Vancouver je moja srdcovka. Žila som tam takmer rok a aj napriek občasným ťažkým chvíľam, ktoré som tam zažila, naňho budem navždy spomínať len v dobrom. Prečo som tam teda nezostala, keď je to tak super? To je príbeh na iný deň 🙂 Poviem len toľko, že dlhodobý život v Kanade si predstaviť neviem, ale za to dovolenka v Kanade je úplne iná vec. To by som šla hneď.

Keby len tie letenky neboli také drahé. Plus časový posun a dlhý let. Do Kanady sa neoplatí ísť na otočku na týždeň. Je to ako juchovýchodná Ázia alebo čokoľvek, čo je tak vzdialené. Keď tam už idete, oplatí sa zostať dlhšie, a na to ja momentálne čas nemám (ani peniaze :D)

Keby sa ale niekto z vás ocitne v blízkosti Vancouvru a máte len pár dní na jeho prieskum, tu je pár vecí, ktoré by ste podľa mňa nemali vynechať.

Burrard Bridge
Street art vo Vancouvri má veľa pôdob

Pár základných informácií na začiatok

  • Čas: – 9 h oproti SR
  • Medzinárodná telefónna predvoľba: +1 (rovnakú predvoľbu má aj Amerika)
  • Úradná mena: kanadský dolár (CAD), 1 CAD = 0,6 – 0,7€
  • Elektrické zásuvky: typ A, typ B (potrebný adaptér)
  • Víza: v tejto dobe postačuje na návštevu Kanady eTA (electronic Travel Authorization = elektronické povolenie na vycestovanie)
  • Cena eTA: cca. 7 CAD
  • Provincia: British Columbia (BC)

Vancouver sa nachádza v provincii BC (dokopy má Kanada 13 provincií), ktorá sa nachádza na juhozápade Kanady. BC ako taká je v podstate najzápadnejšou provinciou Kanady a za to ja každému vravím, že je už na konci sveta 😀 Samotný Vancouver je tiež najzápadnejšie ako sa len dá v rámci kontinentálnej Kanady – za ním sa ešte nachádza Vancouver Island (príp. ďalšie menšie ostrovy), kde môžete nájsť hlavné mesto provincie, Victoriu.

Vancouver teda nie je hlavné mesto provincie, avšak má najviac obyvateľov. Ak beriete do úvahy celú aglomeráciu, tzv. Metro Vancouver, stane sa z Vancouvru tretia najväčšia metropolitná oblasť Kanady. Zároveň je to najhustejšie obývaná oblasť Kanady a ani sa nedivím, nakoľko príjemné teploty, rozvinutý priemysel aj služby sú lákadlom pre veľa ľudí. Pre mňa osobne boli lákadlom možnosti, ktoré mesto ponúka – pláže, hory, lesy, parky, mesto – Vancouver má všetko.

A práve preto sa poďme pozrieť na to, aké konkrétne atrakcie mesto ponúka:

1. Pláže

Vancouver je známy pre svoje pláže. Ako som už spomínala, mesto sa nachádza na juhozápade Kanady takmer pri hraniciach s USA (štátom Washington) na najzápadnejšom konci kontinentálnej Kanady. Vďaka tomuto umiestneniu má nie len veľmi prívetivé podnebie, v zime aj v lete, ale má aj nespočetne veľa pláží, ktoré sa rozprestierajú po takmer celom obvode downtownu. Z nákupov v centre mesta môžete byť za 5 minút vykotení na pláži. Väčšina ľudí takýto luxus očakáva niekde v Californii, v L.A, ale Kanadu si ľudia skôr asociujú so zimou. V tomto je Vancouver špeciálny – zima (sneh) je tam veľmi sporadickou vecou. Aj v zime sa zväčša pohybuje teplota okolo 2 – 5°C a v lete okolo 25 – 30°C. Čo je úplne dostatočne veľa na opaľovanie aj kúpanie v oceáne.

English Bay na jar

English Bay a seawall

A ako si teda najlepšie užiť vancouverské pláže? Ja odporúčam požičať si v prvom rade bicykel. Väčšina pláží sa nachádza okolo Stanley Parku, ktorý je obkolesený tzv. Seawall. To je 10km dlhý chodníkový úsek prispôsobený pre bicykle, korčuliarov aj chodcov. Jeden deň si teda určite vyhraďte na toto. Vezmite bicykel, prejdite si celý park, po ceste si kúpte hot dog alebo menšie občerstvenie v potravinách v meste a spravte si piknik. English Bay Beach je 2 minúty pešo od centra mesta, od obchodov, takže ja som si často zbehla tam kúpiť sushi alebo zmrzlinu alebo čokoľvek, a potom si už len užila krásne počasie na pláži.

