Neviem, či existuje jednoduchší a lepší recept na perník. Vo všeobecnosti neviem, či existuje ľahší recept na akýkoľvek dezert. Aj panna cotta je asi zložitejšia.
Čo je hlavné, každý, kto tento perník ochutnal, ho má veľmi rád. Všetci vždy ospevujú, aký je perník nadýchaný. Mne, na druhej strane, nerobí problém ho zbúchať aj večer po práci, a práve preto je to jeden z najčastejších vecí, ktoré pečiem.
Poďme teda hneď k receptu:
ČAS PRÍPRAVY: do 30 minút aj s pečením, vaša aktívna práca max. 15min
PORCIE: cca. 35 ks
Najlepší a najjednoduchší perník
INGREDIENCIE:
400 g hladkej múky
1 ks kypriaceho prášku do perníka
1 a pol ČL sódy bikarbóny
300 g hnedého cukru
1 PL kakaa
1 ČL mletej škorice
1 ČL perníkového korenia
500 ml mlieka
100 ml oleja
2 ks vajec
3 PL marhuľového džemu (navyše ďalší džem na potretie po upečení)
prípadne cca. 50g vlašských orechov, nasekaných na menšie
Na čokoládovú polevu:
110g masla
170g horkej čokolády
Postup v skratke:
Pre detailnejší popis skroluj nižšie ↓
Trúbu nastavte na 180°C.
Všetky ingrediencie na perník dajte do jednej misky a zmiešajte (ja dávam vždy najprv suché).
Vystelte si plech pečiacim papierom, vylejte naň obsah misky a dajte piecť na cca. 15 – 25 min.
Po vybratí z trúby nechajte perník vychladnúť.
Potom ho môžete potrieť ľubovoľným džemom a ten preliať čokoládovou polevou a máte hotovo.
Detailnejší postup:
V prvom rade si prednastavte trúbu na 180°C – ohrev zhora, zdole, bez fúkania.
Potom ja osobne najprv vkladám suché ingrediencie, ktoré je potrebné vážiť (400 g múky, 300 g cukru,1 kypriaci prášok do perníka,1 a pol ČL sódy bikarbóny, 1 PL kakaa, 1 ČL škorice a 1 ČL perníkového korenia). Tie samostatne premiešam.
Následne už podľa toho, čo mi príde prvé pod ruku pridávam mokré ingrediencie (2 vajcia, 3 PL džemu, 500 ml mlieka, 100 ml oleja /slnečnica, repka/).
Všetko spolu poriadne premiešajte, aby nezostali hrudky.
Plech si vysteľte pečiacim papierom, vylejte obsah misky a môžete dať piecť.
Perník sa pečie niekde medzi 15 – 25 minút, ale najlepšie je sledovať ho a pichať doň špajdle (ako to robili naše mamy a babičky). Keď špajdla vyjde čistá, perník je hotový.
Radšej ho skontrolujte už po tých 15 minútach, lebo ak sa vám perník prepečie, bude suchý a verte mi, každá minúta naviac rozhoduje.
Následne (alebo počas pečenia perníka v trúbe) si môžete pripraviť čokoládovú polevu. Do hrnca dajte čokoládu a maslo a nechajte roztopiť. Ja inak zvyčajne pridávam do čokolády aj olej. V takom prípade dajte menej masla. Vždy začnite menej maslom/olejom, čímkoľvek a radšej dodávajte postupne, aby ste nemali čoko moc tekutú (má sa liať pekne, ale nie ako voda, hustejšie).
Keď je perník hotový, vyberiete ho z trúby a necháte vychladnúť. Po vychladnutí povrch najprv potriete džemom a následne polejete čokoládovou polevou.
Ak by ste to robili, kým je ešte perník teplý, džem by sa začal roztápať a vrch perníku by sa vám mohol začať odlupovať pri natieraní.
Tipy a triky:
Ja niekedy do zmesi primiešavam aj kusy vlašských orechov. Ak chcete aj vy perník s orechami, pridajte orechy nasekané na menšie kúsky v bode, pred vyliatím na plech. Množstvo vlašských orechov nie je striktne dané – je na vás, koľko ich použijete.
Perník si môžete pripraviť aj deň vopred a zároveň ho aj deň vopred nakrájať. Ak chcete aby zostal perfektne vláčny a nezoschol, len ho hneď po nakrájaní dajte do vzduchotesnej nádoby. Takto ho držte čo najdlhšie a nikdy nádobu nenechávajte dlho otvorenú – perník takto vydrží dobrý aj tri dni, môžno aj viac.
Olej do polevy pridávam preto, aby keď skladujem perník na studenom mieste, poleva až tak neztuhla. Ak dáte len maslo, bude čokoláda na vrchu „lámavá“. Nie je to vada, mne len viac vyhovuje menej pevná poleva.
Ak sa však rozhodnete ísť len cestou masla, jednoznačne perník nakrájajte hneď po aplikácii polevy, lebo… ako vravím, ona potom stuhne a keď sa ho budete snažiť krájať potom, bude sa vám lámať povrch a nebude to vyzerať pekne.
To je k téme perníku asi všetko.
Jednoduchšie to už naozaj nemôže byť, takže šup do pečenia!
View Comments