JEDLO

Labneh (domáca lučina)

Recept je na labneh, ale nakoľko som zistila, že tak 1% slovenskej populácie vie, čo labneh znamená, tak som musela názov poľudštit alebo lepšie povedané“poslovenčiť“.

Prejdime ale k tomu, čo vlastne ten labneh je? Lebo aj ľudia, ktorí navštívili krajiny, kde sa táto špecialita pripravuje, veľkrát ani nevedia, že labneh jedli.

Labneh je v podstate “vyšťavený jogurt”  alebo jogurt zbavený nadbytočnej tekutiny, čím získava hustejšiu konzistenciu. Finálna konzistencia je potom skôr ako nátierkové maslo – preto slovenský názov „lučina“.

Labneh ako súčasť môjho Middle East cateringu (ďalej vidno muhammaru, baba ganoush, izraelský šalát a môj vymyslený šošovicový šalát).

Možno sa teraz pýtate, prečo sa máte trápiť s výrobou vlastného nátierkového masla, keď si môžete kúpiť Lučinu. Odpoveď je veľmi jednoduchá – labneh chutí ináč, je taký kyslastejší. Navyše, čo je podľa mňa najväčšia výhoda pri doma pripravených veciach – viete, aké ingrediencie ste do výsledného produktu dali, koľko soli ste dali, kedy ste ho robili, či sa tam nachádza niečo, na čo je niekto z vášho okolia alergický a pod.

Práve posledná zmienka bola dôvodom, prečo som začala skúšať aj kozí labneh a nie len kravský. Sestra by nemala jesť kravské produkty a povedzme si pravdu, ak vám nevadí chuť kozích produktov, nikomu neuškodí ich raz za čas do stravy zaradiť, lebo sú proste zdravšie a majú množstvo výhod, ktoré kravské produkty neponúkajú.

Prípadne labneh ako súčasť môjho middle-east pikniku

Mne napríklad kozí labneh nevadí vôbec, ale naposledy, keď som robila párty pre 10 ľudí, robila som verziu aj kravskú, aj koziu, lebo nie všetci úplne chuť kozích produktov zvládajú. Našťastie, labneh je veľmi ľahký na prípravu, aj na ingrediencie, jediným problémom je trpezlivosť. Navyše, ak robíte kozí labneh, tak trpezlivosti si pripravte dvojnásobok.

Prečo trpezlivosť? Lebo príprava labnehu ako taká (váš čas v kuchyni tomu venovaný) je minimálny – asi 5 minút a to som asi aj prehnala. Labneh sa potom v podstate už “robí sám”, ale to trvá cca. 12 a viac hodín a pri kozom som odsledovala aj 30 a viac hodín.


ČAS PRÍPRAVY: 5 min. (min. cez noc odstáť pri kravskom labnehu, pri kozom rátajte dve noci).

PORCIE: cca. 1 menšia miska (max. 2 os.)


DOMÁCI LABNEH

INGREDIENCIE:

  • 300g bieleho nesladeného jogurtu
  • 1 KL soli
  • nejaká utierka alebo syrové plátno
  • cedidlo
  • jedna vyššia miska

Skrátený postup:

Pre detailnejší postup aj s foto skroluj nižšie↓

  1. 300 g bieleho jogurtu zmiešajte s 1 KL soli.
  2. Syrovým plátnom si vysteľte cedidlo a položte ho do misky, v ktorej bude dražať tak, aby pod ním bolo dostatok miesta na odtekanie „tekutiny“.
  3. Zmiešaný jogurt prelejte do syrového plátna, uzavrite plátno.
  4. Na vrch môžete položiť nejaké zaváraniny, aby sa rýchlejšie labneh štavil.
  5. Dajte do chladničky alebo na studené miesto.
  6. Keď je labneh dostatočne hustý (min. po 12h), môžete ho prehodiť do inej misky a servírovať.
Labneh s pečenými rajčinami a cesnakom

Detailnejší postup:

