesto je akurát
9 – cca veľkosť mojej jednej guľočky falafelu
10 – olej sa zohrieva
11 – hotový falafel a pod tým môžete vidieť aj bublinky, ako to má bublinkovať
Ja som podávala falafel s hummusom a zeleninou

Tipy, triky:

Čo to vlastne falafel je a s čím ho podávať?

Falafel je veľmi známa vec na Blízkom východe. V zásade sú to cícerové fašírky, ktorých ako tvary, tak aj využitie je nekonečné. Falafel sa podáva v tvare placiek, guľôčok, ale aj takých „donutov“. Videla som už aj také v tvare stromových šišiek.

Rovnako je to s využitím. Falafel sa podáva aj ako samostatné predjedlo s nejakou omáčkou. Často ho nájdete aj v kebabe ako náhradu mäsa. Taktiež sa podáva s hummusom alebo šalátom. Ja to rada robím ako taký bowl – či už zeleninový, hummusový, ale pokojne aj ryžový. Ako ale spomínam vyššie, za mňa býva falafel trochu suchším jedlom, takže k čomukoľvek ho pridávam, pridám vždy aj nejakú omáčku – tahini, sweet chilli, jogurtový dip s mätou/s cesnakom a pod.

Mastný falafel

Falafel mastný nie je. Aspoň nie taký dobrý. Tak ako aj rezeň – nemôže z nich kvapkať olej. V takom prípade ste mali príliš málo rozohriaty olej, v ktorom sa guľôčky falafelu robili. Musí sa vám hneď po vložení do oleja tvoriť veľké množstvo bubliniek.

Vyprážať alebo nevyprážať?

Nechávam na vás. Rozdiel je asi zjavný. Pri vyprážaní miniete milión oleja a je teda jedlo menej zdravé. Chuť je, samozrejme, lepšia, ale veľký rozdiel to nie je, takže pokojne posledné kroky vynechajte a robte falafel v trúbe (cca. 20 minút na 200 stupňov – raz, dvakrát pokojne plechom počas toho potraste, aby sa falafel opiekol krajšie z viacerých strán).

Čo ak nezoženiem cícerovú múku?

Jednoduché riešenie. Nič sa nedeje. Väčšina slovenských receptov aj tak používa obyčajnú hladkú múku. Ja som len mala otvorenú múku cícerovú, tak som ju chcela využiť, plus som si povedala, že jedlo bude mať o ždipku viac bielkovín. Použiť môžete aj iné múky – špaldovú, celozrnnú a i.

Čo tak použiť cícer z konzervy a nečakať celú noc?

Odpoveď je v tomto prípade nie. Všetky, úplne všetky recepty, ktoré som pozerala, túto vec jednoznačne odcudzovali. Na to aby bol falafel dobrý, nemôže mať cesto úplne kašovitú konzistenciu a to by sa vám s konzervovým cícerom stalo. Naozaj. Korenie môžete použiť aké chcete, aj múku. Pridať do cesta môžete kadečo, ale cícer proste musí byť sušený a potom naložený vo vode aspoň 5 hodín.

Simi

Share
Published by
Simi
Tags: cícer

Recent Posts

Letné rolky

Letné rolky dokonale vystihujú leto. Sú jednoduché na prípravu, chutné, zdravé, fit, svieže. Majú všetko,…

3 mesiace ago

Arašidová omáčka

Arašidová omáčka a letné rolky sú jasná dvojka. Ako halušky a bryndza, len vo vietnamskej…

3 mesiace ago

Bublanina

Bublanina a leto sú jasná dvojka. Kopec ovocia je všade, človek nevie, čo s tým.…

4 mesiace ago

Špízy z kuracích srdiečok

Ja viem, kuracie srdiečka. Nie hocikto zvládne túto šmakocinu. Ja osobne som veľký fanúšik a…

5 mesiacov ago

Pučené pečené zemiaky

Pučené pečené zemiaky sa volajú pučené práve preto, že doslova také sú. A viete čo…

5 mesiacov ago

Rýchle cestoviny s hlivou

K tomuto receptu som sa dostala úplne náhodou a úplne nechcene. Mala som vymyslený celkom…

5 mesiacov ago