North Vancouver, North Van alebo prosto po slovensky „severný Vancouver“. Musím sa priznať, že slovenská verzia mi do úst moc nejde 😀 To len pre menej anglicky znalých, aby bolo jasné, že North Van je severná časť Vancouvru, ktorá, ako aj ostatné časti mesta, majú svoj vlastný život.
Pre mňa osobne má táto časť vlastné čaro už len z toho dôvodu, že práve tu sa začal kreovať môj kanadský život a tu celé moje dobrodružstvo začalo. Po mesiaci som sa síce presťahovala, ale nebyť prvého mesiaca a zážitkov z toho obdobia, asi by bolo všetko ináč 🙂 Často a rada som sa sem však vracala počas celého môjho pobytu v Kanade, a preto mi dovoľte trošku vám o tejto časti mesta niečo povedať.
North Van sa teda nachádza na sever od downtownu. Od centra Vancouvru ho delia dva mosty – Lions Gate Bridge a Ironworkers Memorial Second Narrows Crossing. Známejší z týchto dvoch aj viac frekventovaný je Lions Gate Bridge. Pre mňa osobne obľúbený most, krásny. Jednoznačne veľmi špecifický pre Vancouver, podobne ako je Golden Gate Bridge v San Franciscu.
Okrem týchto mostov je možné sa dostať do North Vanu SeaBus-om. Jeho začiatočná stanica je Waterfront. Loďka premáva počas dňa každých 15 minút a samotná jazda trvá 12 minút. V menej frekventovaných hodinách je to len každých 30 minúť. Konečnou a jedinou ďaľšou stanicou je Lonsdale Quay. Čo je najlepšie, počas jazdy si viete užiť krásny výhľad buď na downtown alebo na North Van celý obkolesený horami. Iné spôsoby na prepravu moc neexistujú, nakoľko metro do tejto časti vybudované zatiaľ nebolo.
Na severnom pobreží sa ešte nachádza okrem North Vanu aj West Van (West Vancouver). Tam sa z centra najlepšie dostanete autobusom (autom/bicyklom) cez Lions Gate Bridge. Osobne som vo West Vane veľa času nestrávila. Zväčša som tam len chodila nakupovať do nákupného centra Park Royal. Zdalo sa mi, že je tam najväčší výber obchodov, najmä módnych, aj keď ževraj najväčší obchoďák je Metropolis v Metrotowne. Neviem. Bola som v obidvoch, ale mne proste viac sedel Park Royal. O West Vane už len viem, že sa hovorilo, že je to najdrahšia a najluxusnejšia časť na bývanie v celom Vancouvri. Bývalo tam najmä veľa Peržanov.
Tí sú veľkou súčasťou aj North Vancouvru, ale čo je pre nás zaujímavé, North Vancouver je aj veľmi obľúbenou časťou pre Slovákov a Čechov. Bola to jediná časť Vancouvru, kde som si sakra musela dávať pozor, čo na verejnosti hovorím, lebo skoro vždy bol poblíž niekto, kto mi rozumel 😀 V celom Vancouvri, popravde, nikdy neviete, kedy narazíte na našinca, ale obvzlášť to platí pre North Van.
Obľúbená je táto časť najmä kvôli všadeprítomným horám a celkovému pokoju, ktorý tu vládne. V podstate je tu možné nájsť všetko, čo potrebujete. Od reštaurácií a dobrých kaviarní, cez obchody, úrady, parky a trhy. Ak teda neobľubujete ruch veľkomesta, úplne si vystačíte aj so životom na „Northe“ (ako sme tomu hovorili my). Rovnako, ak ste fanúšikom horských športov, či už zimných alebo letných, na „Northe“ ste vždy blízko nejakému kopcu. Pre mňa najtopkou, kvôli ktorej som sa tam často vracala, aj keď som už bývala v centre, boli krídelká v Jack Lonsdale’s Public House. Lepšie krídelká som v živote nejedla a každý utorok tam mávali „specials“ – za 6 CAD 10 krídelok podľa vlastného výberu. Na výber ste mali z 12 rôznych nazvime to príchutí (z toho 6 boli omáčky a 6 boli také suché zmesy korenia – takže aj milovníci suchších aj mokrejších krídelok si prišli na svoje). Naozaj, ak sa ocitnete vo Vancouvri, toto je „must“.
