Turecké vajcia po mojom…. evokuje to asi kadečo. Ale nech si už pod tým predstavíte čokoľvek, verte mi, že realita je pecka. Donedávna som ani nevedela, že taká vec ako turecké vajcia existuje. Poznám vajíčka na hnilíčko, volské, benedikt, moje obľúbené v skle (s maslom a pažitkou), poznám shakshuku, ale k tureckej verzii som sa zatiaľ nedostala. Ono aj tá shakshuka je taký mix middle east, takže predpokladám, že ju bežne dostanete aj v Turecku, ale toto je niečo trochu iné a za mňa skvelé.
Pôvodný recept som si ja osobne jemne prispôsobila a dám vám návrh na ešte jedno vylepšenie, po ktorom si myslím, že to bude úplne top jedlo, ale tam je jeden malý zádrheľ.
Poďme ale najprv na recept, pre tých nedočkavých a nižšie sa vrátim k mojim tipom a trikom, náhradám a vylepšeniam.
PREPARATION: max. 15 min.
SERVINGS: 1 porcia
Turecké vajcia alebo „Cilbir“ (Çılbır) by mal byť recept, kde je základom cesnakový jogurt s pošírovaným vajíčkom a preliaty kopou paprikového masla/oleja. Neznie to úplne že lákavo, hlavne keď si to vygooglite a nájdete, že oni tam toho oleja dávajú riadne. Do toho cesnak a človek si povie, že toto teda nie je jedlo, ktorým chcete začať deň.
Mňa zas nikdy cesnak ani cibuľa netrápili, či boli na raňajky, na obed, na večeru alebo aj pred bozkávaním. Raz som napríklad dostala sprda od kamošky, ktorá mi točila vlasy na svadbu, že mi smrdia nejak vyprážane. Tak som sa jej priznala, že som si na raňajky spravila vajíčkový chleba a skoro ma zaškrtila, že ako si len môžem takéto jedlo robiť, keď idem na svadbu. To je u mňa však nepochopiteľná výčitka a popravde aj keby je to moja svadba, tak mi to je úplne jedno. Cesnak, necesnak, prípadne vyprážanosť nevyprážanosť, to som proste ja. Keď mám na niečo chuť, máločo a málokto ma zastaví.
Napriek všetkému som sa rozhodla recept si upraviť.
V prvom rade mi jogurt sám o sebe príde dosť málo hustý, na to aby na sebe udržal vajíčko a aby sa mi doň neponorilo. Tak som si ho zmiešala s fetou na takú hladkú hmotu. A tu nastáva jedna chyba.
Chcela som byť veľmi “posh” alebo “zdravá”, alebo neviem čo, ale namiesto obyčajného jogurtu, som použila kozí. Čo by možno aj nebolo úplne zlé, ale kozí jogurt, ktorý mám ja rada, je taký redší. Tým pádom som musela pridať veľa fety, aby sa mi jogurt zahustil a už to bolo asi moc, lebo výsledok bol slanší ako som si predstavovala. Takže, ak sa rozhodnete ísť mojou cestou a ozvláštniť recept fetou, čo si myslím, že vôbec nie je zlý nápad, dávajte si pozor na pomery. Použite preto čo najhustejší jogurt.
Do jogurtovej zmesi som ja namiesto cesnaku pridala zaatar. Vy pokojne môžete skúsiť provensálske korenie a dať tomu mediteránsky nádych. Ono už tou fetou k tomu jemne smerujem a uvidíte, že aj ďalšou zmenou sa viac približujem k tomuto smeru.
Mala som to asi nazvať mediteránske vajíčka – aby sa Turci nejak neurazili, že som zhovadila ich recept.
Mne nakoniec napadol ešte vylepšovák, ktorý –
A čo to je? No predsa labneh, ktorý je vlastne iba odšťavený jogurt. Labneh si pokojne viete pripraviť aj pár dní vopred. Čo vám zostane, viete potom použiť ako náhradu lučiny/masla na chleba, či do nátierok ako základ.
Veľmi v teórii môžete použiť aj obyčajnú kúpenú lučinu, ak si to moc chcete uľahčiť, ale ja si skôr rada veci komplikujem ako uľahčujem.