Seawall
Bao buns a Marco Pierre White, pohodička na pláži
Sushi piknik

Sunset beach

Spomínané English Bay je v podstate druhou plážou v meste, ale myslím, že je najväčšou a som si istá, že najznámejšou. Minimálne u turistov. V centre mesta je ešte Sunset Beach, rovnako pekná ako English Bay, z nejakého dôvodu menej navštevovaná turistami. Obe sú však veľmi blízko seba. Viete si ich pozrieť v rozmedzí 10 minút na pešo a oddelené sú známou „sochou“ Inukshuk.

Sunset beach
Inukshuk, Vancouver

Inukshuk

Inukshuk je v súčasnosti jednou z turistických atrakcií Vancouvru – dokonca tam bol odfotený aj Pavol Demitra, keď hral za Vancouver Canucks. Jeho foto pri Inukshuku aj s ďalšími vtedajšími hráčmi sa nachádza aj na štadióne Canucks, avšak v časti pre novinárov (ak by ste náhodou išli na prehliadku štadiónu, spýtajte sa sprievodcu, určite vám fotografiu rád ukáže).

Canucks pri Inukshuku aj s Pavlom Demitrom

A-maze-ing Laughter

Popri English Bay sa nachádza ďalšia turistická atrakcia „A-maze-ing Laughter„. Sú to vysmiate sochy, pri ktorých sa turisti radi fotia. Sochy sú ževraj obrazmi samotného umelca, zachyteného v stave hysterického smiechu.

Sochy Amazing Laughter, ktoré sú dobrým miestom na photoshoot

Second beach

Ale späť k plážam. Ak idete smerom od Sunset Beach na English Bay a budete postupovať ďalej po Seawall, ďalšia pláž, na ktorú narazíte je Second Beach. Táto pláž je známa tým, že sa pri nej nachádza obľúbené kúpalisko (Second Beach Swimming Pool) a v lete, každý utorok, je tam letné kino. Popri novších filmoch hrajú aj staré výpalovky, len si donesiete deku alebo plážové stoličky, nejaký ten snack, zakamuflovať sa dá aj nejaké to pivko (ale to určite kamuflovať, lebo piť alkohol na verejnosti v Kanade je veľmi ošemetnou vecou) a krásny večer máte pred sebou.

Pripravená na letné kino na Second Beach

Third beach

Ďalšou známou plážou a poslednou v centre mesta je Third Beach. Moc sa s tými názvami nekašľali vám poviem 😀 Táto pláž je najďalej, asi 10 – 15 minút napešo od centra po Seawall. Avšak aj pri Second aj pri Third Beach sú menšie parkoviská, takže viete prísť aj autom. Táto pláž je výnimočná vlastným spôsobom, a to najmä v lete. Každý utorok (bohužiaľ to koliduje s letným kinom na Second Beach) sa tam koná tzv. Drum Circle (bubnový večer). Čo si pod tým predstaviť? Je to také zhromaždenie množstva ľudí. Kto má, si prinesie bubon a asi od 6tej večera do západu slnka sa bubnuje. Pri tom sa fajčí tráva, tancuje sa, niektorí si doprajú pivko (keďže je pláž ďalej od mesta, je trochu menej kontrolovaná, plus sú tu počas týchto večerov celkom zhovievaví policajti). Je to taká alternatívna zábava, neberte to však ako nejaký huličský festival 70-tych rokov. Atmosféra je tam naozaj perfektná, hudba bubnov pri západe slnka je magická vec – aj bez marihuany 🙂 Čo je ešte zaujímavé a zažila som to vždy na tejto a ešte jednej pláži (Wreck Beach) – tesne pred reálnym zapadnutím slnka, ľudia začnú zavýjať, ako vlky na mesiac 😀 Vcelku srandovná vec, hlavne keď to zažijete prvýkrát a nechápete, čo sa deje 😀

BBQ na Wreck beach

Wreck beach

Vyššie spomínam ešte Wreck Beach, ktorá je mojou úplne najväčšou srdcovkou z viacerých dôvodov. Jedným z nich je ten, že sa nachádza v areáli univerzity, ďaleko od centra mesta – asi hodinu autobusom, 30 – 40 minút autom. Táto pláž je špecifická tým, že priamo „nesusedí s mestom“ – je potrebné z cesty zísť takými schodmi – asi 5 – 7 minút cez menší lesík a až potom sa objavíte na nádhernej pláži. Vďaka tomu, keď sa ohliadnete za seba, nevidíte mrakodrapy ako na iných plážach, ale les. Doľava vás nečaká nič, len pláž a oceán a vpravo – chuťovka – pláž, oceán a v pozadí hory (North Vancouver). Pohľad na tieto hory je ináč aj z English Bay – a to je pohľad, ktorý nikdy neomrzí.