Najlepšia káva je jednoznačne na Beans on Lonsdale (Beans Around the World), a to nie len z dôvodu, že som tam aj ja istý čas pracovala, ale preto, že ako jedny z mála vedia spraviť perfektné espresso. V Kanade, rovnako ako v US, je zvykom skôr piť veľké prekvapkávané kávy. Ráno sa narobia veľké sudy dvoch druhov káv (priebežne sa cez deň dorábajú nové) a z nich sa nalieva hotová káva, najlepšie tak pollitrová 😀 Takúto kávu si potom pomaly pochlipkávate pol dňa, až kým sa neminie a idete tak po novú 😀 Prípadne si dávajú ľudia aj latté, capuccino či americano, ale všetko skôr väčšie ako menšie. Možno aj preto veľa prevádzok nevie spraviť espresso, lebo načo, keď ho pije len menšina. Ja som sa však počas dovolenky v Ríme zvykla na malú kávu, a preto som v Kanade bola zo začiatku celkom zúfalá 😀 Beans však prekvapil svojou schopnosťou spraviť úžasné espresso a staff je tam extrémne milý a zábavný. A keď už budete mať aj tú kávu, ochutnajte aj ich mrkvový koláč – to je tiež veeeľmi fajnová vec.
Predpokladám však, že ak už ste vo Vancouvri na výlete a idete preskúmať aj North Shore, zaujímajú vás najmä atrakcie.
Tie sú trochu iné ako v downtovne. Tam odporúčam pláže, bicyklovať po Seawall, piknik v Stanley Parku či drink na dúhovej Davie St. alebo parné hodiny v Gastowne. Na „Northe“ na toto zabudnite a berte fľašu vody, nejaký snack do ruksaku a pevné topánky. Tu je „sightseeing“ jemne odlišný.
Zážitkom je hneď aj jazda SeaBusom, takže určite skúste aspoň jednu cestu absolvovať ním.
Zo zastávky SeaBus (Lonsadale Quay) potom idú busy do celého North Vanu. Autobusová doprava je podľa mňa vo Vane veľmi neprehľadná pre turistu, takže určite odporúčam nainštalovať si offline transportnú aplikáciu Transit – Bus&Train Times, ktorá vám neskutočne pomôže (funguje ako pre Android, aj pre Apple).
Keď som po „Northe“ robila prehliadku sestre a kamošovi, prvou zastávkou bol Lynn Canyon Park. Tento park je veľmi pekný, dajú sa v ňom absolvovať rôzne prechádzky, či menšie túry (aj väčšie). Taktiež sa tu nachádza visutý most (suspension bridge), ktorý je, narozdiel od Capilano Bridge, zadarmo. V tomto parku som bola dokopy asi 4 krát a vždy sa mi tam páčilo. Chalani tam dokonca chodievali plávať a skákať do vody cez leto.
Ak by ste mali chuť na turistiku, z Lynn Canyonu vedie priamo turistická cestička na ďalšiu atrakciu – Quarry Rock. Nie je to však jednoduchý hike. Ževraj je to tak 12 km a vyhradiť si treba 5 hodín. Aspoň tak píšu. Ja osobne som to nikdy neabsolvovala. Tento „trail“ sa volá Baden-Powell Trail a úplne celý má 48 km. Tiahne sa vlastne od Quarry Rock až po West Van do zátoky Horseshoe Bay.
Keď už spomínam Lynn Canyon Park, jeho oveľa známejším „bratom“ je Capilano Suspension Bridge Park. Poviem vám však tak – síce je Capilano most dlhší, ale vôbec si ho neužijete, lebo je tam trilión turistov.
Aj teraz, keď prebehujem internet a googlim nejaké detaily o týchto mostoch, prvá veta o Capilane, ktorú mi našlo, bola „Capilano Suspension Bridge je najnavštevovanejšou atrakciou vo Vancouvri“. A som si istá, že tento výrok je pravdivý, lebo keď som tam bola, statne som nadávala. Navyše, je táto atrakcia spoplatnená. Momentálne je lístok 54 CAD (cca. 36 EUR). Aby som však len nehejtila. Okrem hlavného visutého mostu, sú v parku menšie mosty pomedzi stromi – niečo ako náš chodník pomedzi stromami.