  • Jogurty normálne otvorte, dajte do každého pol lyžičky soli a zamiešajte. Pripravte si potom jednu misku, na ktorej vám drží pekne cedidlo. Cedidlo položte na vrch misky, aby pod ním bolo dosť miesta, kam bude vykvapkávať tá “šťava” z jogurtu. Cedidlo je potrebné vystlieť buď čistou utierkou alebo najlepšie syrovým plátnom a doňho potom dajte ten jogurt so soľou.
Časy, keď som ešte nemala syrové plátno
  • Keď to máte, plátno tak nejak zaviažte na uzlík, aby pokrylo celý jogurt.
Uzlík na plátne
  • Najlepšie, čo môžete spraviť, je na vrch položiť niečo, čo trochu jogurt zaťaží. Ja používam zaváraniny, vďaka čomu sa bude jogurt rýchlejšie “šťaviť”. Takto to dajte do chladničky na minimálne 12 hodín a máte hotovo. Trvať to môže aj dlhšie, záleží od druhu jogurtu, ktorý kúpite. Dosiahnuť sa proste snažíte nátierkovú konzistenciu, takže labneh sledujte a uvidíte.
Takto vyzerá môj labneh, keď putuje do chladničky
  • Pokojne priebežne toto veľdielo sledujte a keď je tam veľa šťavy, vylejte ju. Najmä ak nemáte až takú vysokú misku. Nezdá sa to, ale verte mi, celkom veľa šťavy sa tam vie nazbierať.
  • Po 12 a viac hodinách teda labneh vyberiete z chladničky a hotovo. Ja vždy už hotový labneh prehodím do nejakej peknej misky. V chladničke vydrží potom pokojne tak 3 – 4 dni. Dlhšie som neskúšala. Pri servírovaní je to už na vás. Ale ak ho využívate ako predjedlo, tak určite choďte štýl hummus, teda na vrch olej a pokojne červená paprika a zaatar, ak sa u vás doma nachádza toto korenie. Ak nie, dajte čokoľvek, podľa chuti – bylinky, korenia.

Tipy a triky:

  • KOZÍ LABNEH – ak chcete kozí labneh, pokojne použite aj štyri kusy jogurtu. Je v nich nejaký divný pomer šťavy a hutnej hmoty. Vždy mi z neho vyjde oveľa menej labnehu ako z kravského. Ovčí som neskúšala, ale pokojne skúste aj to. Nemyslím, že to bude veľká zmena
  • MNOŽSTVO – ak chcete labneh tak na skúšku pre jedného-dvoch ľudí ako predjedlo alebo ako náhradu nátierkového masla, dva kravské jogurty (4 kozie) na začiatok sú akurát.
  • NA PÁRTY – ak robíte pre väčšiu skupinu, určite sa množstva jogurtov neobávajte a spravte aj viac. Ja som naposledy aj na doma robila z troch veľkých (300g) jogurtov a len sa po tom zaprášilo.
  • AKO HO VYUŽIŤ – labneh sa aj bežne používa ako náhrada nátierkového masla, avšak v končinách Blízkeho východu sa skôr používa ako predjedlo alebo príloha. V podstate ako hummus. Často ho nájdete aj vo forme guliek, ktoré sú obalené rôznymi koreniami alebo bylinkami (zaatar, pažitka, čierny sezam, červená paprika – podľa chuti). Tieto guľôčky si potom tiež viete dať k zelenine alebo rozotrieť na chlieb. Ja osobne využívam najviac labneh ako náhradu nátierkového masla alebo len jednoducho ako dip zajedaný mrkvou alebo stopkovým zelerom. Po novom ho využívam aj ako základ k tureckým vajciam.
A domáci labneh je na svete
Simi

Recent Posts

Letné rolky

Letné rolky dokonale vystihujú leto. Sú jednoduché na prípravu, chutné, zdravé, fit, svieže. Majú všetko,…

5 mesiacov ago

Arašidová omáčka

Arašidová omáčka a letné rolky sú jasná dvojka. Ako halušky a bryndza, len vo vietnamskej…

5 mesiacov ago

Bublanina

Bublanina a leto sú jasná dvojka. Kopec ovocia je všade, človek nevie, čo s tým.…

5 mesiacov ago

Falafel

Celkom si teraz ideme bezmäsité jedlá. Aj keď recept pred týmto tomu asi nenasvedčuje :D.…

6 mesiacov ago

Špízy z kuracích srdiečok

Ja viem, kuracie srdiečka. Nie hocikto zvládne túto šmakocinu. Ja osobne som veľký fanúšik a…

6 mesiacov ago

Pučené pečené zemiaky

Pučené pečené zemiaky sa volajú pučené práve preto, že doslova také sú. A viete čo…

6 mesiacov ago