Vstup na Wreck Beach

Predtým ako však pláž vychválim, musím spomenúť jednu maličkosť. Táto pláž je „nude beach“, takže v prvom rade sa nezľaknite množstva nahých ľudí 😀 a v druhom rade by ste tam nemali natáčať alebo robiť fotky (môžete, ale nenápadne, a zamerajte sa na západ slnka a vodu, nie na nahé zadky).

Západ slnka na Wreck Beach

Ja som mala túto pláž rada aj z toho dôvodu, že znova, bola najmenej strážená, takže sme si tam mohli doniesť alkohol a zabaviť sa. Mimo sezóny (apríl, máj), kým ešte nebolo tak teplo, tam nechodili ani večer policajti (od júna už áno). Bolo teda dokonca možné si tam spraviť „bonfire“ (vatru) a opekať. Ináč je otvorený oheň v lete v Kanade (minimálne čo viem v Bristkej Kolumbii a Alberte) zakázaný, nakoľko majú časté problémy s požiarmi. Aj Vancouver býva niekedy v lete zahalený v dyme kvôli požiarom v blízkych lesoch. Ešte aj v septembri, keď sme s Patričenkom išli do Rocky Mountains sme po ceste videli v diaľke požiare – najmä v oblasti Okanagan, čo je vinárska oblasť na juhozápade Kanady (považovaná za najsuchšiu časť Kanady)

Výhľad z mojej obľúbenej pláže

Kitsilano, Jericho a Spanish Banks

Neočakávane, zoznam pláži týmto stále nekončí 🙂 Vancouver má ešte tri veľmi známe pláže, nachádzajúce sa v časti Kitsilano. Táto časť je oproti downtownu, takže z pláží máte priamo výhľad na centrum. Musím sa priznať, že iba asi dvakrát som navštívila tieto pláže. Väčšinu času som sa zdržiavala na druhej strane mesta, keďže tam som celý čas pracovala a istý čas aj žila. Ale aj pláže v Kitsilane sú pekné a často navštevované. Zase, česť nápaditosti, prvá pláž smerom od mosta (Burrard Bridge) nie je nazvaná nijako ináč ako Kitsilano Beach. Pokračujúc ďalej od mosta (aj mesta) je Jericho Beach a následne Spanish Banks Beach. Tieto tri pláže si viete prejsť napešo naraz asi v priebehu pol hodinky. Keby idete ešte ďalej, aj keď myslím, že priamy prechod popri oceáne neexistuje, narazili by ste na moju obľúbenú Wreck Beach.

Odpočinok na Kitsilano Beach (v pozadí Downtown)

A to sú pláže. Vancouverčania aj turisti ich majú veľmi radi. Často sa tu dejú pikniky, na plážach sa griluje, opaľuje, dá sa aj kúpať v lete, hrať plážový volejbal, behať, čokoľvek.

Stanley Park

Rovnako Stanley Park. Obrovský park na okraji downtownu. Dokonca tretí najväčší mestský park v Severnej Amerike a najväčší v samotnej Kanade. Ponúka množstvo rôznych možností na zábavu. Je celý popretkávaný cyklistickými a bežeckými traťami, takže aktívni turisti si jednoznačne užijú. Nachádzajú sa tu dve jazerá Lost Lagoon a menšie Beaver Lake.

Lost Lagoon v Stanley Parku

Rovnako je možné nájsť v parku akvárium (Vancouver Aquarium), reštauráciu, golfové ihrisko, detské ihriská, množstvo miest na piknik, na prechádzku, odpočinok. Je to fajnový park, čo dodať 😀

Bicyklovanie v Stanley Parku
Jar je krásna nie len v Stanley Parku, ale v celom Vancouvri

K parkom a plážam asi dosť. Čo si ale užiť v meste?