Potom je tam tzv. Cliffwalk, čo je ďalší mostík medzi skalami a nejaké menšie atrakcie typu indiánskych sôch a rôznych cestičiek po lese.
Čo je na Capilano super, že lístok je platný celý rok – to vám ale ako turistovi je na dve veci 😀 Ak ste tam dlhodobejšie, ako som bola ja, môže sa to oplatiť, a to podľa mňa minimálne z jedného dôvodu – Canyon Lights.
Canyon Light je atrakcia, ktorá prebieha v zimných mesiacoch a celý Suspension Park je vysvietený vianočnými svetielkami. Zároveň sú tam rôzne iné atrakcie. Podľa obrázkov súdim, že by to mohlo byť fakt pekné. Naživo neviem, nikoho som nevedela nahovoriť, aby so mnou šiel 😀 Na druhej strane, rôzne santovské dedinky a svetelné záhrady sú po celom meste v období Vianoc, takže sa viete zaobísť aj bez Canyon Lights.
Ďaľšou atrakciou, ktorú som zaradila ja do môjho „Objavuj North Van dňa“ pre kamošov, bolo už spomínané Quarry Rock. Táto skala sa nachádza v Deep Cove, čo je menšia, veľmi pekná, zátoka. Je možné sa tam dostať busom, ale je to trochu od ruky. My sme sa tam kompikovaným spôsobom – asi troma busmi – dostali z Lynn Valley. V Deep Cove si viete užiť aj celý deň. Trochu sa pokúpať, je tam viacero dobrých hipster bistier, kde nájdete pizzu, fish&chips, super zmrzlinu a podobne.
Viete sa vyvaliť na trávu a užiť si pekné počasie alebo si viete vyšľapať na Quarry Rock a užiť si výhľad. Výstup je najjednoduchší, aký som vo Vancouvri zažila 😀 Trvá to asi pol hodinu a nie je to nič špeciálne náročné.
*Update február 2023: od asi roku 2021 je výstup na Quarry Rock nemožný do odvolania z dôvodu nebezpečenstva pri výstupe, ktoré pramení z extrémnych podmienok počasia.
Ak však náročnosť vyhľadávate, mám pre vás super tip. Grouse Grind! Túto „atrakciu“ spomínam aj v článku o atrakciách Vancouvru a hneď poviem prečo. Grouse Mountain je jeden z viacerých kopcov, ktoré North Vancouver obklopujú. V zime je obľúbený kvôli lyžovaniu, ale v lete sa mení na výzvu alebo na „prírodný steper“ 😀 Aby som to dovysvetlila … Na Grouse Mountain sa viete dostať buď lanovkou alebo výstupom, ktorý sa nazýva Grouse Grind. Tento trail je síce len 2,9 km dlhý, avšak prevýšenie je 853 m. Samotná cesta obsahuje 2 830 schodov a schody sú to riadne, vám poviem.
Väčšina vylezie na vrch za asi 1,5h, avšak výzva spočíva v čo najrýchlejšom zdolaní tohto schodiska. Rekord je ževraj momentálne 23 minút a 48 sekúnd. Nám to trvalo niečo trochu cez hodinu, ale už v prvej štvrtine cesty som nadávala ako chorá vrana a dychčala ako sto ročná babka 😀 Zostup dole je zakázaný, nakoľko sú schody úzke a strmé. Smerom dole je teda potrebné použiť lanovku – tá stojí 15 CAD a lístok bez problémov kúpite hore, na mieste.
Btw na týchto schodov ževraj v lete trénujú aj hokejisti Vancouver Canucks, takže určite to stojí za skúšku, nikdy neviete, koho stretnete 😀
Pre mňa osobne to bola výzva a jeden z „must“ zážitkov predtým ako odídem z Kanady a som veľmi rada, že som to dala. Sú ľudia, čo to vylezú aj za dve hodiny, takže aj keby nevládzete, vždy viete zastaviť, rozdýchať sa a pomaly postupovať. Výsledok ale stojí za to 🙂
V inom článku spomínam aj mestského brata Grouse Grind-u, ktorý sa príznačne nazýva Urban Grind. Je to výstup na Vancouver Lookout. Znova je to výzva, ktorá však prebieha každý rok len počas marca. Každý marcový utorok máte možnosť za čo najlepší čas vyšľapať 633 schodov a za dobrý pocit z dosiahnutého výsledku hore dostanete gratis pivo a panoramatický výhľad na celé mesto (vstupné na Urban Grind je 5 CAD, tie však viete potom vo forme poukážky využiť na nákup jedla vo food courte).
