Tekvicovú sezónu mám osobne veľmi rada. Je to aj tým, že konečne je jeseň a konečne nie sú teploty nad 30 stupňov, ale aj tým, že tekvica mi doma strašne dlho vydrží, takže ju viem mať vždy k dispozícii. Čo ale s takou tekvicou robiť. Popravde som zistila, že mnoho ľudí nepozná pečenú tekvicu na sladko, ktorú nám napríklad robili od malička. Tekvicový koláč zrovna na Slovensku tradíciu tiež nemá a tekvicový prívarok a tekvicova polievka sa rýchlo omrzia. Navyše, čo sa prívarku týka, ten ja osobne rada nemám, takže ho ani neplánujem robiť. Polievka tiež nie je úplne ten môj top v kuchyni, takže moje tekvice putujú do úplne iných jedál.
Čo robím najčastejšie, a to nielen na jeseň, je tekvicovo-cviklový šalát. Zbožňujem ho zo šalátov asi najviac. Osobne často fičím aj na vyššie spomínanej sladkej tekvici, ktorá je skvelým, v zásade celkom zdravým dezertom. Taktiež viete spraviť tekvicový chlebík – či už na sladko alebo na slano. Pri sladkom je postup takmer rovnaký ako pri cukinovom či banánovom chlebíku. A to, k čomu som ja objavila novú lásku sú práve cestoviny. A práve tekvicové cestoviny sú rýchle, ľahké a veľkou výhodou je aj ľahká dostupnosť surovín.
Kým príde k varu, ošúpte polovicu menšej tekvice a nasekajte na jemne väčšie kocky, cca. 1x1cm.
Na podobne rovnaké kúsky nasekajte očistený petržlen.
Na panvicu dajte olivový olej, rozohrejte a hoďte tam tekvicu s petržlenom. Podlejte asi 1dc vody, osoľte, okoreňte (čierne korenie, sušený cesnak, ja som mala aj kúsok čerstvého rozmarínu a ak máte radi chilli, môžete pridať aj to). Na vyššom ohni nechajte vodu odpariť – tým pádom sa zelenina jemne podusí.
Ak voda zmizne moc rýchlo a zelenina je príliš tvrdá, pridajte znova trocha vody a znova odparte.
Medzitým si už hoďte do vriacej vody cestoviny.
Nastrúhajte si parmezán na najmenšom, prípadne na hobliny.
Keď je voda zo zeleniny odparená, nechajte na vyššom ohni ešte zeleninu jemne opiecť – do zlatova.
Keď je zelenina hotová, prihoďte tam scedené hotové cestoviny a následne aj parmezán.
V tomto bode odstavte panvicu z ohňa, zamiešajte všetko dokopy a naservírujte na tanier.
Na tanieri ešte pridajte na vrch čerstvú rukolu, pokvapkajte olivovým olejom, prípadne môžete posypať tekvicovými semiačkami a tekvicové cestoviny sú hotové.
DETAILY RECEPTU:
Dajte si zovrieť vodu na cestoviny.
Potom nasleduje tekvica. Nasekajte ju na kocky – veľké cca. 1×1 cm. Ja som ju predtým ošúpala, vy nemusíte. Do šalátu dávam zvyčajne tekvicu so šupkou, ale sem sa mi viac hodila ošúpaná. Môžete ju osmahnúť do mäkka na panvici, prípadne aj spraviť v trúbe. Ja som si na troche olivového oleja opiekla kocky tekvice, podliala troškou vody – asi 1 dc a na vyššom ohni v podstate podusila. Jemne som ju predtým osolila a okorenila (čierne korenie a sušený cesnak, hodila som tam aj vetvičku čerstvého rozmarínu – ak máte radi čili, pokojne pridajte aj to).
Nechcela som však, aby sa tekvica úplne rozpadla, takže neodporúčam robiť ju dlho. Mne to celé trvalo niečo okolo 10 min. Ak používate aj petržlen, ten si tiež nasekajte na podobne veľké kocky a hoďte ho k tekvici. Na konci ešte nechajte trošku zeleninu na panvici, aby zozlatovela, keď tam už nie je voda. Skúste ju však nespáliť.
Kým sa tekvica robí, predpokladám, že vám zovrie voda, osoľte ju a hoďte tam cestoviny. Povarte podľa pokynov cestovín. V zásade môžete použiť akékoľvek cestoviny, ktoré doma máte. Aj keď špagety by som si ja napríklad na tento recept nevybrala, skôr fusilli, farfalle a pod.
Keď je tekvica s petržlenom aj cestoviny hotové, hoďte cestoviny do panvice so zeleninou. Môžete v podstate odstaviť sporák. V tomto bode dodajte parmezán. Ja som dávala hobliny, ale ak chcete, aby sa syr lepšie roztopil a viac sa nalepil na cestoviny, pokojne si ho predtým na malom strúhači nastrúhajte a posypte. Parmezánu použite pokojne veľa – v teórii je to vec, ktorá najviac dodáva jedlu chuť, takže vôbec nešetrite.
Zmes zamiešajte a vlastne už cestoviny môžete prehodiť na tanier. Rukolu môžete pridať ešte tiež na panvicu alebo ju zamiešať k jedlu až na tanieri. Ak používate špenát, ten by som hodila určite na panvicu, aby sa aspoň pár sekúnd “podusil”.
Tak isto parmezán, ak nemáte potrebu, aby sa extrémne roztopil, pokojne ho pridajte až na tanieri.
Za mňa je však dôležitá jedna vec – olivový olej. Tým je potrebné výsledne jedlo “zakápnuť”. U mňa by som to až tak zakápnutím nenazvala, lebo ho pridávam celkom dosť. Ja som ešte na konci pridala opečené slnečnicové semienka. Na fotke nie sú, lebo som si nebola istá, či mi tam budú sedieť, ale v konečnom dôsledku k jedlu sedeli perfektne.
Tipy a triky:
Variácie:
Ja som sa pre tentokrát rozhodla pre tekvicu, petržlen, rukolu a parmezán. Minule som tieto cestoviny namiesto rukoly robila so špenátom. Tiež boli skvelé. Parmezán viete nahradiť aj mozzarellou – vtedy ale radím použiť trochu viac cesnaku, aby mali cestoviny viac chuti. Petržlen v mixe vôbec nemusí byť. V jedle by mi neprekážal ani opečený kaleráb. A keď chcete navrch si ešte môžete dať tekvicové semiačka, ktoré jedlu vôbec neublížia, práveže ho super doplnia.
Bezlepkáči, vegáni, bezlaktózni ľudia:
Myslím, že všetci ste si to domysleli, ale pre istotu spomeniem, že tento recept je veľmi jednoducho môžné upraviť pre rôzne intolerancie. Bez syra je jedlo hneď bezlaktózové. Ak nahradíte cestoviny za bezlepkové, verzia pre bezlepkáčov je na svete. U vegánov asi záleží aj na cestovinách, či sú vaječné. Ale ak nie, tak znova, nahradiť syr niečím vegánskym a máte hotovo. A pre nutrične vyváženejšiu verziu radím nahradiť obyčajné cestoviny, celozrnnými.