Downtown

Hlavnými atrakciami sú určite Gastown so svojimi Steam Clock, Canada Place a Vancouver Lookout. Osobne milujem aj Lions Gate Bridge, ktorý je pre mňa ikonou Vancouveru, tak ako je Golden Gate ikonou San Francisca.

Lions Gate Bridge, pri pohľade zo Seawall

Gastown

Gastown sa tiahne popri nábreží, Waterfronte. Je to taká menšia historická časť v meste. Typická je aj vzhľadom, celá je akoby „tehlovitá“ – budovy aj chodník. Nájdete tu množstvo módnych butikov, hispterských kaviarní, suvenírových obchodov, reštaurácií, ale aj barov. Medzi najznámejšie atrakcie patrí socha zakladateľa tejto časti mesta (Gassy Jack Statue). Táto časť bola zároveň prvým centrom mesta a z neho sa ďalej rozvíjal celý Vancouver. Druhou atrakciou sú jednoznačne parné hodiny (Steam Clock). O každej celej hodine aj vydávajú nejakú melódiu, takú parníkoidnú 😀

Steam clock v akcii

Chinatown

Jediná maličkosť pri tejto časti, rovnako to platí aj pri Chinatowne. Je potrebné zostať na uliciach, ktoré tejto časti príslušia a nezamotať sa do tzv. East Hastings. O tom píšem v inom článku, ale v skratke je to časť, kde sú na asi troch blokoch (uliciach) nasúkaní všetci bezdomovci, psychopati a drogovo závislí z mesta. Bežne cez deň si tam pichajú do žily, všade po chodníkoch sú porozkladané stany, bežne narazíte aj na výkaly, divných ľudí, rozprávajúcich sa sami so sebou, rozhadzujúc pri tom rukami a podobne. Takže tejto časti sa vyhýbať a susedí práve s Gastownom a Chinatownom, takže si treba dávať pozor. Ja osobne som sa tam napr. náhodne zamotala v môj prvý deň z Chinatownu a ešte dlho na tento zážitok nezabudnem.

Vo Vane stretnete kadekoho

Čo sa týka samotného Chinatownu, za mňa musím povedať, že videla som aj krajšie. Ale ak máte čas, pokojne tam vybehnúť môžete. Uličky ako také nie sú ničím až tak výnimočné, keby tam neboli čínske znaky a v obchodoch čínske blbosti, tak neviem, či by ste vôbec zistili, že ste v Chinatowne. Nedá sa to ani porovnať so San Franciscom, kde bol Chinatown parádny. Nachádza sa tu však menšia čínska záhrada, ktorú viete navštíviť a čo odporúčam ja všetkými desiatimi – suveníry. V tejto časti sú o polovicu, možno aj viac lacnejšie ako v Gastowne. Ak kupujete trilión magnetiek ako ja, pohľadníc a podobných hlúpostí takmer polovici Slovenska, určite odporúčam zastaviť sa tam 😀

Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden

Rogers Arena

Kúsok od Chinatownu je potom Rogers Arena – hokejový štadión. Využíva sa však aj na koncerty. BC Place je zas futbalový štadión a je kúsok od Rogers Areny, ak ste fanúšikom športov. Oba ponúkajú možnosť prehliadky. Ja som absolvovala obe a bolo to fajn. Rogers bola, samozrejme, lepšia, ale v tomto som subjektívna, nakoľko hokej je moja srdcovka podobne ako Kanada. Ak fanúšik úplne nie ste, pozrite si budovu zvonku a môžete ísť ďalej 😀

Hokeeeeej, Rogers Arena

Science World

Science World je znova vec jemne špecifická. Mne osobne by stačilo vidieť ju zvonka, avšak to určite odporúčam, lebo je to veľmi pekná budova. A je kúsok od Rogers Areny, keď ste už v tej časti. Osobne som bola aj vnútri, ale len z dôvodu, že som mala zadarmo vstup v rámci pracovných benefitov. Zábava to je skôr pre deti. Akože nechápte ma zle, zabavili sme sa aj my 😀 Ale či to stojí za 30 dolárov (na osobu), to už neviem.