Podobným „must“ pre mňa ako Grouse Grind bol aj Panorama Ridge, kde nám všetci hovorili, že to určite za jeden deň nevylezieme a boli sme príjemne prekvapení po prvé, že za 10 hodín sme to s prehľadom zvládli a že výhľad na tomto mieste je dychberúci – jeden z top 10 v mojom živote. A jednoznačne top 1 v tom, že som si ten výhľad aj riadne odmakala, lebo prevýšenie je pri tomto výstupe zase celkom vtipnou záležitosťou.
Garibaldi Provincial Park je však mimo Vancouvru, takže to len tak ako odbočka od témy:D
Aby som sa ešte vrátila ku Capilano Parku – kúsok od neho je veľmi pekné miesto zvané Capilano Watershed. Osobne mám na toto miesto veľmi pekné spomienky, avšak atrakcia spočíva v pohľade na jazero, ktoré je ohradené. Neplánujte si tam teda nejaký piknik, ale ak ste poblíž, tak to určite stojí za pohľad a pár fotiek 🙂 Pekne tu je hlavne vidieť Two Lions, čo sú kopce v pozadí (také „ťavie hrby“). Two Lions sú pre North Van veľmi výstižné, nakoľko ich je vidno z viacerých miest a je po nich pomenovaných trilión vecí – barov, reštaurácií, most a pod.
Čo sa týka lyžovania, najobľúbenejšie boli práve Grouse Mountain, Cypress a Mt. Seymour. Trochu ďalej od Vancouvru je aj Whistler (olympijské mesto) – asi hodinu a pol. Ski pasy sú však celkom drahé, myslím, že aj prenajatie lyží. Ak ste náhodou vo Vancouvri v zimnom období a ako fanúšik lyžovania si nechcete nechať ujsť príležitosť užiť si kanadské svahy, niekedy sa viac oplatí sledovať inzeráty a Facebook a lyže rovno kúpiť. Nemusia byť v naj-top stave, ale niekedy ich ľudia dávajú za smiešne ceny – najmä, keď sa sťahujú preč.
Foodie vo mne musí ešte spomenúť trh na Lonsdale Quay. Na tomto mieste je možné nájsť aj trvalý, krytý trh, ale aj vonkajší farmársky trh, ktorý sa koná každú sobotu. Osobne sa musím priznať, že cez ten krytý som len asi dva razy prechádzala, farmársky som nezastihla vôbec. Zastihla som však Lonsdale Quay Night Market, ktorý sa rovnako ako Richmond Night Market, organizuje každý víkend v lete. Bola to veľmi príjemná akcia. Hrala tam živá hudba a okrem foodtruckov bolo možné naraziť aj na rôzne hand-made výrobky. S Patričenkom sme sa tam zastavili práve po zostupe z Grouse Grind, takže sme boli vyhladovelí jak vlci. Zadelili sme pár tacos a čučoriedkový koláčik a spálené kalórie z Grousu boli hneď späť 😀
Vo Vancouvri je milión miest, kde môžete spáliť kalórie, ale ich aj dostať späť. Je to neúprosný kolotoč 😀 Keby sa ale ocitnete na „Northe“ určite si dajte aj prechádzku od Lonsdale Quay hore po Lonsdale Avenue a užite si túto časť mesta. Narazíte na kopec kaviarní, reštaurácií, ale aj zopár parkov a čo je najlepšie – celý čas budete mať pred sebou výhľad na všetky tie kopce, ktoré sú pre North Van také príznačné.
Pôvodne napísané: 11.8.2019
Letné rolky dokonale vystihujú leto. Sú jednoduché na prípravu, chutné, zdravé, fit, svieže. Majú všetko,…
Arašidová omáčka a letné rolky sú jasná dvojka. Ako halušky a bryndza, len vo vietnamskej…
Celkom si teraz ideme bezmäsité jedlá. Aj keď recept pred týmto tomu asi nenasvedčuje :D.…
Ja viem, kuracie srdiečka. Nie hocikto zvládne túto šmakocinu. Ja osobne som veľký fanúšik a…
Pučené pečené zemiaky sa volajú pučené práve preto, že doslova také sú. A viete čo…