Druhá vec, ktorú som zmenila je olej. V niektorých prípadoch používajú maslo, niekde olej, ale základ je rovnaký – olej zmiešaný s aleppo papričkami. Tak takto…. aleppo papričky som nezohnala ani ja v Bratislave. Skúsim pozrieť, keď budem v Dubaji, či na nejaké nenatrafím, ale teraz som k nim prístup nemala. Môžete samozrejme použiť aj iné chilli. Ide v podstate o zmiešanie chilli s olejom a to dáte na vrch na vajíčko.
Ja som však úplnou náhodou narazila na recept, kde si spravili zmes trochu inú – chilli, olej a nejaká nduja. Chvíľku mi trvalo aj zistiť, čo to tá “nduja” je. Aby ste nemuseli googliť, je to roztierateľná salámová alebo klobásková nátierka. Vyzerá to ako naša “diabolská nátierka” a pochádza to z Kalábrie. Znelo to super, ale znova, túto vec som nenašla. A to som bola konkrétne v talianskom obchode. Napadla mi ale pri tom iná alternatíva, ktorá by mohla tento olej rozveseliť – sušené rajčiny alebo červené pesto. A keďže sa mi nechcelo kašľať s mixovaním alebo mliaždením sušených rajčín, kúpila som rovno hotové červené pesto a hurá, hurá, olej rozveselený novou prísadou. Práve preto vravím, že tieto moje vajíčka sa jemne od Middle East odkláňajú, lebo viac ingrediencií majú z úplne iných kútov sveta.
Čo som pri vyhľadávaní receptu zistila, veľa ľudí robí tieto vajíčka aj len s volským okom. Osobne si nemyslím, že pošírované vajíčko je zrovna veda a pôvodný recept hovorí o vajíčku pošírovanom. Ono vyzerá skvele, veľmi VIP, také to fancy vajce. Ešte keď k tomu niekto spraví dobrú holandskú, tak ľudia, ktorí bežne nevaria, idú odpadnúť, že top gastronómie. Osobne vám poviem tak, že pošírované vajce nie je vôbec zložité, keď dodržíte pár zásad. Navyše, za mňa je oveľa jednoduchšie ako vajce na mäkko, nakoľko to nikdy nevidím, čo sa vo vnútri škrupinky deje a často to pokašlem. Pri pošírovanom vajíčku pekne vidíte štruktúru, viete sledovať bielko a po možno druhom, treťom pokuse, už budete vedieť čo ako.
Čo sa mne ešte k vajíčku hodilo, bolo avokádo, zmes byliniek a troška fialovej cibuľky. Bolo to aj kvôli farbe, ale nakoniec mi tá cibuľka v tom veľmi chutila. Vy si nemusíte dodať nič, môžete si dať k tomu rajčiny, uhorku, čo vám chutí.
Poslednou vecou pri tureckých vajíčkach je pita chlieb. Tu som zase zlyhala. Nakoľko som mala spravené domáce naany z dňa predtým, tak moje vajíčka skončili s indickou čerešničkou na torte. Povedzme si však pravdu, chlieb ako chlieb. Mnoho ľudí si k tureckým vajíčkam dáva opečené bagety, tak to ja som s indickým naanom bola asi bližšie k Turecku.
Ak sa teda chystáte robiť turecké vajíčka, ja odporúčam labneh – ak sa vám nechce, tak dajte hustý jogurt. Ak až taký hustý ako si predstavujete nezoženiete, dodajte fetu ako ja. Ľahké a zaujímavé riešenie. Aj ja keď ich budem robiť nabudúce, tak budem postupovať podľa toho, ako moc sa mi bude chcieť a čo budem mať k dispozícii.
Tu ešte uvádzam recept podľa mojich úprav:
Letné rolky dokonale vystihujú leto. Sú jednoduché na prípravu, chutné, zdravé, fit, svieže. Majú všetko,…
Arašidová omáčka a letné rolky sú jasná dvojka. Ako halušky a bryndza, len vo vietnamskej…
Celkom si teraz ideme bezmäsité jedlá. Aj keď recept pred týmto tomu asi nenasvedčuje :D.…
Ja viem, kuracie srdiečka. Nie hocikto zvládne túto šmakocinu. Ja osobne som veľký fanúšik a…
Pučené pečené zemiaky sa volajú pučené práve preto, že doslova také sú. A viete čo…