Science World a čínsky festival

Canada Place

Späť ale k top atrakciám 😀 Canada Place je znova zaujímavou budovou na Waterfronte alebo nábreží (Waterfront je aj stanica pre SeaBus /lodný autobus/, ktorý premáva medzi centrom mesta a severným Vancouverom /North Vancouver/). Budova Canada Place je domovom konferenčného centra, hotela, kancelárskych priestorov a atrakcie zvanej FlyOver Canada. Táto atrakcia je v podstate 4D kino, kde akokeby letíto ponad celú Kanadu. Stojí to asi 25 CAD, ale fakt je to sranda. Trvá to len 10 minút, ale je to zaujímavý zážitok, a ak úplne nedriete biedu a nie ste na low-cost výlete, tak určite odporúčam zájsť tam. Vďaka tomu aspoň z rýchlika doslova preletíte celou Kanadou.

FlyOver Canada

Vancouver Lookout

Vancouver Lookout je budova podobná Space Needle v Seattli. Za asi 20 CAD je možné vyniesť sa hore výťahom a máte výhľad na celý Vancouver. Ak sa náhodou nachádzate vo Vancouvri v marci, každý utorok v tomto mesiaci organizuje Lookout špeciálny event – Urban Grind. Vtedy je možné za 5 CAD na Lookout vyšľapať (633 schodov), dokonca sa vám sleduje čas a môžete s ostatnými súťažiť, kto to dá skôr. Na vrchu vás potom čaká hudba, jedno pivo grátis za výstup a už spomínaný výhľad na celé mesto. Plus ešte dostanete voucher na daných 5 CAD, ktoré ste na začiatku vložili a dole, vo fast food area, si potom môžete dopriať jedlo s touto zľavou. Urban Grind je vlastne mestskou dvojičkou tzv. Grouse Grind, čo je výstup na Grouse Mountain (viac informácií o tejto atrakcii, nájdete v článku o tom, čo odporúčam vidieť v North Vancouvri).

Vancouver Lookout z dola
Výhľad z Vancouver Lookout

Lions Gate Bridge

Lions Gate Bridge je krásny most, pre mňa určite dominanta Vancouveru. Spája centrum so severným Vancouverom a je jedným len z dvoch mostov, ktoré tieto dve časti prepájajú. Z tohto dôvodu je vcelku významným mostom a donedávna bol jeho prejazd dokonca spoplatnený. Veľmi pekný výhľad naň je zo Stanley Parku, z miesta zvaného „Prospect Point Lookout„.

Lions Gate Bridge

Ako sa v meste orientovať?

Zaujímavé je určite poprechádzať sa aj „business centrom“ mesta. Hlavnou ulicou v downtowne (DT) je West Georgia Street (W Georgia St) a z takých väčších ju križujú Howe Street a Seymour Street. Samotné mesto funguje na šachovnicovom systéme, ako New York, takže je veľmi ľahké sa tam orientovať. Len si vždy treba pozrieť na akej ulici ste, s akými ulicami sa táto križuje, a potom sa už len rozhodnúť, kam chcete ísť. Najjednoduchšie je to v miestach, kde sú ulice nazvané podľa čísiel. Tak je to napr. v Kitsilane, ale aj v North Vancouvri. Keď idete smerom od oceánu viac do mesta, začínate na prvej ulici (1st Street), potom vyššie prídete na druhú (2nd st.), na tretiu, a tak ďalej. Čo pomýlilo moju sestru, a preto to spomeniem, veľa ulíc má aj svoju ako keby „zadnú uličku“, ktorá v podstate nemá označenie. Preto, ak kráčate napr. v Kitsilane smerom nahor, prídete na prvú križovatku a ste na 4tej ulici. Keď idete hore, prídete na druhú menšiu križovatku a už si myslíte „okey, toto je 5ta ulica“, ale nie, to je len zadná ulička 5tej, takže až ďalšia križovatka bude samotná piata. Spravila som pre istotu screenshot z Google Maps, lebo neviem, či to dobre vysvetľujem 😀

Prvá ulica, druhá ulica a medzi nimi čo? Zadná ulica 😀
W Georgia St. a Hornby St.

Nákupy

Dobre, ale vráťme sa k tomu, čo som chcela povedať o „business centre“. na W Georgia St., križujúc sa s Howe St. je napr. obchodné centrum Pacific Centre (Nordstrom Pacific Centre), kde sa môžu ženy trochu vyblázniť s nákupmi. Nachádzajú sa tu však bežné komerčné značky ako H&M, Hollister či American Eagle. Podľa mňa sú však nákupy zaujímavejšie v butikoch v Gastowne alebo v Kitsilane, kde nájdete oveľa unikátnejšie kúsky.

Robson Square

Na Robson St., križujúc sa s Hornby St. je Robson Square, kde sú často rôzne food trucky, v letných a jarných mesiacoch sa tam usporiadavajú rôzne podujatia a je to aj sídlo Vancouver Art Gallery, ak by niekto mal chuť umelecky sa vyžiť. Znova zaujímavý fakt, utorky (neviem, čo má Vancouver s tými utorkami) je vstup do galérie „by donation“. To znamená, že výška vstupného je na vašom zvážení, môže byť aj zadarmo. AVŠAK! Osobne som len raz išla v utorok podvečer okolo galérie a nechápavo som hľadela na trilión čakateľov na vstup – rada sa vlnila okolo celej galérie, a to vám poviem, že je riadne široká budova 😀 Ak ste teda fanúšik umenia, choďte, vstup je myslím okolo 20 – 25 CAD, ale v utorky len s veľkou dávkou trpezlivosti. Domáci však radi na schodoch galérie odpočívajú, užívajú letné mesiace s tacos alebo hot dogom v ruke, a pre mňa to bolo tiež dostačujúce, keďže zrovna múzeá pre mňa nikdy neboli.

Robson Square a Vancouer Art Gallery

Ja som popravde, nakoľko som pracovala v hoteli, dostala v marci taký „turistický pas“, volá sa to Vancouver Tourist Challenge. Veľká pecka, ktorú dostáva každý, kto v turistickom sektore pracuje. Máte dva mesiace na to, aby ste navštívili čo najviac turistických atrakcií v meste. Všade musíte niečo splniť, napr. sa odfotiť pri soche, alebo spočítať hlavy levov na budove a podobné chlopotiny. Ak danú úlohu splníte, dostanete pečiatku z tej atrakcie. Ak nazbierate 20 pečiatok, čo je minimum, dostanete potom na celý rok spomínaný turistický pas/kartičku. Vďaka tomu môžete vy, plus jeden človek navštevovať všetky atrakcie v meste a v blízkosti mesta zadarmo. Tak som ja osobne navštívila aj galériu, štadión Canucks /Rogers Arena/, Vancouver Lookout dokonca tri krát (dva krát na kartu, raz Urban Grind), bola som aj na štadióne BC Place, v Science Worlde, Sea-to-Sky Gondola, Van Dusen Botanical Garden a tak. Ináč by som väčšinu z týchto vecí nenavštívila, lebo sa musím priznať, že nie som typ turistu, ktorý chodí po múzeách a botanických záhradách. Ale vďaka tomu mám teraz lepšie informácie o meste a jeho atrakciách, o tom, čo sa oplatí vidieť a čo nie 🙂

Výstava Takashi Murakami
Takashi Murakami: The Octopus Eats Its Own Leg

Davie street

V meste určite nevychajte ani Davie St. Známa je svojimi dúhovými vlajkami, dúhovými prechodmi a rovnako dúhovými barmi. Celý Vancouver je extrémne LGBTQ friendly a nikto nerieši, či ste hetero alebo homo. Pre niekoho výhoda, pre iného nie. Ja osobne som na tejto ulici pol roka bývala a vždy tam boli najlepšie diskotéky a bary. Hlavne som si vedela zatancovať bez toho, aby ma otravovali dotieraví chlapi. Na druhej strane som mala problém chalanov/kamošov dotiahnuť na túto ulicu na diskotéku 😀 Taký je život. Za mňa je ich prístup k LGBTQ super. Dokonca som mala šancu zažiť Pride Parade v meste a väčšiu parádu zažijete asi len na Canada Day. Sprievod po celom centre, ľudia sa zabávajú (a všetci, nie len tí z LGBTQ komunity), tancujú – mega atmosféra. Davie St. je ale super časť a vystihnuje Vancouver taký, aký je, takže určite je to „must“ na prechádzke downtownom.

Dúhový prechod prechodcov na Davie St.
Pride Parade 2018

Vancouver Public Library

Ja osobne mám strašne rada aj budovu Vancouverskej knižnice. Je postavená do takej slimačej ulity. Je v centre mesta, takže pokojne si ju viete pozrieť cestou popri iných atrakciách. Dnu ísť nemusíte, ak vás knihy nejak etrémne nezaujímajú. Ja keďže som v Kanade žila, mala som aj vstupku a chodila som si tam požiačiavať knihy. Čo bolo super (pre tých, ktorí vo Vane žijú), stačí sa zapísať do centrálnej knižnice, avšak pobočky má po celom Vancouvri. V niektorých častiach aj zo dve. Knihy si teda viete požičať v jednej pobočke a vrátiť v úplne inej.

Vancouver Public Library
The words don´t fit the picture, Vancouver Public Library

PNE

Ak ste vo Vancouvri v lete, super je navštíviť taktiež PNE Playland (Pacific National Exhibition) aj keď je to jemne od ruky. Sú to v podstate kolotoče, ale také poriadne, ako poznáte z amerických filmov. Dlhokánske húsenkové dráhy, ruské kolesá, autodráhy a ja neviem čo ešte. Popri tom kopec jedla. To musí byť – grilovaná kukurica, ktorú v Amerike aj Kanade podávajú s rôznymi koreniacimi zmesami /chilli, cesnak, bylinky/, ale aj pukance, ľadové drte, zmrzliny, hot dogy, … všetko majú. A najlepšie, v lete je tam skoro každý deň nejaký koncert, ale zaujímavých, skôr old-schoolových, skupín. My sme boli na Kool & The Gang. Minulý rok aj tento rok som videla, že je Beach Boys. Tento rok tam bude aj MC Hammer, Billy Idol, Vanilla Ice, STYX, ZZ Top, také pecky všetko a pokiaľ viem, vstupné ani nie je tak drahé. Celodenný vstup bol 20 CAD a koncert je už v cene.

Kool & The Gang koncert

Granville Island – umenie a jedlo

Čo ešte ja ako foodie odporúčam je Granville Island. Ale myslím, že na svoje si prídu aj umelecké duše. Granville Island je časť mimo DT – oproti cez most. Rovnako ako Kitsilano, len viac východne. Tu nájdete znova menšie šik obchodíky s remeselnými výrobkami, množstvo indiánskych obchodov. Nachádza sa tu aj množstvo pivární s domácimi pivami, dokonca je tu liehovňa, či ako sa to volá /The Liberty Distillery/, kde viete prísť na ochutnávku ich ginov a whiskey. Popri tom ako ochutnávate, vidíte za presklenou stenou ako sa samotný alkohol aj na mieste vyrába. Čašníci vám s veľkou radosťou aj o každom druhu ginu/whiskey porozprávajú, takže určite zaujímavý zážitok. Nájdete tu aj obchod, kde vyrábajú a predávajú metly, rôzne remeselné kovové predmety, sklo – taký remeselnícky ostrovček je to. A foodie vo mne má najradšej Granville Island kvôli ich tržnici, kde si môžete nakúpiť čerstvú zeleninu, ovocie, mäso, ale môžete aj ochutnať v stánkoch rôzne koláčiky, čerstvé pekárenské produkty, alebo fish&chips, môžete si dať kávu, čaj. Všetko si to viete vyniesť von, kde je prístav a užiť si výhľad na krásne loďky, downtown a tak. Preto mám túto časť rada. Pozor však na čajky. Sú extrémne dotieravé a trochu až násilné, ak máte jedlo 😀

Nákupy na Granville Islande
Dezertík s výhľadom (Granville Island)

Richmond Night Market

A posledný foodie point. Nedá mi nespomenúť Richmond Night Market. Vec, ktorej návštevu som si vysnívala dávno predtým ako som do Vancouveru prišla. Richmond je „ázijská“ časť Vancouvru. Väčšina Číňanov, ktorých je vo Vane strašne veľa, žije práve tu. V tejto časti je aj najviac ázijských obchodov, zoženiete tu čínske noviny a podobne. A je tu teda aj ázijský nočný trh. Nočné trhy sú v Ázii známou vecou. Je tam v lete proste príliš teplo, aby boli trhy cez deň a tak si založili tradíciu v nočných trhoch. Richmond Night Market je možné navštíviť na jar/v lete (myslím, že od mája do polovice októbra) a koná sa každý víkend od 19:00 do polnoci (v nedele od septembra do októbra do 23:00). Každý víkend má trh aj špeciálny program – nejaký koncert, viete tu nakúpiť rôzne maličkosti – tričká, magnetky, svietiace hračky a pod. Zároveň sú tu „kolotočárske“ hry. Pamätáte, keď sme boli malí a na kolotočoch sme strielali do balónov a mohli sme vyhrať plyšáka? Tak presne takéto hry sú na richmondskom nočnom trhu. A, samozrejme, jedlo! Ázijské podotýkam. Takže rôzne mäsá na špajdličkách, grilované kalamáre, nudle, plnené knedlíky (dumplings), ale čo je najlepšie – každý rok vymyslia nejaké vychytávky. Však sú to Číňania, čo iné sa od nich dá čakať. Tento rok som napr. zachytila, že začali predávať grilovaný syr, ale dúhový. Alebo zmrzlinu v tvare kačičky. Ja som si minulý rok uletela na drinku v svietiacej žiarovke a videla som aj zmrzlinu v kornútku v tvare ryby. Predtým rok bol špeciálny priesvitný dezert nazvaný „kvapka“. A to je Richmond.

Dúhový grilovaný syr
Grilované kalamáre sú top
Svietiaci drink
Buchtičky a drinčíky

To je asi tak všetko v skratke. Kde sa najlepšie najesť dám radšej do iného článku, lebo už teraz má tento horibilnú dĺžku 😀 Rovnako atrakcie North Vancouveru si nechám na inokedy. Bohužiaľ. Vancouver je tak veľké a možnosťami prekypujúce mesto, že dať ho v kocke je takmer nemožné. Tak ho dám na tri-štyri kocky, čo už 😀

Čo sa vy rozhodnete dať do svojho itineráru v rámci Vancouvru, nechávam v konečnom dôsledku na vás. Niekto obľubuje skôr pláže a športy, iní zas kultúru. Myslím, že vo Vancouvri nie je núdza o žiadne zážitky. Pre milovníkov extrémnych dobrodružstiev môže byť zaujímavá aj časť East Hastings (v takom prípade si však radšej dajte pozor na veci, aj svoje zdravie).

Keď som ja mala návštevu zo Slovenska, náš itinerár bol nasledovný:

Deň 1:

  • Raňajky v Nelson the Seagull
  • Prehliadka Gastownu (Steamclock)
  • Vancouver Lookout
  • Canada Place
  • Robson Square
  • Obed v Pokerrito, Hornby st.
  • Davie street
  • Pešia prechádzka cez Burrard Bridge
  • Zastávka na Kitsilano Beach
  • Piknik (pizza) a západ slnka na Wreck Beach

Deň 2 a 3:

  • Sea to Sky Gondola
  • stanovanie a turistika na Joffre Lake

Deň 4:

  • Rogers Arena, Science World a random street food s čínskym festivalom, na ktorý sme narazili pri Sciennce World. (My sme sa najedli /a vypili/, kým Vladino šiel na prehliadku Rogers Areny)
  • Rýchla prehliadka centra mesta (Robson st., Granville st,…)
  • Obed tradičné kadanské jedlo: Poutine
  • Podvečer – Richmond Night Market

Deň 5:

  • Bike tour Vancouver vedený Simonou
  • Seawall a všetky pláže (Inukshuk, Stanley Park, A-Maze-ing Laughter, hot dog na pláži
  • Večera na Davie st. – Pho Goodness

Deň 6:

  • Granville Island – ochutnávky, nákupy, piknik pri čajkách
  • Večer bbq u nás doma

Deň 7:

  • North Vancouver (viď samostatný článok)
  • Raňajky v Bean around the World, Lynn Canyon Park, Deep Cove a najlepšia večera sveta – krídelká v Jack Lonsdale’s Public House

Deň 8:

  • Japadog, odvoz na letisko
  • Začiatok krutej reality bežného života

Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo by vás čokoľvek ohľadne Vancouvru ešte zaujímalo, pokojne sa mi ozvite, nechajte komentár, budem veľmi rada 😉

Pôvodne napísané: 1.6.2019

Galéria Vancouver

Simi

Recent Posts

Letné rolky

Letné rolky dokonale vystihujú leto. Sú jednoduché na prípravu, chutné, zdravé, fit, svieže. Majú všetko,…

5 mesiacov ago

Arašidová omáčka

Arašidová omáčka a letné rolky sú jasná dvojka. Ako halušky a bryndza, len vo vietnamskej…

5 mesiacov ago

Bublanina

Bublanina a leto sú jasná dvojka. Kopec ovocia je všade, človek nevie, čo s tým.…

6 mesiacov ago

Falafel

Celkom si teraz ideme bezmäsité jedlá. Aj keď recept pred týmto tomu asi nenasvedčuje :D.…

7 mesiacov ago

Špízy z kuracích srdiečok

Ja viem, kuracie srdiečka. Nie hocikto zvládne túto šmakocinu. Ja osobne som veľký fanúšik a…

7 mesiacov ago

Pučené pečené zemiaky

Pučené pečené zemiaky sa volajú pučené práve preto, že doslova také sú. A viete čo…

7 mesiacov ago